کد خبر: 5952

مدیرکل ترافیک سازمان راهداری با بیان اینکه کنترل سرعت با دوربین موجب کاهش ۱۵درصدی سوانح رانندگی می‌شود، گفت: بعد از همکاری پلیس راه و سازمان راهداری برای ارسال قبض جریمه تخلف سرعت به درب منزل، تاکنون بیش از یک میلیون تخلف ثبت شده است.

به گزارش قم خبر ؛ جواد هدایتی در گفت‌وگو با فارس با اشاره به تجهیز و نوین‌سازی سیستم کنترل سرعت‌ در جاده‌ها،‌ بیان کرد: ‌با سرمایه‌گذاری در جاده‌ها، بهره‌برداری مطلوب و بهره‌وری مناسب انجام شده است.


وی ادامه داد: موضوع سرعت به عنوان یکی از علل اصلی وقوع تصادفات همیشه در حال بررسی است،‌ در راستای کاهش سرعت،‌ اقدامات مطلوبی توسط پلیس راه و سازمان راهداری انجام شده تا بتوانیم سرعت خودرو را در شبکه جاده‌ای کشور، تا حد امکان کاهش دهیم و سرعت‌ در حد مجاز باشد.

مدیرکل ایمنی و ترافیک سازمان راهداری به هوشمند‌سازی جاده‌های کشور اشاره کرد و اظهار داشت: به‌ کارگیری سامانه‌های حمل‌ و نقل هوشمند‌ یکی از اقدامات سازمان در راستای کاهش تلفات رانندگی و ارتقاء ایمنی سفر است.

‌‌وی بیان کرد: یکی از مسائلی که در حوزه نظارت بر شرایط تردد و ترافیک جاده‌های کشور بر اساس گستردگی شرایط اقلیمی وجود دارد، موقعیت جغرافیایی جاده است.

هدایتی ادامه داد: ‌در ایران به دلیل شرایط توپوگرافی، بخش عمده‌ای از جاده‌های کشور در محیط‌های خشک و اقلیم‌های کویری قرار دارد، این امر طبیعتاً موجب شده است جاده‌های این مناطق اغلب مسیر‌هایی مستقیم و یکنواخت باشند که چنین مسیر‌هایی موجب بروز یکنواختی برای راننده و کاربر است در همین راستا‌ سرعت افزایش می‌یابد.

وی با تأکید بر لزوم کاهش حداکثر سرعت در جاده‌ها، اظهار داشت: در تمام دنیا سرعت علت اصلی وقوع تصادفات است که می‌تواند شدت تصادف را افزایش داده و نسبت به افزایش تلفات رانندگی دخیل باشد.

مدیرکل ایمنی و ترافیک سازمان راهداری بیان کرد: در این راستا یکی از اقداماتی که سازمان راهداری از اواخر سال گذشته در دستور کار خود قرار داده است در چارچوب همکاری با پلیس راه راهور ناجا، تفاهمنامه‌ای در این باره منعقد شد که یک بخش از این تفاهمنامه مربوط به سیستم‌های کنترل سرعتِ نصب شده در جاده‌ها است.

وی افزود: از این نظر که این سیستم‌ها باید در کاهش سرعت در شبکه مؤثر باشند، بخش صدور جرائم و اعمال مقررات خروجی دوربین‌ها در دستور کار قرار گرفت و اولویت اصلی کمیته مشترک بود.

مدیرکل ایمنی و ترافیک سازمان راهداری گفت: پس از گذشت چند ماه از این تفاهمنامه بیش از یک میلیون ثبت تخلفات سرعت از طریق سیستم ارتباطی به صورت آنلاین در اختیار پلیس راهور ناجا قرار گرفته است تا از طریق اجرائیات پلیس، نسبت به صدور قبض جریمه و ارسال به درب منازل اقدام شود.

هدایتی ادامه داد: در این راستا بخش عمده فعالیت‌ها عملیاتی و قبض‌ها صادر شده‌ و به آدرس مالکان وسایل نقلیه پست شده است.

مدیرکل ایمنی و ترافیک سازمان راهداری گفت: اجرای این مورد موجب کاهش ‌حداقل ۱۵ درصدی‌ سوانح رانندگی و به دنبال آن تلفات راه‌های برون‌شهری کشور خواهد بود که رقم بالایی است.

وی یادآور شد: همچنین بخش زیادی از تصادفات رانندگی در فاصله ۳۰ کیلومتری شهرها رخ می‌دهد که باید در این عرصه به دنبال کاهش سرعت خودرو‌ها، ایمن‌سازی تردد عابران پیاده و موتورسیکلت سواران و نیز ایمن‌سازی تردد خودرو‌های کشاورزی بود.

هدایتی اضافه کرد: سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای همچنین ۵۸۰ دستگاه دوربین نظارت جاده‌ای در گردنه‌ها و شبکه‌های جاده‌ای نصب کرده است و اطلاعات راه‌ها را در اختیار کاربران، پلیس‌راه و ارگان‌های دست‌اندرکار جاده قرار می‌دهد.

مدیرکل ایمنی و ترافیک سازمان راهداری با تأکید بر اینکه ایمنی‌ پدیده‌ای‌ چندوجهی در کشور است که چندین عامل در آن نقش دارند، گفت: ‌مدیریت ایمنی در هر کشور شاخصی برای ظرفیت مدیریتی آن کشور محسوب می‌شود و کشوری که بتواند در این حوزه موفق عمل کند، پیشرفته‌تر است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری