کد خبر: 2796

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با اعلام آنکه آموزش مسائل جنسی در جامعه آشفته و بی سر و سامان است، از راه اندازی ۱۱ مرکز مشاوره ازدواج در مهر ماه با مجوز وزارت ورزش و سازمان نظام روانشناسی خبر داد.

به گزارش قم خبر به نقل از مهر، محمود گلزاری در مراسم امضای تفاهمنامه میان وزارت ورزش و جوانان و سازمان نظام روانشناسی که روز سه شنبه برگزار شد، گفت: در موضوع ازدواج و خانواده نیازمند استفاده از خدمات مشاوره هستیم؛ چراکه شرایط ازدواج در حال حاضر رضایتبخش نیست و انگیزه های ازدواج در جامعه کم شده است.


وی با اشاره به اینکه سن ازدواج به دلیل مشکلات همسریابی و کافی نبودن روش های سنتی در انتخاب همسر افزایش یافته است، گفت: مراکز مشاوره ازدواج، مراکزی هم برای انتخاب همسر و هم برای مشاوره های پس از ازدواج برای جلوگیری از افزایش طلاق و مدیریت پس از ازدواج است.

به گفته گلزاری آموزش مسائل جنسی از ضروریات مشاوره های پس از ازدواج است اما متاسفانه این موضوع و آموزش آن در حال حاضر در جامعه آشفته و بی سر و سامان است. ما آموزش های جنسی قبل از ازدواج را صلاح نمی دانیم مگر برای خویشتنداری؛ اما برای زوج ها این آموزش ها ضروری است.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با اشاره به ضرورت راه اندازی مراکز مشاوره مجوزدار گفت: ما در پزشکی مهندسی اعتقاد به داشتن پروانه تخصصی داریم، اما در حوزه مشاوره و روانشناسی عزم جدی دیده نشده است. تفاهمنامه امروز با تاکید بر ضرورت تخصص مشاوران و داشتن صلاحیت های علمی در این مراکز است.

وی با اشاره به شرایط صدور مجوز برای مشاوره بیان کرد: مجوزی که سازمان نظام مهندسی صادر می‌کند بر اساس تخصص و صلاحیت های عمومی فرد است، اما وزارتخانه شرط تاهل را نیز برای مراکز مشاوره ازدواج در نظر گرفته است. ضمن آنکه تمامی افراد باید با شرایط آموزشی وزارتخانه همسو باشند و آموزش های فراگرفته شده را در دفاتر خود استفاده کنند.

تدوین سند ملی مشاوره‌های قبل از ازدواج

گلزاری همچنین از تدوین سند ملی مشاوره های قبل از ازدواج خبر داد و گفت: فراخوان تدوین این سند منتشر شده و قرار است نظرات صاحب نظران و خبرگان علم روانشناسی را در قالب همایش دو روزه برای تدوین این سند جمع آوری کنیم.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان درباره زمان افتتاح مراکز ازدواج گفت: در مجموع ۱۱ مرکز مشاوره ازدواج با مجوز سازمان نظام و وزارت ورزش در مهر ماه افتتاح می شود که ۵ مرکز در تهران و ۶ مرکز در استانهایی که آمادگی خود را اعلام کردند، بازگشایی می شود.

وی ادامه داد: این ۱۱ مرکز در حقیقت محلی برای آماده سازی مراکز بعدی مشاوره های تخصصی ازدواج هستند و متقاضیان باید دوره های کارآزمونی را در این مراکز بگذرانند. ضمن آنکه بسته آموزشی وزارتخانه نیز کاملا آماده و در اختیار این مراکز قرار می گیرد.

در ادامه، محمد حاتمی معاون نظارت سازمان نظام روانشناسی و مشاوره با بیان اینکه این سازمان از سال ۸۲ شکل گرفت، گفت: در حال حاضر ۱۶ کمیسیون تخصصی در سازمان مشغول ارائه خدمات مختلف روانشناسی به جامعه هدف است.

وی با اشاره اینکه کمیسیون مشاوره ازدواج و جوانان نیز با همکاری وزارت ورزش و جوانان نیز افزود: صدور مجوز، پروانه حرفه ای تمامی مراکز مشاوره و نظارت به این مراکز بر عهده سازمان است. در موضوع مراکز مشاوره ازدواج پیش از این مجوز آن را سازمان ملی جوانان یا بهزیستی صادر می کرد اما در نهایت مجلس مشخص کرد که مجوز این مراکز نیز توسط سازمان نظام روانشناسی باید صادر شود.

حاتمی تصریح کرد: در حال حاضر تمامی ارگان هایی که در صدد راه اندازی مراکز مشاوره هستند از جمله وزارت علوم، آموزش و پرورش، پلیس و... همه آنها باید مجوزهای خود را در قالب مجوز حقوقی از سازمان نظام روانشناسی دریافت کنند.

معاون نظارت سازمان نظام روانشناسی و مشاوره درباره تعیین تکلیف ۲۰۰ مرکز مشاوره ازدواج که پیش از این مجوزهای خود را از سازمان ملی جوانان گرفته بودند، توضیح داد: این مراکز به سه دسته تقسیم می شود، دسته اول کسانی هستند که مجوز را هم از ما و هم از سازمان ملی جوانان گرفتند که در حال حاضر می توانند به فعالیت خود ادامه دهند. دسته دوم افرادی هستند که پروانه فعالیت از ما دریافت نکرده اما مجوز را از وزارتخانه گرفتند که قرار شد پرونده همگی آنها که در حدود ۸۶ مرکز هستند، به صورت فوق العاده بررسی و پس از رفع نقص مجوز خود را از ما گرفته و به فعالیت خود ادامه دهند.

وی افزود: دسته سوم ۱۰۰ مرکزی هستند که این مراکز مجوز تخصصی ندارند، اما ما در صدد حل مشکل آنها با همکاری وزارت ورزش و جوانان هستیم به این معنی اگر این وزارتخانه تشخیص دهد این مراکز در طول سال های گذشته فعال بوده، اما رشته آنها نامرتبط با روانشناسی است می توانند با گرفتن نیرویی که تخصص روانشناسی دارند، مجوز حقوقی موسسه خود را از سازمان نظام روانشناسی تمدید کنند و همچنان به فعالیت خود ادامه دهند.

حاتمی ادامه داد: در حال حاضر نیز تمامی متخصصانی که تمایل به فعالیت در حیطه مشاوره های ازدواج و خانواده دارند، می توانند درخواست خود را به وزارت جوانان داده و در نهایت ما صلاحیت عمومی و تخصصی آنها را برای صدور مجوز بررسی می کنیم.

مجوزهای سازمان بهزیستی از آبان ماه گذشته غیرقانونی است

معاون نظارت سازمان نظام روانشناسی و مشاوره به امضای تفاهمنامه با سازمان بهزیستی برای صدور مجوزهای مراکز مشاوره اشاره کرد و گفت: این سازمان نیز جمعیت هدف گسترده ای را دارد و سازمان نظام باید مجوزهای لازم را برای این سازمان صادر کند. هم اکنون نیز اعلام می کنیم اگر بهزیستی از آبان ماه گذشته مجوزی صادر کرده، تمامی این مجوزها غیرقانونی است.

وی درباره تعداد مراکز مشاوره که سازمان نظام روانشناسی به آنها مجوز داده است، توضیح داد: تاکنون ما به ۳۵۰ مرکز مجوز لازم را صادر کرده، اما به ۱۵۰ مرکز هنوز پروانه تخصصی نداده ایم که نظارت تخصصی بر همه این مراکز اعم از مراکز مشاوره ازدواج جوانان و سایر برعهده ما است.

محمود گلزاری معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان از حمایت های محتوایی و مادی مراکز مشاوره ازدواج خبر داد و خاطر نشان کرد: برای تمامی مراکز مشاوره ازدواج کارگاه های تخصصی برای غنی شدن بسته های آموزشی برگزار خواهیم کرد و اگر بودجه لازم به ما داده شود، حمایت مالی از آنها می کنیم.

رتبه‌بندی مراکز مشاوره

در پایان نیز فریبرز دورتاج معاون پژوهشی سازمان نظام روانشناسی از رتبه بندی تمامی مراکز مشاوره خبر داد و گفت: مراکز مشاوره به چهار رتبه تقسیم بندی می شود که مراکزی که رتبه D را داشته و نتواند شاخص های مورد نظر سازمان نظام روانشناسی را برای ارتقاء رتبه های خود بدست بیاورند، مجوزشان باطل می شود.

وی همچنین درباره تعرفه های مراکز مشاوره ازدواج تصریح کرد: تمامی تعرفه ها بر اساس قانون از سوی سازمان نظام روانشناسی تعیین می شود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری