عید نوروز آثار معنوی زیادی همچون صله رحم، رسیدگی به وضعیت افراد خانواده، دستگیری از نیازمندان دارد اما یکی از مهم ترین اثرات این است که فرصت با هم بودن و ارتباطات را به اعضای خانواده می دهد.

به گزارش قم خبر، در هر روز از سال و به هر بهانه‌ای می‌توان برای رفع سوء تفاهم‌ها آستین بالا زد. نوروز در این ماجرا فقط یک بهانه است، روزهایی طلایی در سال که می‌تواند نماد دل تکانی آدم‌ها باشد.

پس بیایم نوروز را یک فرصت بدانیم و کینه ها و کدورت ها را از دل بتکانیم و همان طور که به خانه تکانی اهمیت می دهیم به خانه تکانی دل هم اهمیت بدهیم و در این روزهای نوروزی بهترین فرصت برای آشتی کردن صله رحم و دید و بازدید است.
 
«صله» مصدر فعل «وصل» در مقابل «فصل» به معنی «اتصال» و به هم رسیدن است،«رحم» نیز از «رحمة» به معنی رأفت و مهربانی، گرفته شده است و چون فامیل‌ها و بستگان، نسبت به همدیگر عطوفت و مهربانی دارند «رحم» نام گرفته است.
بنابراین؛ صله رحم، به معنای محبت، رسیدگی نسبت به خویشان و نزدیکان(سه طبقه ارث)و دید و بازدید با آنهاست.
 
در اسلام به صله رحم بسیار سفارش شده است، صله رحم از آن دسته واجباتی است که در آن مصالح زیادی نهفته است و به گونه‌ای است که هر کسی خود باید به آن بپردازد و این گونه نیست که با انجام دادن آن توسط یک نفر، از دیگران ساقط شود، به عبارت دیگر از واجبات کفایی به حساب نمی‌آید.
 
حضرت امیرالمؤمنین(ع) می‌فرماید: صله رحم دشمن را اندوهگین می‌سازد واز مرگ‌های بد نگه می دارد.
 
علت این‌که اسلام نسبت به نگهداری و حفظ پیوند خویشاوندی این همه پافشاری کرده،‌این است که همیشه برای اصلاح، تقویت، پیشرفت، تکامل و عظمت بخشیدن به یک اجتماع بزرگ، چه از نظر اقتصادی یانظامی و چه از نظر جنبه‌های معنوی و اخلاقی، باید از واحدهای کوچک آن شروع کرد، با پیشرفت و تقویت تمام واحدهای کوچک، اجتماع عظیم خود به خود، اصلاح خواهد شد.
 
اسلام برای عظمت مسلمانان از این روش به نحو کامل‌تری بهره‌برداری نموده است. دستور به اصلاح واحدهایی داده که معمولاً افراد از کمک و اعانت و عظمت بخشیدن به آن روگردان نیستند، زیرا تقویت بنیة افرادی را توصیه می‌کند که خونشان در رگ و پوست هم در گردش است، اعضای یک خانواده‌اند و پیداست هنگامی که اجتماعات کوچک خویشاوندی، نیرومند شد، اجتماع عظیم آنها نیز عظمت می‌یابد و از هر نظر قوی خواهد شد.
 
زهرا محمدی یکی از شهروندان قمی می گوید: بهترین زمان برای آشتی دادن افراد، روزهایی است که در جمع خانواده یا دوستان، مراسمی برگزار شده است و نوروز بهترین زمان برای رفع کینه و کدورت ها است.
 
این شهروند قمی می افزاید: رفتن به خانه اقوام و دوستان موجب می شود دل ها به هم نزدیک شود و کینه و کدورت ها از بین برود.
 
قطع صله رحم موجب دوری از رحمت خداوند
 
حجت الاسلام والمسلمین محمد رضا ضمیری با اشاره به قطع صله رحم، اظهارکرد: ما در روایات اخلاقی داریم که قطع صله رحم واینکه کسی با خویشاوندان خود ارتباطش راقطع کند موجب دوری از رحمت خداوند می شود.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور استان قم به چگونگی ارتباط با خویشاوندان که موجب رحمت خداوند می شود، اشاره کرد وگفت: رحمت خداوند مفهوم گنگی است درواقع رفت وآمد کردن با خویشاوندان باعث می شود آن ها دروقت گرفتاری ها به کمک مابیایند وتنها نمانیم ورحمت خداوند دستی نیست که از سقف اتاق سوراخ شود وبه داد بنده گان برسد.
 
وی درواقع رحمت خداوند که درصله رحم آمده است را همان اقوام وخویشاوندان دانست و گفت: با سرزدن به خویشان دل ها به هم نزدیک تر ونرم تر و باعث می شود یکدیگر را فراموش نکنیم ودروقت گرفتاری ها به داد هم برسیم.
 
ضمیری با اشاره به مشکلات قطع صله رحم، عنوان کرد:  با قطع ارتباط باخویشاوندان، انسان به فراموشی سپرده می شود لذا تنها ومنزوی می شود و رحمت خدا از بنده ای که قطع صله رحم کند برداشته می شود.
 
مهدی اخوان ثالث از شعاری معاصر و خوش ذوق ایرانی در وصف خانه تکانی دل می گوید"عید آمد و ما خانه ی خود را نتکاندیم، گردی نستردیم و غباری نستاندیم"
 
انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری