کد خبر: 15269

قم خبر از اهمیت نظم اجتماعی در جامعه گزارش می دهد:

در واقع نظم اجتماعی نتیجه ی نفوذ متقابل ,مجموعه های مشترک آرمانی و هنجاری با شبکه های فرصتی و تعاملی کنشگران فردی و اجتماعی ست.

 به گزارش قم خبر، شاید اگر حضرت علی (ع) هم در قضیه باغ فدک مداخله می نمود الان جمله«اشهد ان محمد رسول الله» به گوش نمی رسید.حضرت زهرا(س) برای گرفتن حق خود (باغ فدک) به محضر حضرت علی (ع) می رود و از او طلب استعانت و حق طلبی می کند و بر او عارض می شود که چرا هیچ اقدامی نمی کنی و سکوت اختیار کرده ای؟ حضرت که آماده نماز ظهر بود به هنگام اذان تا به نام مقدس پیامبر رسید خطاب به حضرت زهرا(س) فرمود" اگر خواهان آنی که این نام باقی بماند از من
مخواه که اقدامی نسنجیده انجام دهم." در واقع این نمونه ای از نظم اجتماعی است که در کتب مذهبی به آن اشاره شده است.
 
شاید این سکوت امیرالمومنین (ع) یا صلح امام حسن(ع) با معاویه یا تقیه‌ی امام سجاد(ع) با مخالفانش و غیره….نمونه هایی از تاکید بر نظم اجتماعی و حرمت نگه داشتن آن است که حتی در زمانی که باطل در پوشش حق قرار گرفته بودو تشخیص آن کار دشواری بود و برای روشن شدن آن دو نیاز به انقلابی بود تا ظرف حق از باطل جدا شود که این جدایی شاید منجر به از هم پاشیده شدن و عدم وحدت اجتماعی و ضربه زدن به اسلام می‌شد که آن انسان های مصلحت اندیش بهترین راه حل یعنی سکوت یا تقیه یا صلح را برگزیدند.
 
نظم اجتماعی در سیره ی ائمه از اهمیت بالایی برخوردار بود که امیرالمومنین(ع) درباره ی عدم جدایی و بروز تفرقه در جامعه چنین می فرماید«همواره با بزرگترین جمعیت ها باشید که دست خدا با جماعت است, از پراکندگی بپرهیزید که انسان تنها , بهره ی شیطان است آنگونه که گوسفند تنها طعمه ی گرگ خواهد بود, آگاه باشید هرکس مردم را به تفرقه و جدایی دعوت کند او را بکشید هر چند که زیر عمامه ی من باشد.»
 
در واقع نظم اجتماعی نتیجه ی نفوذ متقابل ,مجموعه های مشترک آرمانی و هنجاری با شبکه های فرصتی و تعاملی کنشگران فردی و اجتماعی ست.
 
البته از دیدگاه اسلام زمانی که هر انسانی خود را عضوی از خانواده ی جهانی که آدم و حوا بنیانگذارش بودند و همه در نهایت به یک خانواده متعلق اند و مخلوق خدای تعالی هستند بدانند دیگر جایی برای نژادپرستی, بی عدالتی های اجتماعی و شهروندی باقی نمی ماند و وحدت بشریت نه تنها در آغاز بلکه در مقصد نیز وجود دارد در واقع اسلام مذهب را کلید نظم اجتماعی می داند و با دعوت به توحید, توصیه به آیین های جمعی مثل نماز جماعت؛ راهپیمایی و...این راهکارها را به عنوان نمادی از تامین نظم اجتماعی به مردم یادآوری می کند.
 
توماس هابز جامعه شناس که به مسئله ی چگونگی ایجاد نظم در جامعه پرداخته چنین می گوید, ایجاد و بقای جامعه و نظم اجتماعی مبتنی بر محور قرارداد اجتماعی است به نظر او انسان موجودی خودخواه است و صرفا علاقمند به ارضای امیال فردی است.
 
اما اگر افراد به عقیده ی هابز علاقه مند به ارضای امیال فردی و خودخواهانه در قضییه ی نظم در جامعه برخورد کنند به قول قدیمی ها سنگ روی سنگ بند نمی شود. و هر کس میخواهد به اهداف خود برسد و فکر میکند که اگر اقدامی نکند حقش ضایع میشود که در غیر این صورت اگر افراد اقدام به مخالفت و هنجارشکنی کنند هرج و مرج در جامعه و زمینه برای بروز هر گونه فساد داخلی و خارجی آماده و مهیا می شود و موجب سواستفاده کردن دشمنان آن جامعه می شود.
 
اهمیت حفظ نظام اجتماعی
 
حجت الاسلام والمسلمین حسن غفاری فر بااشاره به اهمین نظم اجتماعی، می گوید: هر وقت دشمن به شما لبخند زد و از شما تعریف کرد به کارتان شک کنید.
 
هئیت علمی موسسه آموزش حوزوی امام رضا(ع) و جامعه شناس و کارشناس علوم اجتماعی می افزاید: نظام یک اصولی دارد، اصول اجتماعی، سیاسی که برای رسیدن به این اهداف حفظ نظام باید هزینه کرد.
 
وی به سکوت امیرالمومنین (ع) اشاره می کند و می گوید: حضرت علی (ع) در ابتدا سکوت نکرد، با مردم صحبت کرد زمانی که دید جامعه به خواب غفلت رفته اند و دشمن در حال سوء استفاده کردن است برای حفظ اسلام و دین سکوت کرد.
 
هئیت علمی موسسه آموزش حوزوی امام رضا(ع) و جامعه شناس و کارشناس علوم اجتماعی بااشاره به زمان سکوت برای نظام، خاطرنشان می کند: زمانی باید برای نظام سکوت کرد که سکوت مان به جای پیرایش، اصلاح جامعه باشد البته به شرط اینکه این اصلاح مثل تیغ پیرایش گری رگ گلو را ببرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری