کد خبر: 15384

قرار گرفتن در معرض دود سیگار، خطر بیماری‌های تنفسی را در بالغان تا حدود ۲۵ درصد و در کودکان تا حدود ۵۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش خواهد داد. ریه‌های فرد غیرسیگاری در مجاورت فرد سیگاری عملکرد ضعیف‌تری نسبت به یک فرد غیرسیگاری سالم دارد.

به گزارش قم خبر ، استنشاق غیرداوطلبانه دود ناشی از سیگار، به معنی سیگاری تحمیلی بودن است. این دود ناشی از سیگار، خطرات جدی را خصوصا برای کودکان و افراد خانواده فرد سیگاری که در تماس دائم با این دود هستند دربردارد. شخصی که با افراد سیگاری زندگی می‌کند و در معرض دود سیگار قرار می‌گیرد مثل این است که سالانه ۸۰ نخ سیگار کشیده باشد و در اصل یک چهارم میزان نیکوتین سیگارهای استفاده شده روزانه را وارد بدن خود می‌کند.

عوارض دود سیگار برای کودکان از زمان بارداری آغاز می‌شود یعنی زمانیکه دستگاه تنفس هنوز به طور کامل شکل نگرفته است و در این دوران با استعمال هر نخ سیگار توسط مادر و یا اطرافیان اثرات جانبی زیادی در جنین ایجاد می‌کند. سیگار کشیدن در طول حاملگی باعث عوارض زیادی از جمله مرده‌زایی، سقط خود به خود، مرگ جنین، مرگ در دوران نوزادی و مرگ ناگهانی نوزاد می‌شود. وزن نوزادان مادران سیگاری حدود ۱۷۰ تا ۲۰۰ گرم کمتر از مادران غیر سیگاری‌ است.

پیدایش برونشیت و عوارض تنفسی در سال اول زندگی در کودکانی که یکی از والدین آنها سیگار می‌کشد شایع‌تر است. میزان بروز سرماخوردگی، عفونت گوش میانی، گلو درد، گرفتگی صدا در کودکانی که والدین سیگاری دارند بیش از کودکانی‌ است که والدین غیرسیگاری دارند. اگر مصرف سیگار به همین ترتیب ادامه یابد ۱۵۰ میلیون کودک در جهان به علت عوارض ناشی از دود سیگار از بین خواهند رفت.

بیماری‌های ناشی از استعمال تحمیلی دخانیات کدامند؟

دود ناشی از استعمال دخانیات حاوی بیش از ۴۰۰۰ ماده سمی و بیش از ۸۰ ماده سرطان‌زا‌ست که افراد غیرسیگاری به صورت غیرداوطلبانه در معرض ابتلا به بیماری‌های ناشی از آن هستند.

قرار گرفتن در معرض دود سیگار، خطر بیماری‌های تنفسی را در بالغان تا حدود ۲۵ درصد و در کودکان تا حدود ۵۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش خواهد داد. ریه‌های فرد غیرسیگاری در مجاورت فرد سیگاری عملکرد ضعیف‌تری نسبت به یک فرد غیرسیگاری سالم دارد.

بنابر اعلام مرکز مدیریت‌ بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت، طبق آمار سازمان بهداشت جهانی بیش از ۳۰ درصد بیماری‌های قلبی و عروقی و یک سوم بیماری‌های تنفسی در میان سیگاری‌های تحمیلی ایجاد می‌شود.

غیر از آثار مزمن ناشی از دود سیگار که ذکر شد آثار حاد استعمال تحمیلی دخانیات شامل تحریک چشم (سوزش، خارش، اشک ریزش)، آبریزش بینی، سرفه، خس خس سینه، تهوع، سردرد و تکرار حملات آلرژی و آسم است. همچنین بسیاری از سرطان‌ها در ارتباط با دود محیطی سیگار هستند که از مهمترین آنها سرطان ریه، حفره دهان و حنجره است.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری