کد خبر: 14491

وزارت بهداشت درحالی مجددا برمعدوم سازی ببر سیبری که ۴ سال درقرنطینه است رای دادکه رییس دانشکده دامپزشکی این اقدام را پاک کردن صورت مسئله دانست و محیط زیست با حذف این گونه ارزشمند مخالف است.

به گزارش قم خبر به نقل از مهر، در نشستی که روز شنبه در وزارت بهداشت برای تصمیم گیری جهت تعیین تکلیف ببر ماده سیبری که چهار سال است در قرنطینه نگهداری می شود برگزار شده بود، با وجود درخواست های مکرر سازمان حفاظت محیط زیست و گروه های مردم نهاد علاقمند به حیات وحش، مسئولان این وزارتخانه با تکرار آزمایشات تشخیصی این حیوان موافقت نکردند و همچنان نظر بر معدوم سازی این گونه در خطر انقراض داشتند.

مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست دراین باره گفته است روز گذشته طی جلسه ای که در وزارت بهداشت برگزار شد، مسئولان این وزارتخانه و سازمان دامپزشکی به دنبال امضای توافقی برای معدوم سازی ببر ماده سیبری بودند اما سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد تا زمانی که گزینه ای به جز معدوم سازی روی میز است با معدوم سازی موافقت نمی‌کنیم.

مجید خرازیان مقدم در ادامه گفت: از مسئولان سازمان دامپزشکی درخواست کردیم به ۵ نامه سازمان حفاظت محیط زیست مبنی بر درخواست خون‌گیری از ببر سیبری برای انجام تست مشمشه که طی یک سال گذشته به سازمان دامپزشکی ارسال شده است، پاسخ بدهند.

وی افزود: امیدواریم به زودی پاسخ آخرین نامه درخواست خون‌گیری از ببر سیبری مورخ ۶/۱۲/۹۳ را از سازمان دامپزشکی دریافت کنیم تا در صورت موافقت آن سازمان با خونگیری، بنا بر نتیجه آزمایش، برای تعیین تکلیف نهایی حیوان اقدام شود و در صورت عدم موافقت سازمان دامپزشکی با خون‌گیری، دلایل این مخالفت، کتبا به سازمان حفاظت محیط زیست اعلام شود.

اما دکتر امیر رستمی رئیس دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: گونه های مختلفی از پستانداران نظیر تک سمی ها، نشخوار کنندگان، گوشتخواران، حیوانات آزمایشگاهی و حتی انسان به بیماری مشمشه مبتلا می شوند و پروتکلی که مسئولین وزارت بهداشت بر طبق آن نظر بر معدوم سازی ببر سیبری دارند از دید سازمان جهانی دامپزشکی تنها برای تک سمی ها (نظیر اسب و الاغ و ..) و در مناطقی که بیماری در آنجا بصورت اندمیک وجود ندارد، قابل استناد است و این پروتکل قابل تعمیم به همه موجودات و گونه های حساس به این بیماری نیست کما اینکه در انسان نیز اصل بر درمان است و نه معدوم سازی!

وی افزود: تکنیک های آزمایشگاهی مشمشه نیز بر طبق مستندات علمی برای گونه هایی غیر از تک سمی ها (اسب و الاغ) چندان قابل اتکا نیستند و موارد مثبت کاذب و منفی کاذب نیز محتمل است. ضمن اینکه با توجه به موارد معدود وقوع مشمشه در گونه های وحشی از جمله گربه سانان وحشی، مطالعه دقیقی بر روی قابل اعتماد بودن پاسخ نتایج بدست آمده نیز در جهان انجام نشده است و بهتر است در اینگونه موارد برای جمع بندی نهایی جمیع جوانب کلینیکی و پاراکلینیکی حیوان مورد توجه قرار گیرد.

به گفته این استاد بیماریهای حیات وحش، مجموعه های تخصصی جهانی که در حوزه حیات وحش فعالیت می کنند از قبیل انجمن دامپزشکان باغ وحش آمریکا ( American Association of Zoo Veterinarians )، اقدامات درمانی را برای گونه های با ارزش در مناطق اندمیک مجاز می دانند ودر منابع علمی، لیستی از داروهای موثر از قبیل آنتی بیوتیکها و روشهای درمانی ارائه شده است.

رستمی با اشاره به اینکه بیماری مشمشه، قابل سرایت به انسان است تصریح کرد: تا کنون موارد متعددی از ابتلا همکاران دامپزشک که خصوصا در زمینه طب اسب به کار مشغول هستند به این بیماری در کشور مشاهده شده است که با موفقیت تحت درمان نیز قرار گرفته اند.

وی در ادامه ضمن تقدیر از حساسیت مسئولان وزارت بهداشت در خصوص حفظ بهداشت عمومی، پیشنهاد داد: مسئولان مرتبط (وزارت بهداشت، سازمان دامپزشکی و سازمان حفاظت از محیط زیست) به جای معدوم سازی ببر سیبری که در واقع پاک کردن صورت مسئله است، در جلسه ای کارشناسی شرایط این حیوان را بر اساس مستندات علمی موردارزیابی قرار دهند و با ارائه راهکارهای علمی و مناسب، ضمن رفع نگرانی های بهداشتی ناشی از نگهداری این حیوان، شرایط را برای ادامه بقای آن فراهم کنند و بدین ترتیب دغدغه علاقمندان و فعالین حوزه حیات وحش که خواهان حفظ این حیوان ارزشمند هستند را نیز مورد توجه قرار خواهند داد.

رییس دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران تصریح کرد: از سوی دیگر باتوجه به موارد معدود گزارش مشمشه در گربه سانان وحشی، و اینکه این حیوان طی ۴ سال گذشته هیچ علائم بالینی از مشمشه بروز نداده حتی اگر در نهایت ابتلای این حیوان به بیماری قطعی شد، نتایج حاصل از مطالعه بر روی تشخیص و درمان آن، به دانش محققان جهان در زمینه بیماریهای حیات وحش خواهد افزود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری