کد خبر: 5041

رئیس اداره کل سالمندان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه ۸.۲ درصد جمعیت کشور را سالمندان تشکیل می‌دهند، گفت: پیرترین استان کشور درحال حاضر گیلان و جوانترین استان سیستان و بلوچستان است.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، پریسا طاهری صبح امروز در سمینار کشوری طب سالمندان که در برج سپهر بانک ادارات مشهد برگزار شد؛ اظهار کرد: درحال حاضر سالمندی در ۱۳ استان بیشتر از استان‌های دیگر کشور است و این درحالی است که ۸.۲ درصد جمعیت کشور را سالمندان تشکیل می‌دهند.

وی افزود: پیرترین استان کشور درحال حاضر گیلان و جوانترین استان سیستان و بلوچستان است و پس از این استان، استان‌های هرمزگان و بوشهر به ترتیب جزء جوان‌ترین استان‌های کشور به شمار می‌روند.

طاهری همچنین در ارتباط با جمعیت سالمند در خراسان‌رضوی از جمعیت سالمندی بیش از ۷ درصد در این استان خبر داد و گفت: خوشاب پیرترین و سرخس جوان‌ترین شهرستان‌های این استان هستند و سبزوار و گناباد نیز جزو شهرستان‌های پیر خراسان‌رضوی محسوب می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه تعداد سالمندان زن در کشور همانند دیگر نقاط جهان بیش از سالمندان مرد است؛ افزود: تاکنون ایران دارای هرم جمعیتی بوده اما تا سال ۲۰۵۰ به استوانه جمعیتی می‌رسد.

رئیس اداره‌کل سالمندان وزارت بهداشت تصریح کرد: سازمان بهداشت جهانی به ایران تذکر داده است تا سال ۲۰۴۶ بیمارستا‌ن‌های خود را مجهز به بخش سالمند کرده و به ایجاد زیرساخت‌ها در این زمینه اقدام کند.

طاهری با بیان اینکه سالمندی مشکل نیست بلکه نوعی چالش است که باید در راستای رفع این چالش اقدام کنیم؛ گفت: تا سال ۲۰۵۰ در نوع بدبینانه از هر ۴ نفر با یک سالمند و در نوع خوش‌بینانه از هر پنج نفر با یک سالمند مواجه می‌شویم بنابراین در این راستا باید به تمام نیازهای جسمی، روحی، روانی، رفاهی سالمندان کشور توجه کنیم.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری