کد خبر: 3368

در نشست"طرح شهر دوستدار سالمند" که با حضور نمایندگانی از معاونت های حمل و نقل و ترافیک و شهرسازی شهرداری، سازمان های فرهنگی- هنری و فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری، ستاد هماهنگی شورایاری ها و شورای اسلامی شهر تهران تشکیل شد، مسائل و مشکلات رفاهی سالمندان بویژه وضعیت "کارت منزلت" سالمندان مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش قم خبر به نقل از مهر ،حجت الاسلام میثم امرودی معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری که ریاست نشست مذکور را بر عهده داشت، درسخنانی با اشاره به جمعیت قابل توجه سالمندان در شهر تهران،گفت : انتظار همه این است که حق سالمندان در شهر تهران بهتر ادا شود و امکانات لازم خدماتی، رفاهی، بهداشتی و ... مناسب تر در اختیار سالمندان شهر تهران قرار گیرد.


وی با بیان این که باید نگاهمان نسبت به سالمندان تغییر یابد و سالمندان تکریم جدی شوند، بر استفاده از تجربیات سالمندان در امور مختلف اجتماعی تأکید کرد.

امرودی با احصاءانواع و اقسام خدمات عمومی به سالمندان، خواستار بررسی فرصت ها و امکانات موجود مدیریت شهری نظیر تسهیلات بخش های خدمات شهری، حمل و نقل و ترافیک و فرهنگی- اجتماعی و هنری، و همچنین یکپارچه سازی و چند منظوره شدن کارت های منزلت بمنظور ارائه ی خدمات مناسب تر به سالمندان شد.

حسین زارع صفت مدیرعامل سازمان رفاه ، خدمات و مشارکت های اجتماعی که سازمان متبوعش مسئولیت دبیرخانه ی شهر دوستدار سالمند را بر عهده دارد، با اشاره به پیشینه ی طرح شهردوستدارسالمند،گفت: این طرح تحت عنوان طرح جامع گنجینه ها از سال ۸۳ در تهران شروع و منجر به تشکیل فرهنگسرای سالمند، عضویت بیش از ۲۵۰هزار نفر سالمند در طرح، ارائه ی خدماتی چون تسهیلات استفاده از مترو، اتوبوسرانی، کتابخانه ها، نگارخانه ها، مراکز ورزشی و تفریحی و .. شده بود.

وی وضعیت موجود سالمندی در تهران و نسبت آماری و جمعیتی آن با کل کشور را تبیین نمود و با بیان ضرورت توجه به موضوع سالمندی، این پدیده را (سالخوردگی) پدیده یی دانست که در تهران سریع تر از کل کشور اتفاق می افتد.

مدیرعامل سازمان رفاه ، خدمات و مشارکت های اجتماعی ادامه داد : طرح شهر دوستدارسالمند در شورای اسلامی شهر به تصویب رسید و تاکنون جلسات متعدد همکاری و هماهنگی با حضور نمایندگان ده ها واحد مختلف شهرداری(همچون معاونت حمل و نقل و ترافیک، سازمان های فناوری اطلاعات و ارتباطات، زیباسازی، فرهنگی- هنری شهرداری و ... )که ذیربط در امر خدمات عمومی به شهروندان هستند، برای چگونگی ارائه ی خدمات مطلوب به سالمندان برگزار شده است.

زارع صفت، برگزاری نشست های مستمر ستاد ناظر بر حسن اجراء مصوبات طرح شهر دوستدار سالمند، نشست های شورای هماهنگی و برنامه ریزی این طرح، ارائه ی گزارش های مستمر از اقدامات طرح به ستاد مذکور و شورای اسلامی شهر، تهیه ی آنالیز هزینه های برنامه های اجرائی طرح و ... را از برنامه های در دستورکار وآتی دبیرخانه ی طرح شهر دوستدار سالمند برشمرد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری