باوجود اینکه مهدکودک‌ها برای پرورش روح و فکر کودکان ایجاد شده است ولی وجود وسایل و تجهیزات بازی غیراستاندارد، شرایط را برای تهدید سلامت کودکان فراهم کرده است.

خبرگزاری فارس: تهدید سلامت کودکان در مهدکودک‌ها زیر سایه بی‌مسئولیتی مسئولان

به گزارش قم خبر به نقل از فارس ، کودکان با ورود خود به زندگی یک خانواده چنان تحولی ایجاد می‌کنند که شاید بهترین هدایای دنیا نتواند برای این خانواده چندان ارزشمند و شادی‌آفرین باشد ولی با وجود دنیای ماشینی و درگیر شدن با مسائلی مانند مشغله‌های سنگین روزانه که مردم ما امروز با آن سروکار دارند کمتر خانواده‌ها می‌توانند نسبت به تربیت و نگهداری صحیح از فرزند خود در کانون گرم خانواده اقدام کنند.

فردریک فروبل آلمانی با درک این موضوع نسبت به گذاشتن سنگ بنای نخستین کودکستان جهان در سال 1837 در بلانکنبوک (Blankenburg) آلمان اقدام کرد تا کودک در یک محیط غنی و پربار بتواند علایق خود را شیوه تجربه‌آموزی و فعالیت شخصی رشد دهد.

پس از گذشت سال‌ها حدود نیم‌قرن پیش بود که در ایران اسلامی نخستین کودکستان توسط توران میرهادی خانمی که در رشته روانشناسی در دانشگاه فرانسه تحصیل‌کرده و کتبی در مورد کودکان نوشته بود تأسیس شد.

در این فضا باید رشد و تعامل کودکانی که ساعت‌ها از آغوش خانواده دور هستند تأمین و با قرار دادن وسایل آموزشی مناسب استعدادهای پنهان آنان کشف می‌شد ولی امروزه کودکان با قرار گرفتن در این محل‌ها که قرار است شرایط را برای رشد فکری آنان فراهم کند هر روز ممکن است مورد تهدید خطری جدی قرار بگیرند و خانواده‌ها نیز ممکن است کمتر به چنین مسئله مهمی توجه کنند.

دلایل گوناگونی را می‌توان در تهدید جان کودکان زیر 6 سال در مهدکودک‌ها یا کودکستان‌ها برشمرد که یکی از مهم‌ترین این دلایل استفاده از وسایل غیراستاندارد آموزشی و تفریحی است که در مهدکودک‌ها به کار برده می‌شود.

ولی بار مسئولیت سنگین این مسئله بر دوش نهادهایی مانند استاندارد و بهزیستی است که هر از گاهی در این خصوص سخنی گفته و باز هم این مسئله گویا به فراموشی سپرده می‌شود.

محمدرضا واعظی‌پور مدیرکل استاندارد استان قم در این راستا با بیان اینکه تجهیزات بازی مستقر در مهدکودک‌های استان قم فاقد استاندارد است امنیت در تمام مهدکودک‌های این استان را زیر سؤال برد.

وی استاندارد تجهیزات زمین‌بازی را بر اساس مصوبه یکصد و پنجمین اجلاسیه شورای عالی استاندارد مشمول مقررات استاندارد اجباری دانست و بیان کرد: فعالیت مراکز پیش‌دبستانی و مهدکودک‌های دارای تجهیزات بازی و یا زمین‌بازی که فاقد تأییدیه از سازمان ملی استاندارد ایران هستند ممنوع است.

با این سخنان مدیرکل استاندارد قم اینگونه برداشت شد که بازرسان اداره کل استاندارد از تمام مهدکودک‌ها بازدید کرده و به‌صورت مرتب وسایل بازی آن را از نظر استاندارد مورد ارزیابی قرار داده‌اند.

در این راستا واعظی‌پور مراحل ساخت، نصب و بهره‌برداری از تمام وسایل بازی را موردتوجه قرارداد و افزود: تمام این مراحل زیر نظر بازرسان سازمان ملی استاندارد ایران باید صورت بگیرد و باوجود مکاتبات انجام‌شده و پیگیری‌های صورت گرفته، مهدکودک‌های استان قم، فاقد گواهی ایمنی از سازمان ملی استاندارد ایران هستند.

مدیرکل استاندارد استان قم در ادامه گفت: با وجود پیگیری و هماهنگی‌های لازم با اداره کل بهزیستی به‌عنوان متولی مهدکودک‌ها و مسئول شروع فرآیند استانداردسازی زمین‌های بازی مستقر در مهدهای کودک استان هنوز هیچ همکاری صورت نگرفته است.

باوجود اینکه انگشت اتهام به‌سوی بهزیستی و نظارت نامناسب آن برای تجهیز مهدکودک‌ها نشانه رفته است ولی رضا سلیقه مدیرکل بهزیستی استان قم در این زمینه پاسخ داد: مدیریت مهدکودک‌ها با وجود اینکه جزء وظایف ذاتی اداره بهزیستی به شمار می‌رود ولی مدیریت چند دستگاهی مهدکودک‌ها به مسئله‌ای نگران‌کننده تبدیل ‌شده است.

وی در این ارتباط با ذکر برخی مواد قانونی در خصوص صدور و تمدید پروانه فعالیت مهدکودک‌ها گفت: نظارت بر ایمنی، بهداشت و رعایت استاندارد در مهدکودک‌ها بر عهده سازمان بهزیستی است.

سلیقه ادامه داد: با توجه به اینکه تأسیس و اداره و انحلال انواع مهدکودک‌ها با سازمان بهزیستی است موارد یادشده در ارتباط با استاندارد مهدکودک‌ها ارزشیابی شده و مورد پایش قرار می‌گیرد.

وی از ابلاغ بخشنامه‌ای به مدیران کل بهزیستی استان‌ها از سوی سازمان بهزیستی کشور خبر داد و گفت: بر این اساس سازمان بهزیستی کشور با هماهنگی سازمان ملی استاندارد، باید مصادیق رعایت ضوابط و مقررات استاندارد در مهدکودک‌ها و موارد مشمول استاندارد را در غالب توصیه‌های ایمنی به‌منظور رعایت استاندارد تهیه کند تا از طریق وزارت مطبوع به بهزیستی اعلام شود ولی در این راستا تاکنون اقدامی از طرف اداره استاندارد صورت نگرفته است و تولیدات و تجهیزات استاندارد شده برای استفاده مهدهای کودک از سوی اداره استاندارد معرفی نشده است.

سلیقه با استناد به مکاتبات صورت گرفته با اداره کل استاندارد در ارتباط با جمع‌آوری برخی وسایل بازی غیراستاندارد مانند تاب‌های کجاوه‌ای، تاب‌های با نشیمن‌گاه فلزی و برخی میز و صندلی‌های غیراستاندارد بیان کرد: بر این اساس به مهدکودک‌ها ابلاغ شد که نسبت به جمع‌آوری این‌گونه تجهیزات اقدام کنند تا با جمع‌آوری وسایل ذکرشده و جایگزینی وسایل استاندارد، از بروز مشکلاتی که در آینده ممکن است پیش بیاید جلوگیری شود.

البته اینگونه که شواهد و قرائن پیداست برای کارشناسی مهدهای کودک از نظر استاندارد باید از کارشناس دیگر استان‌ها بهره برده شود که این مسئله نیز نیازمند صرف هزینه‌های بسیار است که عموما کسی مسئولیت پرداخت آن را عهده‌دار نمی‌شود و مسئله همچنان لاینحل باقی می‌ماند.

با این اوصاف استانداردسازی وسایل و تجهیزات مهدکودک‌ها زیر سایه بی‌توجهی و شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت بلاتلکلیف باقی می‌ماند و نو گلان خندان خانواده‌ها به‌اجبار در این شرایط غیراستاندارد مورد تهدید قرار می‌گیرند و گویا تا زمانی که جان کودکی به صورت جدی در یکی از مهدهای کودک به خطر نیفتد قرار نیست اقدامی اساسی انجام شود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری