آیت‌الله صافی درباره معیارهای انتخاب دختر نمونه گفت: دختر نمونه دختری است که به صفات ده‌گانه ارزشی اسلامی که در آیه ۳۵ سوره احزاب بیان شده، آراسته و حجاب و پوشش کامل اسلامی داشته باشد.

به گزارش قم خبر به نقل از مرکز خبر حوزه، آیت‌الله صافی گلپایگانی در پاسخ به سوالی درباره معیارهای انتخاب دختر نمونه از دیدگاه اسلام، اظهار کرد: دختر نمونه دختری است که به صفات ده‌گانه ارزشی اسلامی که در آیه 35 سوره احزاب بیان شده، آراسته  و حجاب و پوشش کامل اسلامی داشته باشد و در برنامه‌ها و مسابقاتی که در معرض نظر نامحرمان و بداندیشان قرار می‌گیرد، شرکت ننماید و عفّت، کرامت و مقام و منزلت بالایی را که اسلام برای بانوان شناخته است، حفظ کند.

متن سوال و پاسخ بدین شرح است:

بسمه تعالی

محضر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی ادام الله ظلکم

سلام علیکم؛

احتراماً به استحضار می‌رساند سال‌هاست که اول ذیقعده، میلاد با سعادت بانوی کرامت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها، به عنوان "روز دختر" نامیده شده است.

در این روز، ادارات و نهادهای مختلف کشور با برگزاری همایش‌ها و جشن‌هایی با ملاک‌هایی، دختران جوانی را به عنوان دختر نخبه و نمونه مسلمان معرفی می‌کنند و از آن‌ها تقدیر به عمل می‌آورند.

سؤال اینجاست که به نظر اسلام عزیز، دختر نمونه و نخبه کیست؟ آیا داشتن شغل و یا مدرک دانشگاهی از ملاک‌های برتری دختران است؟ آیا داشتن حجاب و پوشش از معیارهای انتخاب دختر نمونه است؟ آیا قهرمانی در رشته‌های ورزشی می‌تواند ملاک صحیحی برای انتخاب دختر نمونه باشد؟ منتظر جواب شما هستم. خداوند سایه مراجع عظام این نواب حضرت ولی عصر علیه السلام را بر سر همگان مستدام بدارد.

*پاسخ

بسم الله الرحمن الرحیم

علیکم السلام و رحمة الله

بر حسب آنچه از هدایت‌های قرآنی، روایات شریفه، احادیث متواتره و سیره مسلمین خلفاً عن سلف استفاده می‌شود، دختر نمونه دختری است که به صفات ده‌گانه ارزشی اسلامی که در سوره احزاب آیه 35 بیان شده آراسته  و حجاب و پوشش کامل اسلامی داشته باشد، و در برنامه‌ها و مسابقاتی که در معرض نظر نامحرمان و بداندیشان قرار می‌گیرد، شرکت ننماید و عفّت، کرامت و مقام و منزلت بالایی را که اسلام برای بانوان شناخته است، حفظ گفت.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری