کد خبر: 5529

مدیرعامل آب منطقه ای تهران با اعلام ذخایر موجود در پشت سدهای تهران و بیان کاهش ۱۰۳ میلیون مترمکعبی آب نسبت به مدت مشابه سال گذشته گفت: روند خشکسالی و کاهش بارندگی در پاییز امسال نیز ادامه خواهد داشت.

به گزارش قم خبر به نقل از مهر، خسرو ارتقایی گفت: در حال حاضر که کمتر از یکماه به پایان سال آبی ۹۳-۹۲ باقی مانده است، وضعیت مطلوبی در ذخیره آب سدها نداریم و این در حالی است که پیش‌ بینی می‌شود این روند در پاییز امسال نیز ادامه یابد و با کاهش بارش‌ ها مواجه باشیم.

مدیرعامل آب منطقه ای تهران اظهارداشت: برای نخستین بار، در سه ماه متوالی دمای هوا به‌ طور متوسط ۳۷ درجه سانتیگراد به بالا است و البته ۲۰ روز و بیشتر هم این دما بالای ۴۰ درجه سانتیگراد بوده و در نتیجه همین موضوع افزایش مصرف آب را در تهران تا حدود دو درصد رقم زده است.

ارتقایی افزود: پیش‌ بینی این شرکت از وضعیت بارش‌های سال آبی آینده، از ادامه روند خشکسالی و کاهش بارندگی در پاییز امسال خبر می‌دهد.

وی با بیان اینکه عوامل مختلفی در ایجاد خشکسالی در سطح استان تهران موثر بوده است گفت: کاهش بارندگی عامل اصلی خشکسالی و تداوم آن است به شکلی که دو سال است استان تهران با کاهش ۲۵ تا ۳۰ درصدی بارش در مقایسه با سال پیش از آن مواجه بوده و این موضوع موجب شده تا روان‌ آب‌ها و یا میزان ورودی آب به مخازن سدها نیز با ۲۰ درصد کاهش روبرو شود.

این مقام مسئول در وزارت نیرو میزان بارش‌های سال آبی ۹۳-۹۲ را ۲۴۳ میلیمتر ذکر کرد و افزود: این میزان حدود ۱۰۰ میلیمتر کمتر از دوره بلندمدت است.

ارتقایی در ادامه از کاهش ۱۰۳ میلیون مترمکعبی آب مخازن سدهای پنج‌گانه تهران در مقایسه با سال پیش از آن خبر داد و بیان داشت: در حال حاضر در سد امیرکبیر، لتیان، لار، طالقان و ماملو به‌ ترتیب ۱۲۵، ۴۸، ۴۷، ۱۸۵ و ۱۰۰ میلیون مترمکعب و در مجموع ۵۰۵ میلیون مترمکعب آب ذخیره شده و این در شرایطی است که سال گذشته به‌ ترتیب ۱۵۸، ۴۹، ۸۷، ۱۹۷ و ۱۱۷ و در مجموع ۶۰۸ میلیون مترمکعب آب ذخیره شده بود.

مدیرعامل آب منطقه‌ای تهران تصریح کرد: عامل مهم دیگر در پدیده خشکسالی و وضعیت نامطلوب کنونی افزایش دما است که اگر مقایسه‌ای در همین زمینه در ایستگاه‌های موجود حوضه آبریز سدها داشته باشیم، متوسط دما با حدود دو تا سه درجه سانتیگراد افزایش ثبت شده، ضمن آنکه در بعضی ایستگاه‌ها تا ۱۰ درجه تغییر و افزایش دما نیز به چشم می‌خورد.

وی استمرار دمای هوا در طول فصل گرم را عامل سوم و مهم دیگر اعلام کرد. ارتقایی ادامه داد: آب منطقه‌ای تهران در مهرماه ۹۲ به این جمع‌بندی رسید که خشکسالی سال آبی گذشته همچنان ادامه خواهد یافت و به همین دلیل با همکاری صمیمانه شرکت آب و فاضلاب استان مدیریت مصرف آب در دستورکار قرار گرفت و تعدادی چاه به مدار توزیع وارد شد.

ارتقایی تاکید کرد: همچنین با تلاش‌هایی که صورت گرفت، اجازه خالی شدن مخزن سد لتیان از آب داده نشد و به همین دلیل خوشبختانه تاکنون فصل تابستان ۹۳ بدون نوبت‌بندی آب در حال سپری است.

این مقام مسئول در وزارت نیرو سپس با بیان اینکه از ۹۵ میلیون مترمکعب آب که در سامانه شرق تهران ذخیره می‌شود، تنها ۷۰ میلیون مترمکعب آن قابل استفاده است و مابقی ذخیره راهبردی محسوب می‌شود گفت: ورودی‌های آب به مخزن سدهای پنج‌گانه استان تهران به‌ طور متوسط نیمی از خروجی آب است.

وی با بیان اینکه رژیم بارش‌ها در سال‌های مختلف به‌ ویژه در دو سال اخیر تغییر کرده است اضافه کرد: پیش‌ بینی ما از وضعیت بارش‌ها ادامه وضعیت خشکسالی برای پاییز است و ما باید ذخیره راهبردی در پایان شهریورماه و آغاز فصل آبی بعدی و همچنین ذخیره‌ای برای پایان زمستان داشته باشیم.

ارتقایی افزود: متاسفانه شرایط به‌ گونه‌ای است که ذخایر آب در سامانه شرق کمتر از میزان پیش‌‎بینی شده است. در دو سال اخیر، بارش‌ها در ۴ فصل سال با کاهش مواجه بوده در حالی که در سال‌ های گذشته و پیش از آن بارش‌ها در فصل‌های مختلف جا به جا می‌شد و این میزان کاهش نمی‌یافت.

مدیرعامل آب منطقه‌ای تهران تصریح کرد: از ۸۰ حلقه چاه که مجوز حفاری و یا جا به جایی به آب و فاضلاب داده شده است، ۳۰ حلقه در شمال شرق تهران و ۵۰ حلقه نیز در مناطق جنوب‌ غرب و غرب تهران است و برآورد این است که از محل این تعداد چاه، حدود ۴۰ میلیون مترمکعب آب قابل برداشت باشد.

وی سپس استفاده از روش‌های ارزان تامین آب را موردتاکید قرار داد و گفت: شاید یکی از ابزارهای مناسبی که می‌تواند در شرایط بحران و خشکسالی به کمک تامین آب تهران بیاید، ایجاد کارخانه‌های آب معدنی در اطراف تهران باشد که هم می‌تواند به تامین آب شرب کمک کند و هم می‌‎تواند در شرایط خطر مثل زلزله آب مورد نیاز را در اختیار قرار دهد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری