کد خبر: 2844

یک فوق تخصص گوارش و کبد در کردستان، با اعلام اینکه سرطان مری، از سرطان‌های شایع ایران و به‌ویژه استان کردستان است، گفت: آمارهای مستند بر اساس ثبت پاتولوژی حاکی از شیوع فراوان سرطان مری طی سال‌های اخیر بوده که پس از سرطان معده شایع‌ترین سرطان ثبت شده (بدون احتساب سرطان پوست) است.

به گزارش قم خبر ، دکتر «فرشاد شیخ اسماعیلی» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی کردستان، با بیان اینکه مری بین حلق و معده قرار گرفته و مسیر عبور غذا از حلق به معده است، اظهار کرد: سرطان مری بسیار کشنده است و متأسفانه اکثر بیماران در سال‌های نخستین ابتلاء فوت می‌کنند.


وی با بیان اینکه افرادی که دیر به پزشک مراجعه می‌کنند بیشتر در معرض خطر مرگ هستند، افزود: از این‌رو باید علاوه‌بر توجه‌ی ویژه به پیشگیری در صورت ابتلاء باید برای تشخیص و درمان مراجعه زودهنگام داشت.

این فوق تخصص گوارش و کبد با اشاره به وجود دو نوع عمده‌ی سرطان مری، کارسینوم سلول سنگفرشی و آدنوکارسنیوم تصریح کرد: استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی در رأس عوامل خطر ابتلاء به سرطان مری است که پرهیز از آنها به طور اکید توصیه می‌شود.

شیخ اسماعیلی پرهیز از خوردن غذاهای حاوی نیترات و آلوده به توکسین را الزامی دانست و خاطرنشان کرد: خوردن چای داغ و غذاهای حاوی مواد نگهدارنده نیز باید از رژیم غذایی افراد حذف شود.

وی یادآور شد: توجه به علائم بیماری و مراجعه زودهنگام، در درمان اثربخش و طول عمر بیماران اهمیت بسیاری دارد، طوری‌که مراجعه‌ی زودهنگام در مراحل اولیه بیماری، با بیشترین اثربخشی درمان و با کمترین هزینه و عوارض هم‌چنین بیشترین طول عمر همراه است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری