کد خبر: 184

معاون وزیر علوم خبر داد

احمدی گفت: براساس تصویب شورای بورس در سال ۹۳ به حدود ۵۰۰ دانشجوی دکتری فرصت مطالعاتی اعطا می‌شود.

به گزارش قم خبر و به نقل از خبرگزاری تسنیم، وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در همایش سراسری معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری در تبریز، گفت: براساس تصویب شورای بورس در سال ۹۳ به حدود ۵۰۰ دانشجوی دکتری فرصت مطالعاتی اعطا می‌شود.

وی با تاکید بر ضرورت افزایش سهم پژوهش در بودجه دانشگاه‌ها، گفت: براساس ابلاغ وزیر علوم، تایید بودجه تفصیلی دانشگاه‌ها منوط به افزایش سهم بودجه پژوهشی تا ۱۵ درصد کل بودجه و اعزام حداقل ۴ عضو هیئت‌علمی برای فرصت‌های مطالعاتی است.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با اشاره به برگزاری اولین جشنواره پژوهش و فناوری بین ۹ دانشگاه و مرکز پژوهشی منطقه سهند، خاطرنشان کرد: امیدوارم شاهد افزایش رقابت‌های سالم بین دانشگاه‌ها و مراکز پژوهش و فناوری کشور در راستای دستیابی به یک جایگاه پایدار در علم و فناوری منطقه در راستای افزایش آسایش و رفاه در جامعه باشیم.

احمدی اظهار داشت: در سال جاری که با نام «اقتصاد، فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» توسط مقام معظم رهبری نام‌گذاری شده باید تلاش کنیم تا برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌های حوزه پژوهش و فناوری در مسیر صحیح هدایت و جهت‌دهی شود.

وی تاکید کرد: اولویت وزارت علوم استفاده از خردجمعی برای تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌گذاری‌های کلان است و در حوزه پژوهش و فناوری نیز کلیه برنامه ریزی‌ها اعم از اصلاح آئین‌نامه‌های موجود، تدوین آئین‌نامه‌های جدید و تدوین سیاست‌های کلان با استفاده از نظرات معاونان پژوهش و فناوری مراکز آموزش عالی، پژوهشی و فناوری انجام خواهد شد.

معاون وزیر علوم افزود: چالش‌های حوزه پژوهش و فناوری را می‌توان در دو بخش قوانین و زیرساخت‌ها تفکیک کرد که در بخش قوانین، شاهد این هستیم که برخی از آئین‌نامه‌ها در اجرا دارای موانع هستند و برای برخی قوانین نیز هنوز آئین‌نامه اجرایی تدوین نشده است.

وی افزود: براساس قوانین موجود، باید در چند سال گذشته پژوهشگاه‌های غیرحاکمیتی به بخش خصوصی واگذار می‌شد، اما اقدامی در این زمینه صورت نگرفته، لذا احصاء و تفکیک پژوهشگاه‌های حاکمیتی و غیرحاکمیتی از یکدیگر شروع شده و به زودی فهرست آن‌ها اعلام می‌شود.

احمدی تاکید کرد: از موضوعات مهم زیرساختی حوزه پژوهش و فناوری نبود معیار و ضابطه مشخص برای توزیع بودجه‌های پژوهشی بین دانشگاه‌هاست که در این زمینه نیز اقداماتی برای تعین معیار مناسب شروع شده است.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم گفت: برخی پژوهشگاه‌ها از اهداف و ماموریت‌های خود دور شده‌اند، لذا برای هدفمند کردن ماموریت‌های پژوهشگاه‌ها در نقاط مختلف کشور با توجه به نیاز‌ها و امکانات منطقه‌ای، آمایش ملی پژوهش و فناوری کشور در حال انجام است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری