کد خبر: 14817

برای درمان احساس پوچی راه هایی مفید وجود دارد که در پی می آید.

به گزارش قم خبر، تبیان نوشت: 


۱. خدا باوری: اسلام برای از بین بردن احساس پوچی و از خود بیگانگی، انسان‏ها را به خداشناسی و معاد باوری فراخوانده و همگان را به تفکر در نظام هستی دعوت نموده و برای جهان و انسان هدف تعریف نموده است: "أولم یتفکروا فی انفسهم ما خلق اللَّه السّموات والأرض و ما بینهما إلاّ بالحق؛ آیا در پیش نفوس خود تفکر نکردند که خدا آسمان‏ها و زمین و هر چه در بین آن‏ها است (از انواع بی شمار مخلوقات) همه را جز به حق و به وقت معین نیافریده است."ربّنا ما خلقتَ هذا باطلاً؛ پروردگارا این دستگاه با عظمت (جهان) را بیهوده نیافریده ‏ای". و به انسان می‏گوید: که تو را بیهوده و پوچ خلق نکرده‏ ایم:"افحسبتم انّما خلقناکم عبثاً؛ آیا گمان می‏کنید که ما شما را بیهوده خلق کرده‏ ایم؟!" و بازگشت انسان را به سوی حق بیان نموده است و به انسان تذکر می‏دهد که فکر نکن که بازگشتی نیست: "و انکم الینا لا ترجعون؛ و گمان کردید که به سوی ما باز نمی‏گردید!؟"

اگر انسان برای جهان خالق و مدبر بشناسد و برای آن هدف قایل باشد، احساس پوچی نمی‏کند، زیرا در اثر ایمان به خدا و معاد، جهان هدفمند بوده و انسان جایگاه خود را در آموزه‏ های دینی درک می‏کند. انسان در اسلام جایگاه بلند داشته و اشرف مخلوقات بوده و زندگی او محدود به این جهان نیست و دنیا مقدمه‏ای برای جهان برتر محسوب می‏شود. در انسان این باور تقویت می‏شود که او به سوی کمال مطلق در حرکت می‏باشد: "إنّا للَّه و إنّا إلیه راجعون؛ همه از خداییم و به سوی خدا باز می‏گردیم".

۲. یاد خدا: اسلام انسان را به تقویت باورهای دینی سفارش نموده و یاد خدا را عامل آرامش روانی دانسته است: "ألا بذکر اللَّه تطمئن القلوب؛ با یاد خدا دل‏ها آرامش می‏یابد".

۳. خود شناسی: در آموزه ‏های دینی انسان‏ها به خودشناسی دعوت شده و یکی از عوامل از خود بیگانگی، "خود فراموشی" دانسته شده است. همچنین در برخی از آیات یکی از عامل "خود فراموشی" غفلت از یاد خدا ذکر شده است: "نسوااللَّه فأنساهم أنفسهم؛ خدا را فراموش کردند، خدا هم نفوس آنان را از یادشان برد". حکمای اسلامی برای رهایی از "خود بیگانگی" انسان را به خودشناسی و خداجویی دعوت نموده و عامل احساس پوچی را دوری از خدا دانسته‏اند. شهید مطهری می‏نویسد: ".. باز یافتن خود علاوه بر این دو جهت... شرایط دیگر هم دارد و آن شناختن و باز یافتن علت و خالق و موجِد (= به وجود آورنده) خود است، یعنی محال است که انسان بتواند خود را جدا از علت و آفریننده خود به درستی درک کند و بشناسد...". برای راهنمایی شما می‏توان گفت : الف) آینده نگر باشید و برای چند سال آینده برنامه ‏ریزی کنید.

ب ) با افراد شاد، خوشبین و امیدوار مجالست داشته باشید و از روحیه آنان الهام بگیرید.
ج ) به شدت از منفی گرایی بر حذر باشید و افکار منفی را از خود دور کنید.
د ) با هسته‏ های مشاوره در این زمینه ارتباط داشته باشید.
ه ) از اساتید دلسوز و متعهد کمک بگیرید.
و ) منزوی نباشید و با افراد با تجربه و متعهد ارتباط صمیمانه برقرار کنید.
ز ) کتاب‏هایی را که در زمینه شادکامی، رمز موفقیت، راز موفقیت مردان بزرگ و... نوشته شده، با دقت بخوانید و به دستورات آنها عمل کنید.
ح ) ورزش کنید؛ زیرا ورزش در شادی روح و سلامت جسم مؤثر است.
ط ) در محیط‏ های شاد و سالم، به استراحت و تفریح بپردازید.
ی ) از افراد منفی‏گرا بر حذر باشید.
ک ) از بحث‏های رنج ‏آور با این و آن اجتناب کنید.
ل ) به خود اجازه ندهید مادیات و دنیای زودگذر شما را ناراحت کند. شمارا خدا برای مادیات نیافریده، خود را به خود بسپارید و ایمانتان را به او قوی کنید.
م ) توجه داشته باشید که مشکلات و رنج‏ها، همیشگی نیست و روزگار در تحوّل و تغییر است و چه بسا حوادث پیش‏بینی نشده‏ای نیز در حل مشکلات به یاری انسان بشتابد.
ن ) سفرهای شاد و سیر و سیاحت‏های علمی برای شما لازم و مؤثر است.
س ) خاطرات تلخ را به دست فراموشی بسپارید و از بازگو کردن آن برای دیگران، پرهیز کنید.
ع ) اگر ذوق هنری دارید، به کارهای هنری از قبیل کاریکاتور، گرافیک، نقاشی، خط، نویسندگی و... بپردازید. ضمنا نیایش و دعا مؤثر و نافذ است. بنابراین از دعاها و مناجات‏های دلنشین غافل نباشید. در این راستا نیایش ‏هایی هم چون: مناجات خمسه‏ عشر، کمیل و نیز صحیفه سجادیه بویژه دعای بیستم (مکارم الاخلاق) را همواره بخوانید و باور داشته باشید که نیایش و دعا سرنوشت‏ ساز است، با خدا انس بیشتری داشته باشید و با او درد دل کنید.

پیشنهاد می‏شود که در اوقات فراغت، به تفصیل نعمت‏ها و الطاف الهی از قبیل اصل وجود، سلامتی، توفیق تحصیل و... هم‏چنین بلایایی را که خدا از شما دور کرده است، یادآور شوید و ضمن سپاسگزاری از او، قلب خویش را مالامال از محبت و عشق الهی کنید. قرآن کلام خداست. از تلاوت و تدبّر در آیه‏ های آن هر چند اندک، دریغ نکنید. این جهت علاوه بر ارزش‏های گوناگون دیگر، شما را با خدا مأنوس‏تر می‏سازد. آنچه مهم است ایجاد فضایی لطیف و دوست داشتنی در خانه، محل کار، تحصیل و اجتماع است که اگر با تنظیم یک‏سری اهداف بزرگ و متعالی عجین گردد، مشکلات و محدودیت‏ها نه تنها غیر قابل تحمل نیست؛ بلکه گاهی این مشکلات شیرین نیز می‏گردد.

توصیه: این مطلب را تا یک ماه هر هفته دقیقا مطالعه و مرور نمایید. سپس بررسی کنید که چه مقداری از آن را عمل نموده ‏اید. به امید روزی که فعّال، با نشاط، پرتلاش و دارای قلبی شاد و لبی خندان باشید و در برابر مشکلات و بی مهری ها صبور و بردبار هم چون کوه قائم و استوار باشید.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری