عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: سبک زندگی اسلامی در قم و مشهد باید متمایزتر از دیگر شهرها‌ باشند.

خبرگزاری فارس: سبک زندگی اسلامی در قم و مشهد باید متمایزتر از دیگر شهرها‌ باشند

به گزارش قم خبر به نقل فارس ، آیت‌الله رضا استادی صبح امروز در مراسم افتتاحیه جشن‌های دهه کرامت در حرم حضرت معصومه (س) با بیان اینکه امام موسی کاظم (ع) دارای فرزندان بسیار بود اظهار کرد: با این حال و در میان همه آنها، معروف‌ترین و معظم‌ترین فرزند ایشان، پس از امام رضا(ع) و حضرت فاطمه معصومه(س) است.

وی افزود: امامزادگان فراوانی در ایران مدفون هستند ولی در بین همه آنها حضرت معصومه(س) است که بارگاه نورانی‌شان در قم، مورد مراجعه زیاد زوار در طول سال است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به چهار ویژگی برای امامزادگانی که اینگونه هستند گفت: به گفته محدث قمی، نخستین ویژگی آن است که نام آن امامزاده در تاریخ ثبت شده باشد، دیگر اینکه جلالت قدر داشته باشد، سوم اینکه مسافرتش به محل دفن قطعی و آخرین ویژگی هم اینکه بارگاه او سند قطعی داشته باشد که این چهار خصوصیت در مورد حضرت معصومه (س) وجود دارد.

وی ادامه داد: اسناد و کتاب‌های مختلفی در تاریخ تشیع نوشته شده‌اند و جلالت قدر فاطمه معصومه (س) را اثبات کرده‌اند؛ همچنین احتمال فراوان زیارت‌نامه ایشان هم مأثور از ائمه اطهار (ع) است و اگر هم چنین نباشد، مضامین خوبی برای اثبات جلالت قدر ایشان دارد.

آیت‌الله استادی با بیان اینکه مراجع تقلید و بزرگان شیعه، نسبت به زیارت فاطمه معصومه(س) تقیّد فراوانی داشتند خاطرنشان کرد: همین امر نیز گویای جلالت قدر آن بانوی بزرگوار است و سند مهمی محسوب می‌شود.

عضو شورای عالی حوزه علمیه در بخش دیگری از سخنان خود به گوشه‌هایی از ارادت مراجع تقلید گذشته نسبت به فاطمه معصومه(س) اشاره کرد و افزود: این بانوی بزرگوار را به پاسخ دادن سریع در مورد درخواست‌های زائران هم می‌شناسند.

وی اضافه کرد: امیدواریم جشن‌های دهه کرامت و این عرض ارادت‌ها برای بیمه شدن زندگی دنیا و آخرتمان کارساز باشد.

آیت‌الله استادی با تاکید بر اینکه حضرت معصومه(س) و اهل بیت(ع) هم از زائران خویش انتظاراتی دارند گفت: با استقرار نظام جمهوری اسلامی در ایران، توقعات هم از ملت و دولت ایران در سطح بین‌المللی تغییر کرده و در حقیقت همگان از ملت ایران انتظار معنویت و درستکاری بیشتری دارند.

استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد: وظیفه ما این است که هر روز به سمت تحقق اهداف نظام جمهوری اسلامی پیش برویم و البته در چنین شرایطی، قم و مشهد باید متمایز از دیگر شهرها و جلوتر از آنها باشند و مردمی که در این دو شهر زندگی می‌کنند باید سبک زندگی اسلامی را به دقت مورد توجه و عمل قرار دهند و فضای شهری هم به گونه‌ای باشد که در همین راستا حرکت کند.

وی افزود: چنانچه در دیگر شهرها و در مراکز تفریحی و خیابان‌هایشان مواردی رخ می‌دهد که شایسته نیست این وضعیت نباید در قم هم دیده شود ولی گویی برخی موارد را شوخی گرفته‌ایم.

آیت‌الله استادی با بیان اینکه قم حرم اهل بیت(ع) است و این نام تنها بر محیط حرم مطهر صدق نمی‌کند بلکه متعلق به همه شهر است گفت: دولت و ملت باید توجه داشته باشند تا قم از نظر دیانت و رفتار دینی الگو باشد و البته حالا هم وضعیت خوبی داریم ولی خوبی دارای مراتبی است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بیان کرد: توجه داشته باشیم که موقوفات حرم حضرت معصومه(س) جزو بیت‌المال هستند و نباید برخی به حیف و میل بپردازند یا اینکه بعضی افراد در این زمین‌ها زندگی کنند و اجاره‌شان را نپردازند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری