کد خبر: 3947

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با تاکید بر ضرورت بیمه شدن خون توسط بیمه‌های تامین اجتماعی و بیمه سلامت ایرانیان گفت: در حال حاضر در کشور مشکل پلاکت خون داریم، همچنین، برنامه آهن یاری برای زنان اهدا کننده خون اجرا می‌شود.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، علی اکبر پورفتح الله در نشست خبری تشریح برنامه‌های هفته انتقال خون در پاسخ به پرسش خبرنگاران از افزودن یک بند به مناقصه‌های بین المللی خبر داد و اظهار داشت: از امسال با افزوده شدن این بند در مناقصه‌های بین المللی شرکت‌های برنده مناقصه‌ها که تاییدیه استانداردهای سازمان انتقال خون را داشته باشند می‌بایست متعهد شوند ظرف مدت ۱۸ ماه زمینه تولید محصول خود را در ایران فراهم کنند.

وی با اشاره به اینکه سازمان انتقال خون وابستگی زیادی به تجهیزات و مواد مصرفی دارد، بیان داشت: حجم بدهی‌ها یا کسری اعتبارات این سازمان در دولت قبل به ۲۱۰ میلیارد تومان رسیده بود که با تلاش معاونت برنامه ریزی ریاست جمهوری وقت و وزیر بهداشت مشکل بدهی‌های سازمان در حال رفع شدن است و برای نخستین بار در ردیف اعتبارات مابه التفاوت نرخ ارز، سازمان انتقال خون نیز دیده شده است. البته بدهی‌های استانی و ستاد سازمان انتقال خون را در پایان سال مالی گذشته به صفر رسانده ایم.

پورفتح الله با اشاره به تلاش سازمان انتقال خون برای کاهش وابستگی به مواد مصرفی و تجهیزات وارداتی تصریح کرد: با برنامه‌هایی که ما در نظر گرفته ایم باید بازار ملزومات مصرفی و تجهیزات انتقال خون در منطقه را از آن ایران کنیم.

وی با بیان این که با توجه به وجود ۲۷ واحد اهدای خون به ازای هر هزار نفر جمعیت، هیچ گاه به لحاظ تامین خون و فرآورده‌های خونی دچار مشکل نمی‌شویم، گفت: مشکل اصلی ما در زمینه تامین پلاکت خون است. زیرا تهیه پلاکت با توجه به هزینه مواد مصرفی و کیت مورد نیاز حدود ۷۰۰ هزار تومان هزینه می‌برد که ضروت دارد بیمه‌ها برای تامین منابع مالی آن ورود کنند که مطمئناً مشارکت بیمه‌ها در بخش خون و فرآورده‌های خونی به نفع خود بیمه‌ها است.

پورفتح الله همچنین از اجرای برنامه آهن یاری برای زنان اهدا کننده خون در مراکز انتقال خون سراسر کشور و فراهم شدن امکان آزمایش سریع کم خونی در این مراکز خبر داد و بیان داشت:

مدیرعامل سازمان انتقال خون کشور در رابطه با کمبود ذخایر خونی در ادامه اجرای طرح تحول نظام سلامت بیان داشت: اجرای طرح تحول نظام سلامت مراجعه مردم را ۱۰ درصد بیشتر کرده است و بر اساس آخرین گزارش رسیده از وزارت بهداشت این افزایش به دلیل جا به جایی بیماران از بخش خصوصی به بیمارستان‌های دولتی است.

پورفتح‌الله گفت: طبق اطلاعات ما تقاضای مصرف خون افزایش نیافته است، بلکه در فرآیندها تغییر صورت گرفته است با این وجود در تهران و استان‌های بزرگ دچار چالش هستیم به همین منظور کارگروهی در وزارت بهداشت برای حل مشکلات انتقال خون به دستور وزیر بهداشت تشکیل شده است تا فرآیند هزینه‌ کردن و تعرفه آن در قالب بسته خدمت بررسی و اعلام شود براین اساس تا آن زمان نمی‌توانیم هزینه انجام خدمات را مشخص کنیم.

وی خاطرنشان کرد: همچنین، به ترتیب استان‌های تهران، مازندران، فارس و خراسان رضوی بیشترین استان‌های مصرف‌کننده خون هستند و گروه خونی AB منفی با شاخص کمتر از یک درصد و گروه خونی O مثبت با شاخص ۳۱ تا ۳۴ درصد کمترین و بیشترین گروه‌های خونی را در کشور تشکیل می‌دهند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری