کد خبر: 2351

در درس تفسیر قرآن مطرح شد/

آیت‌الله سبحانی گفت: مشیت خداوند بر بندگان به صورت مستقیم نیست، چون اگر مشیت به صورت مستقیم باشد، جبر خواهد بود و خداوند به دنبال جبر بر بندگان نیست.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنيم ، آیت‌الله جعفر سبحانی ظهر امروز در جلسه تفسیر قرآن که در مجتمع عالی فقه برگزار شد، با اشاره به مشیت خداوند اظهار کرد: مشیت خداوند به دو گونه است، گاهی مشیت خداوند به صورت مستقیم است و گاهی نیز از طریق ابزار است، اما مشیت خداوند بر بندگان به صورت مستقیم نیست، چون اگر مشیت به صورت مستقیم باشد، جبر خواهد بود و خداوند به دنبال جبر بر بندگان نیست، چون در آن صورت فرقی بین نیکوکاران و ستم کاران نخواهد بود و خداوند انسان ها را با قدرت اراده آفریده است.

مفسر قرآن کریم تصریح کرد: خداوند برای هیج بنده ای کفر نمی خواهد، مگر خود او زمینه های کفر را در وجود خود فراهم کند که در آن صورت اراده خداوند بر کفر او تعلق می گیرد، خداوند از ایمان یا کفر انسان ها نفع و ضرری نمی برد، در حالی که برای پادشاهان دنیا طرافداری مردم از آنها، نفع دنیوی دارد.

استاد عالی حوزه علمیه قم، مسئول گناهان هر شخصی را در روز قیامت تنها خود آن شخص دانست و افزود: در روز قیامت کسی بار گناه شخص دیگری را نمی کشد، اما در اسلام مواردی است که اگر کسی گناهی را مرتکب شود، دیگران مسئول گناه او هستند که یکی از آن موارد زخمی کردن افراد توسط یک کودک نابالغ است و در این مورد باید خانواده آن کودک دیه را پرداخت کنند که البته این از باب اعانه است.

آیت الله سبحانی، با اشاره به ضرورت انجام فرایض دینی گفت: افراد، پدر و مادر خود را که در سن پیری هستند، به انجام فرایض دینی همچون نماز تا حد امکان تشویق کنند، اما اگر پدر و مادر نماز قضایی بر عهده شان باشد، باید فرزند بزرگ، نمازهای پدر و مادرش را ادا کند که این از باب قدردانی از زحمات والدین است.

مفسر قرآن کریم تصریح کرد: در قرآن آمده است که خداوند از آنچه که در سینه ماست، آگاه است، البته افکار انسان مرتبط با نفس و روح انسان است و نفس انسان ادراک کننده واقعی است، اما قلب و سینه مظهر آثار حیات است و به رویدادها واکنش می دهند، به همین دلیل قرآن افکار را به سینه و قلب نسبت داده است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری