کد خبر: 2505

معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت از مصرف کنندگان از کاهش چشمگیر تخلفات واحدهای صنفی و میزان شکایت در ماه رمضان امسال خبر داد.

به گزارش قم خبر ، مجتبی فرمهینی فراهانی به تراز گفت: خوشبختانه امسال تعامل بسیار خوبی بین اصنافی مانند قنادان، میوه و تره بار، سوپر مارکت داران سراسر کشور با سازمان حمایت صورت گرفته است.

وی افزود: بر اساس گزارش های بازرسان، میزان تخلفات گزارش شده در نمایشگاه های طرح ضیافت و همچنین واحدهای صنفی امسال در مقایسه با سال گذشته ۵۰درصد کاهش داشته است.

وی درباره دلایل این مساله توضیح داد: اعتماد مردم به دولت افزایش یافته و همچنین مردم نسبت به فراوانی کالاهای اساسی و اقلام پرمصرف در ماه رمضان اطمینان یافته اند.

وی اظهار داشت: پیش از آغاز طرح پایش ماه رمضان جلساتی با حضور همکاران ما و اصناف برگزار و برای این ماه برنامه ریزی شد و شاهد تعامل بسیار خوب و رضایت بخشی در بین همه صنوف با دست اندرکاران این طرح هستیم.

فرمهینی فراهانی خاطر نشان کرد: خوشبختانه مردم در طرح ضیافت امسال مدیریت خوبی در خریدهای خود انجام دادند به طوری که شاهد زیاد خریدن نبودیم و میزان خریدها بر اساس میزان نیاز مردم انجام شد زیرا شهروندان نسبت به فراوانی کالا در بازار اطمینان داشتند.

وی تصریح کرد: بر اساس آمارهایی که از سطح نانوانایی های کشور بدست آمده، مشخص شده که میزان خرید نان نیز در مقایسه با سال گذشته کاهش داشته به طوری که پارسال برخی از افراد اقدام به خرید ۴۰ تا ۵۰ نان می کردند اما امسال شاهد چنین مواردی نبودیم.

وی درباره دلایل شکایت ها و تخلفات گفت: گرانفروشی، درج نکردن قیمت، کیفیت نامناسب و توجه کمتر به اصول بهداشتی از جمله مواردی بود که درصد بیشتری از آمار تخلفات را به خود اختصاص داده است.

فرمهینی فراهانی اظهار داشت: هر سال تخلفات در حوزه مواد غذایی، میوه و صیفی جات و زولبیا و بامیه بیش از سایر موارد بودیم اما خوشبختانه امسال این گونه تخلفات کاهش یافته است وعلت را می توان در اجرای طرح پیشگیرانه این سازمان دانست به طوری که بازرسان با حضور در واحدهای صنفی از احتمال انجام تخلف پیشگیری کردند.

معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت عنوان کرد: ۲۰ هزار ناظر افتخاری با این سازمان همکاری می کنند که می توان از از اساتید دانشگاه و اقتصاددانان نام برد.

وی ادامه داد: از این عزیزان خواسته شده تا تحلیل های خود را از وضعیت بازار داشته و به ما ارائه دهند.

وی تاکید کرد: در صورت مشاهده هر گونه تخلف نظیر کم فروشی، گرانفروشی و...هموطنان می توانند موارد را با سامانه ۱۲۴ درمیان گذاشته و حتم بدانند در تهران بازرسان حداکثر ظرف ۳۰ دقیقه و در شهرستان ها نیز حداکثر در۱۵ دقیقه به واحدهای صنفی متخلف مراجعه و موارد را پیگیری می کنند.

وی توضیح داد: همچنین در سطح کشور پایگاه هایی برای دریافت شکایات مردمی وجود دارد که در تهران این پایگاه ها در ۵ نقطه شهر مانند سعادت آباد(غرب)، میدان میوه و تره بار(جنوب)، شمال شرق (تهرانپارس ) و شرق و مرکز پایتخت برپا شده و آماده رسیدگی سریع به شکایات و اعزام بازرسان به واحدهای صنفی متخلف هستند.

این مسوول گفت: کمیسیون نظارت قیمت ها را به اتحادیه ها ابلاغ کرده و از سوی آنها نیز به واحدهای اعلام شده بنابراین گران فروشی هیچ توجیهی ندارد و ۳۵۰۰نفر از همکاران ما آماده رسیدگی به این گونه شکایات هستند.

وی افزود: همچنین با سازمان علوم پزشکی و وزارت بهداشت همکارهای خوبی در زمینه بازرسی از اصناف متخلف داریم.

وی در مورد شکایت در زمینه کیفیت پایین برخی محصولات و کالاها عنوان کرد: درماه رمضان برخی مواد غذایی بیشتر مصرف می شود که زولبیا و بامیه از آن جمله است و گاهی اوقات دیده می شود برخی واحدهای صنفی محصول با کیفیت پایین را عرضه می کنند که در این زمان سازمان حمایت همراه کارشناسان بهداشت و درمان به واحدها مراجعه و موارد تخلف را ثبت می کنند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری