کد خبر: 16009

وزیر بهداشت جدیدترین جزئیات حادثه چشمی بیمارانی که در اسفند سال ۹۳؛ نور چشم خود را بر اثر تزریق داروی "اوستین" از دست داده بودند را تشریح کرد.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، در آخرین ماه زمستان سال ۹۳، کوچه‌ها و خیابان‌های پایتخت مملو از خبری شد که چشم حیران جامعه را در برداشت، «چند بیمار کور شدند» البته این کلام مردمی بود که دهان به دهان حادثه‌ای را شنیده یا در خبرها خوانده بودند، در واقع ۱۵ بیمار چشمی با تزریق داروی اوستین دچار مشکل بینایی شده بودند و این حادثه آنقدر شوکه کننده بود که بالاترین مقام سلامت کشور به همراه معاونانش در کنار پیگیری این رویداد تلخ، دستور ویژه هاشمی را نیز در برداشت تا به حال این بیماران رسیدگی شود.

بیش از ۴۰ روز از آن حادثه تلخ برای بیماران چشمی می‌گذرد، و حال پس از اقدامات متعدد قضایی و همچنین در حوزه سلامت، سید حسن هاشمی درباره آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده قضایی و همچنین درمانی این بیماران به تسنیم می‌گوید: بنده در این‌باره؛ بار دیگر با آیت الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه و همچنین عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران جلسه‌ای داشتم و موضوع بیماران چشمی را پیگیری کردم.

هاشمی با اشاره به اقدامات قضایی قوه قضاییه در این‌باره ادامه می‌دهد: این حق مردم است که بدانند در این موضوع چه اتفاقی رخ داده است، ما هم از قوه قضاییه درخواست کردیم حتماً و به طور جد به این موضوع رسیدگی کند، بنابراین طی صحبتی که با آقای جعفری دولت آبادی داشتم وی عنوان کردند که منتظر پاسخ پزشکی قانونی هستند، بنابراین به محض تایید و پاسخ پزشکی قانونی، مسلماً واقعیت و زوایای بیشتری از این حادثه تلخ برای مردم عنوان می‌شود.

همچنین در این راستا عباس زارع نژاد مشاور وزیر بهداشت نیز درباره سرنوشت درمان بیماران چشمی به تسنیم عنوان می‌کند: این بیماران از طریق بیمارستان فارابی و همچنین از طریق همان مرکز درمانی خودشان تحت نظر هستند؛ پرونده قضایی آنان نیز در قوه‌قضاییه در حال بررسی است.

* ماجرا چه بود؟

دوشنبه ۱۱ اسفند در پی تماسی از طرف یکی از همراهان بیمار، اعلام شد که در کلینیک «ر» یکی از کلینیک‌های چشم‌پزشکی خصوصی تهران تعداد قابل توجهی از بیماران پس از تزریق داروی «آواستین» دچار درد شدند و هم اکنون نیز چشمان آنان هیچ روشنایی ندارد و نمی‌توانند جایی را مشاهده کنند.

بر این اساس در تماس نخست با مسئولان مربوطه وزارت بهداشت و با توجه به عدم اطلاع آنان در ساعات اولیه این رویداد به‌صورت غیررسمی تکذیب شد، در نهایت با مراجعه خبرنگار تسنیم به کلینیک یادشده وقایع به‌صورت دیگری رقم خورد و معلوم شد که این حادثه واقعیت دارد.

تعداد قابل توجهی بیمار پس از تزریق داروی «اواستین» دچار مشکل نابینایی شده بودند، به‌طوریکه یکی از همراهان بیماران به تسنیم عنوان کرد: پدرم بیماری دیابت دارد و برای این‌که لیزر نشود تاکنون در چند نوبت (۶ تا ۷ بار) داروی «اواستین» را به چشمانش تزریق کردیم که تا به حال هم مشکلی نداشت ولی در پی آخرین تزریق چشمان پدرم؛ و در مسیر برگشت به منزل دچار درد شدیدی شد و در نهایت آن چشمش که تزریق صورت پذیرفته بود دیگر نمی‌تواند چیزی را مشاهده کند.

خبرنگار تسنیم در حین صحبت با همراه این بیمار از سوی یکی از مسئولان پرستاری کلینیک با برخوردی تُند مواجه شد. این مسئول از خبرنگار تسنیم درخواست کرد تا از کلینیک بیرون رود و گرنه با ۱۱۰ تماس می‌گیرد اما در نهایت، ماجرا با وساطت مدیرعامل کلینیک ختم به خیر شد.

مدیرعامل کلینیک با دعوت از خبرنگار و برخی از همراهان بیماران به یکی از اتاق‌های کلینیک با تأیید این حادثه برای چشم بیماران توضیح داد. وی گفت: تزریق این داروی (اواستین) که از طریق رسمی و قانونی نیز تهیه شده است توسط یکی از متخصصان به‌نام (دکتر پ) که یکی از پزشکان ارزشی و خوب جامعه پزشکی است انجام شده و به‌احتمال زیاد این مشکل بر اثر دارو بوده است زیرا عوارض دارویی همیشه در چنین مواقعی مطرح است.

مدیرعامل کلینیک با دعوت از ایجاد آرامش و پرهیز از پرداختن رسانه‌ای به این حادثه که باعث استرس برای بیمار و شخص پزشک می‌شود درخواست ‌کرد تا همراهان بیماران برای شنیدن توضیحات بیشتر منتظر پزشک معالج باشند زیرا دکتر در اتاق عمل است و مشغول اقدامات لازم برای این بیماران است، همچنین مدیرعامل کلینیک (ر) عنوان کرد که کل کلینیک در اختیار این بیماران قرار گرفته است تا به امور آنان رسیدگی شود که البته همراهان بیماران به سخن مدیر کلینیک واکنش نشان دادند و اعتراض داشتند چرا کارهای درمان به‌کُندی صورت می‌پذیرد و چرا از صبح این‌گونه به آنان توضیح شفاف و با طمأنینه داده نشد.

در نهایت براساس عرف کار رسانه و برای جلوگیری از هرگونه ترس بین مردم و پرهیز از اختلال در درمان این بیماران تصمیم بر آن شد که تا اطلاع ثانوی این خبر منتشر نشود و از طریق وزارت بهداشت پیگیری‌های لازم صورت پذیرد، بنابراین حادثه به‌طور کامل به اطلاع مسئولان وزارت بهداشت رسید به‌طوریکه از سازمان غذا و دارو بازرسی به این کلینیک اعزام شد و به‌گفته رسول دیناروند رئیس سازمان غذا و دارو؛ نمونه‌های ویال این دارو به آزمایشگاه سازمان غذا و دارو ارجاع داده شد تا آزمایشات لازم صورت پذیرد.

* تشکر هاشمی از انتشار گزارش بیماران چشمی

در نهایت پس از پیگیری‌های درمانی و قضایی؛ سید حسن هاشمی در حاشیه یکی از مراسم‌های سلامت با خطاب قرار دادن خبرگزاری تسنیم درباره انتشار گزارش گرفتاری بیماران چشمی در یکی از کلینیک‌های خصوصی تهران بر اثر تزریق داروی اوستین اظهار داشت: بنده از انتشار این گزارش از خبرگزاری تسنیم تشکر می‌کنم، زیرا از معدود گزارش‌هایی بود که در حوزه سلامت توانست به مردم کمک بسیاری کند.

 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری