کد خبر: 2694

رئیس مرکز پژوهشی دایرة‌المعارف علوم عقلی اسلامی خبر داد

رئیس مرکز پژوهشی دایرة‌المعارف علوم عقلی اسلامی از برگزاری سه دوره عرفان اسلامی خبر داد.

خبرگزاری فارس: برگزاری دوره‌های عرفان اسلامی در قم
به گزارش قم خبر ، حجت‌الاسلام احمد ابوترابی در گفتگو با فارس با اشاره به فعالیت مقدماتی در زمینه رشته‌های علوم عقلی اظهار کرد: به دلیل آنکه محقق عرفان در حوزه علمیه و دانشگاه‌ها اندک بود، ناچار شدیم که دوره‌های آموزشی عرفان اسلامی را راه‌اندازی کنیم.

وی با اشاره به اینکه تا کنون سه دوره عرفان اسلامی برای تربیت نیروهای علمی این مرکز اجرا شده است، افزود: در این دوره‌ها پژوهشگران با عرفان نظری، عرفان ادبی، عرفان عملی، عرفان‌های شرقی، عرفان‌های ساختگی و کاذب و مبانی فلسفه اسلامی آشنا می‌شوند و تا کنون حدود 60 نفر محقق در این رشته‌ها تربیت شدند.

رئیس مرکز پژوهشی دایرة‌المعارف علوم عقلی اسلامی با بیان اینکه فارغ‌التحصیلان این دوره‌ها اکنون در حال پژوهش یا تدریس در این مرکز و مراکز دیگر هستند گفت: با برگزاری این دوره‌ها این زمینه به وجود آمد که مراکز دیگر نیز با استفاده از فارغ‌التحصیلان این مرکز بتوانند به پژوهش‌های عرفانی بپردازند یا دوره‌های آموزشی مشابهی را راه‌اندازی کنند.

وی با بیان اینکه 40 جلد از سوی مرکز دایرة‌المعارف علوم عقلی چاپ شده است، عنوان کرد: حدود 10 جلد از این آثار مربوط به عرفان اسلامی است و سایر آثار مربوط به رشته‌های منطق، فلسفه، کلام، معرفت‌شناسی و فلسفه اشراق است.

ابوترابی ادامه داد: یکی از کتاب‌هایی که به صورت مجموع مقالات به چاپ رسیده، مربوط به شیوه تحقیقات در این مرکز به ویژه شیوه دایرة‌المعارف‌نویسی است و بخشی از آثار به اصطلاح‌نامه‌های علوم عقلی و معجم‌های موضوعی در رشته‌های مختلف اختصاص دارد.

وی با اشاره به تالیف اصطلاح‌نامه‌ها گفت: اصطلاح‌نامه‌های معرفت‌شناسی، فلسفه اشراق و عرفان نظری چاپ شده و اصطلاح‌نامه منطق در حال آماده‌سازی است.

مرکز پژوهشی دایرة‌‌المعارف علوم عقلی اسلامی در سال 80 فعالیت خود را آغاز کرد. معرفی مبانی عقلی معارف دینی و میراث عقلی اندیشمندان مسلمان از جمله اهداف این مرکز محسوب می‌شود.

تدوین دایرة‌‌المعارفی در علوم عقلی اسلامی با معیارهای بین‌المللی در دایرة‌‌المعارف‌نویسی از جمله اهداف بلند مدت و تدوین فرهنگ ‌نامه‌هایی در اصطلاحات هر یک از رشته‌های اصلی علوم عقلی و شاخه‌های آن و فرهنگ‌نامه‌های فرق و مذاهب کلامی و اعلام علوم عقلی اسلامی جزو اهداف میان مدت مرکز است و در حوزه اهداف کوتاه مدت برخی از مطالعات مقدماتی و اولیه انجام می‌شود و برخی تحقیقات بنیادین در زمینه تدوین دایرة‌‌المعارف و فرهنگ‌نامه‌های علوم عقلی صورت می‌گیرد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری