کد خبر: 4020

مدیرعامل آبفای کشور با بیان اینکه وزارت نیرو ناچار است از منابع دوردست برای تامین منابع آب شرب شهرها اقدام کند، گفت: ۱۳ طرح آبرسانی در کشور در حال اجراست که برای تکمیل آن ۱۸ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

به گزارش قم خبر  به نقل از فارس، حمیدرضا جانباز در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به حجم فزاینده نیاز به آب با کیفیت در شهرها، وزارت نیرو ناچار است از منابع دور دست برای تأمین آب شرب این شهرها با سامانه جدید و تصفیه‌ خانه جدید اقدام کند.

وی با بیان اینکه منابع تأمین آب پایدار با کیفیت کم شده است و دور از دسترس است، گفت: ۱۳۰ طرح آبرسانی در کشور در حال اجرا است که برای تکمیل این طرح‌ها نیازمند ۱۸ هزار میلیارد تومان اعتبار هستیم. اگر ۱۰۰ درصد این اعتبارات تخصیص یابد ۱۵ سال طول می‌کشد تا طرح‌های آبرسانی در دست اجرا تکمیل شود.

به گفته وی این ۱۳۰ طرح آبرسانی ۳۰۰ شهر کشور را تحت پوشش خود قرار خواهد داد.

جانباز ادامه داد: جهت‌گیری‌های آینده وزارت نیرو نشان می‌دهد که از ۱۳۰ طرح، ۴۴ طرح آبرسانی پیشرفت بالای ۸۰ درصد دارد که با تخصیص ۱۰۰۰ میلیارد تومان می‌توانیم این طرح‌ها را به پایان برسانیم.

به گفته وی، ۵۴ طرح نیز بین ۲۰ تا ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند که ۱۰ هزار میلیارد تومان اعتبار می‌خواهد تا به اتمام برسد.

وی با بیان اینکه سفره‌های آب زیرزمینی دچار مشکل شده است و از لحاظ کیفیت مشکلات عدیده‌ای بوجود آمده است، گفت: ناچار هستیم برای تامین آب پایدار به سمت آب شرب با کیفیت و استاندارد ملی برویم پس قطعاً خط قرمز وزارت نیرو و شرکت آب و فاضلاب توزیع آب با کیفیت است.

وی در خصوص تامین آب شرب شهر تهران گفت: در حال حاضر وضعیت آب شرب تهران به گونه‌ای شده است که تولید و مصرف آب سر به سر است و هرچقدر که آب شرب تولید می‌شود به همان اندازه مصرف می‌شود بنابراین به هر میزان که توانستیم از اطراف تهران برای شهر تهران آب با کیفیت منتقل کردیم اما سئوال ما این است که چرا باید به ازاء هر نفر ۲۵۰ لیتر آب شرب به شبکه تزریق کنیم در حالیکه تنها ۵ تا ۱۵ لیتر آن به مصرف شرب و پخت و پز می‌رسد.

وی در خصوص تأمین آب شرب واحدهای مسکونی مهر گفت: در جلساتی که با حضور دو وزیر راه و شهرسازی و وزیر نیرو برگزار شد، وزارت نیرو متعهد است که آب شرب تمام واحدهای مسکونی مهر را تأمین کند به همین دلیل در این جلسه مقرر شد تا ۴۵۰ هزار واحد مسکونی را در سال جاری به نصب انشعاب آنها اقدام کنیم.

وی تأکید کرد: در این جلسه مقرر شد و هدف‌گذاری کردیم سایت‌هایی که به لحاظ ساختمانی آماده است و مردم تمایل به سکونت در آنها دارند در اولویت قرار دهیم تا هرچه زودتر آب شرب این واحدهای مسکونی نصب شود.

وی در پاسخ به سئوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه آیا اعتباری که قرار بود برای بهبود یافتن وضعیت آب شرب ۱۲ کلان‌شهر کشور اختصاص یابد، تخصیص یافت یا خیر، گفت: این اعتبار از سوی رئیس جمهور تا حدودی تخصیص یافته است و مابقی در حال انجام است.

وی گفت: این اعتبار با عنایت دولت از ۳۰۰ میلیارد تومان به ۴۲۶ میلیارد تومان افزایش یافت بنابراین امیدواریم با تخصیص این اعتبارات وضعیت ۱۲ کلان‌شهر بهبود یابد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری