کد خبر: 5043

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه امسال ۲۵۰ میلیارد تومان برای کیفیت‌بخشی آموزش و پرورش در بودجه پیش‌بینی شده است، گفت: تا ۳ سال آینده، ۱۰ درصد فرهنگیان بازنشسته می‌شوند.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش در حاشیه مراسم افتتاح سومین جشنواره علمی جابربن حیان ویژه دانش‌آموزان مقطع ابتدایی در جمع خبرنگاران و در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس در خصوص تعدیل نیروی انسانی و اینکه به معنای بازنشستگی پیش از موعد فرهنگیان است، اظهار داشت: نه این طور نیست ما به طور طبیعی تا سه سال آینده ۱۰ درصد از نیروی انسانی‌مان بازنشسته می‌شوند و تا ۱۰ سال آینده نیز ۵۰ درصد نیروی انسانی فعلی آموزش و پرورش با توجه به سوابق و سنوات خدمتی‌شان بازنشسته می‌شوند.

وی اضافه کرد: البته از طریق دانشگاه فرهنگیان پیش‌بینی‌های نیروی مورد نظرمان را کرده‌ایم و در مجموع ظرف ۱۰ سال آینده تعدیل نیروی انسانی را با توجه به برنامه‌ریزی‌هایی که از قبل داشته‌ایم تأمین خواهیم کرد.

فانی در خصوص کسری بودجه و لطمه زدن آن به امر کیفیت‌بخشی به آموزش و پرورش، یادآور شد: امسال برای نخستین بار در دولت یازدهم مبلغ ۲۵۰ میلیارد تومان برای کیفیت‌بخشی آموزش و پرورش در بودجه سال ۹۳ پیش‌بینی شده است که همین مبلغ بین معاونت‌های مختلف وزارتخانه در قالب برنامه‌ها و فعالیت‌ها توزیع شده است و امروز شاهد یکی از این فعالیت‌ها هستیم.

وی ادامه داد: در این جشنواره فعالیت‌ها و اختراعات دانش‌آموزان ابتدایی را شاهد هستیم و شبیه این فعالیت نیز در دوره متوسطه در قالب مسابقات آزمایشگاهی و پرورشی مانند برنامه‌های نماز، قرآن، فرهنگی و هنری است؛ لذا کسری اعتبار محفوظ است اما به هیچ وجه به روی فعالیت‌های کیفیت‌بخشی ما به دلیل اینکه ردیف بودجه آن جداست و اعتبارات جداگانه دارد، تأثیری ندارد.

فانی در پاسخ به این پرسش که «حاجی‌بابایی وزیر سابق آموزش و پرورش طی نامه‌ای به مجلس اعلام کرده است ردیف استخدامی در زمان من پیش‌خور نشده است و تنها در ۸ سال گذشته ۲۰۰ هزار نیرو استخدام کرده‌ام و ۴۰۰ هزار نیرو بازنشسته شده‌اند در صورتی که شما و معاونت نیروی انسانی اظهار داشته‌اید که ردیف استخدامی در دولت قبل استفاده شده است»، گفت: پیشنهاد می‌کنم شما با معاونت نیروی انسانی رئیس‌جمهوری صحبت کنید و آنها آمار آن را در اختیارتان قرار می‌دهند.

وزیر آموزش و پرورش در خصوص جشنواره جابربن حیان خاطرنشان کرد:‌ انسان قبل از اینکه نمایشگاه و جشنواره را ببیند فکر می‌کند خیلی نمی‌توان از دانش‌آموزان دوره ابتدایی انتظار اختراع، اکتشاف، چیستی و چرایی داشت اما عملاً آن را مشاهده کردیم و به این دانش‌آموزان افتخار می‌کنیم.

وی گفت: توسعه پژوهسسراهای دانش‌آموزی گامی بسیار مؤثر در شناخت استعدادها و رشد خلاقیت‌هاست و تشویق دانش‌آموزان سبب می‌شود تا آنها دانشمندان آینده کشورمان باشند.

فانی در خصوص جایزه برای برگزیدگان جشنواره جابر بن حیان افزود: بزرگترین جایزه که برای دانش‌آموزان می‌توان تصور کرد همین اقناع درونی آنهاست که با حضور در این جشنواره ایجاد می‌شود.

وی در پاسخ به این پرسش که «آیا امسال آموزش و پرورش با مشکل کمبود نیروی انسانی مواجه است؟ و معاون ابتدایی نیز اظهار داشته است که از دوره دبیرستان و راهنمایی برای مقطع ابتدایی استفاده می‌شود»، خاطرنشان کرد: نه کل نیروی انسانی وزارت آموزش و پرورش در اختیار وزارتخانه است و با توجه به سیاست ساماندهی نیروی انسانی از ماه‌ها پیش کار را شروع کردیم و آغاز سال تحصیلی را با قوت خواهیم داشت.

وزیر آموزش و پرورش در خصوص خرید خدمات آموزشی با توجه به کسری بودجه آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: اعتبار خاصی برای خدمات آموزشی در نظر گرفته‌ایم و بستگی به تخصیصی دارد که در اختیارمان قرار داده می‌شود اما امسال حتما طرح خرید آموزشی را با سقف اختیاراتی که در اختیارمان است، اجرا می‌کنیم.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری