کد خبر: 14573

معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو درباره مشکلات ایجاد شده برای بیماران یکی از کلینیک های چشم پزشکی خصوصی توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش قم خبر به نقل از مهر، دکتر رسول دیناروند درباره اقدامات سازمان غذا و دارو پس از اطلاع از مشکل ایجاد شده برای بیماران یکی از کلینیک های چشم پزشکی خصوصی گفت: روز شنبه دهم اسفند ماه توسط چهار تن از پزشکان یک کلینیک چشم پزشکی در تهران ۱۵ تن از بیماران تحت درمان، دارویی با نام تجاری و برند "اوستین" که از جمله محصولات شرکت رش سوئیس است، تزریقی صورت می گیرد. فردای آن روز به دلیل شکایات بیماران که دچار عوارض عفونت حاد چشمی شده بودند سازمان غذا و دارو از جریان آگاه شده و در اولین زمان ممکن دو تن از بازرسان خود را به آنجا می فرستد بازرسان نیز پس از بررسی های که از داروهای موجود، نحوه تامین و تهیه آنها، محل خرید و نحوه تزریق به عمل می آورند نمونه هایی از داروها برداشته به آزمایشگاه کنترل مرجع سازمان ارسال می کنند.


وی گفت: در گزارش کاملی که توسط بازرسان سازمان به دست ما رسیده است احتمال اینکه آلودگی مربوط به دارو نبوده و منشا بیرونی داشته باشد بیشتر به ذهن متبادر می شود دلایل آن نیز مشخص است نخست اینکه داروی مذکور بصورت رسمی وارد کشور شده و دارای برچسب اصالت با شناسه مشخص شرکت رش سوئیس و تولید شده در کشور آلمان است سبقه ورودش نیز مربوط به چند ماه گذشته است. بنابراین اگر مشکلی در دارو وجود می داشت باید نمونه های دیگر آن نیز دارای همین ایرادات می بودند.

رئیس سازمان غذا و دارو، ضمن دور از ذهن ندانستن وجود نمونه قاچاق این دارو به دلیل گران قیمت بودن برند، اظهار داشت: در گذشته نیز چنین مواردی مشاهده شده است.

وی افزود: اگر چه قریب به یقین داروها مشکلی ندارند اما باید منتظر ارزیابی های آزمایشگاهی عدم آلودگی در چند روز آینده نیز ماند.

دیناروند با بیان اینکه بنا بر گزارشات بازرسان، کلینیک مربوطه دارای شرایط مناسب تزریق این دارو نبوده است، گفت: اگر چه اوستین در چشم پزشکی هم معمول است اما اصل مصرفش در خصوص سرطان های سینه و چند نوع سرطان دیگر است که به دلیل دوز بالایی که دارد بین بیماران مختلف تقسیم می شود.

وی ادامه داد: در این کلینیک چشم پزشکی خصوصی نیز از یک ویال برای ۱۰، ۱۵ و حتی در برخی موارد ۲۰ بیمار استفاده می شده است. لذا شرایط نگهداری، طریقه تزریق و چگونگی کشیدن دارو از سرنگ و...، می تواند در آلودگی داروی مذکور تاثیر بگذارد لذا برای تزریق این دارو باید شرایط کاملا مهیا باشد.

معاون وزیر بهداشت با تاکید مجدد بر اینکه آلودگی به دارو مربوط نیست، گفت: برای اظهار نظر قطعی بنا بر نتایج آزمایشگاهی باید چند روز صبر کرد.

وی در پایان ابراز امیدواری نمود که به رغم وجود خطرات و آسیب های جدی، مشکلات حادی برای این بیماران بوجود نیاید.

 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری