کد خبر: 14098

قم خبر گزارش می دهد:

حضرت زینب (س) چونان خورشیدی است که نه فقط در آسمان کربلا درخشیده و شام ظلمانی دوران امویان را روشنی بخشیده، بلکه سراسر تاریخ پر حماسه تشیع را از درخشش ایمان و ولایت و ایثار و شهادت طلبی خود نورانی ساخته است.

به گزارش قم خبر، جبرئیل بر پیامبر(ص) نازل شد و عرض کرد"خداوند می فرماید: نام این دختر را زینب بگذارید، چرا که این نام را در لوح محفوظ نوشته ایم " آن گاه حضرت محمد(ص) سومین نوه خویش را «زینب» می نامد،«زین آب»،«زینت پدر» ، زینب در لغت به معنای درخت نیکو منظراست.
 
حضرت زینب (س) را «عقیله بنی هاشم» نام نهاده اند و عقیله، به زنی بزرگ منش گویند که در بین بستگان، عزیز و محترم و در خاندانِ خود، ارجمند باشد. 
نام مبارکش در کسر قلب اثر غریب دارد، قسم دادن خدا به نام مقدسش و آه دلش برای انجام مقاصد و قضای حوایج اثرمثبت دارد.
 
حضرت زینب (س) در سال ششم هجری در مدینه چشم به جهان گشود و کمتر از پنج سال از عمر شریف خود را در کنار پیامبر(ص) و در دامن پرمهر مادر پرورش یافت.
حضرت زینب در دوران طفولیت در دامان پدر می نشست و حضرت علی (ع) با لطف و مهربانی، به او سخن گفتن می‌آموخت.
 
علاقه حضرت زینب(ع) به برادرش
 
روزی امام به دختر عزیزش فرمود: بگو «یک». گفت: یک. فرمود: بگو «دو» زینب ساکت ماند. فرمود"نور دیده من! بگو دو. ناگهان زینب زبان گشود و عرض کرد: پدر جان! زبانی که به گفتنِ یک باز شد، چگونه می تواند «دو» بگوید؟! امام که می‌دانست مراد فرزندش اذعان به توحید و یگانگی خدا است، او را به سینه چسباند و بوسید"
 
علاقه و محبت امام حسین(ع) و زینب(س) به یکدیگر در تمام مراحل زندگیشان جلوه گر است: در طفولیت، زینب جز در آغوش حسین آرام نمی‌گرفت و همواره به او چشم می‌دوخت. گویند" موقع ازدواج، زینب کبری(س) با شویش، عبد اللّه شرط کرد که همه روزه به او اجازه دهد تا حسین (ع) را زیارت کند و کمتر روزی بود که زینب حسین را نبیند"
بعضی از سیره نویسان هم گفته‌اند" در هنگام ازدواجِ زینب کبری، حضرت علی (ع) با عبد اللّه شرط کرد که هر گاه حسین (ع) به سفر رفت، زینب هم اجازه داشته باشد با او مسافرت کند.
 
عبد اللّه شرط را پذیرفت و به پیمان خود همواره پایبند بود"
زینب کبری(س) را کمالاتِ بسیار بود، در جمال و سکینه و وقار، همانند خدیجه کبری بود و در عصمت و حیا، به فاطمه زهرا می‌مانست. در فصاحت و بلاغت، هم چون علی مرتضی بود و در حلم و بردباری، همسان امام مجتبی و در شجاعت و قوت قلب، بسان حضرت سید الشهدا.
 
زینب کبری(س) در حصنِ حصینِ نبوت و خاندان والا مقامِ ولایت و امامت تربیت یافت. از لبان آموزگار وحی، دانش اندوخت و در دامان کرامت، پرورش یافت و از تربیت خمسه طیبه، ادب آموخت.
 
شهامت، شجاعت و قوت قلب زینب، از ارتباط و اتکای او به خدا سرچشمه می‌گیرد.
 حضرت زینب(س) از نظر دانش در آن مرتبه بود که بسیاری از زنان مدینه نزد ایشان می‌آمدند و از درس تفسیر او بهره می‌بردند.
 
زینب (س)در خشوع و خضوع و عبادت و بندگی مانند پدر و مادر بزرگوارش بود.
محمد غالب شافعی از علمای اهل سنت می گوید" زینب (س) دختر علی بن ابی‌طالب در بهترین مکتب اخلاقی پرورش یافت و از سرچشمه آیات الهی سیراب گشت؛ در حلم و کرم و بصیرت در امور سیاسی بین خاندان بنی هاشم مشهور شد و جمال و جلال، سیرت و صورت و اخلاق و فضیلت را به هم آمیخت. او شبها در عبادت بود و روزها در روزه.
 
حضرت زینب(س)؛ در عفاف و حجاب زبان زد بود
 
عقیله بنی هاشم زینب کبری (س)در عفاف و حجاب زبان زد خاص و عام بود، در دروران اسارت و در حرکت از کربلا تا شام، عفت و حجاب خود را حفظ کرد که مورخین نوشته اند «او صورت خود را با آستینش می پوشاند، چون روبنده اش ازاو گرفته شده بود»
 
حضرت زینب (س) از جهت آن مقاماتی که تحصیل نموده به واسطه عبادت و بندگی ،به واسطه صدماتی که متحمل شد در راه احیا و ابقای دین مبین و به واسطه محبت دو طرفه به خانواده خود، و به واسطه محبتی که به سید الشهدا داشته و به واسطه اینکه از افراد  جلیه آیات الهیه و آثار وجودیه ربانیه بوده مستحق لقب «ولیه الله» است.
 
آن حضرت نیز در تمام حرکات و سکنات خود اقتدا و پیروی مادر خود نمود به این رتبت
عالی و منصب متعالی بهرمند گردیده و ملقب به صدیقه الصغری شد.
 
نائبه الزهرا، العصه الصغری، ناموس الکبری،فاضله، زاهده،عاقله و...از القاب حضرت زینب (س) است.
 
شورانگیز ترین و سرنوشت سازترین فراز زندگانی حضرت زینب (س) پس از شهادت امام حسین (ع) آغاز شد، آن زمان که به عنوان کاروان سالار اسیران کربلا ، پیام رسان خون شهیدان می گردد و در کوی و برزنی ودر هر مجلس و انجمنی پرچم داد خواهی برمی افرازد.
 
و پیامبروار، با حشمت و هیبتی بی نظیر و زهرا وار ، با صراحت و اعتراضی اعجاب انگیز،و علی وار ، با شجاعت و قاطعیتی دشمن کوب نقشه های یزیدیان در سرکوبی اسلام ولایت را خنثی می سازد و خود نیز فدایی این راه می شود.
 
حضرت زینب؛ الگویی برای چگونه زیستن
 
به عقیده مریم معین السلام حضرت زینب(س) با حرکتی که در طول زندگی خود داشته الگویی برای چگونه زیستن، هر کسی بخواهد ایشان را الگو قراردهد تاثیرگذار است.
 
مدیر موسسه آموزشی و فرهنگی زنان منتظر قم، آن حضرت را از نظر شخصیتی، عبادی،علمی و... قوت یافته، دانست و گفت: حضرت زینب (س) رشد یافته در تمام ابعاد زندگی بود و حرف های خود را با آیات قرآن مستند می کردند و شاگرد مکتب قرآن بودنند.
 
وی یادآورشد: حضرت زینب(س)از بعد دشمن شناسی مهارت خاصی داشتند و دشمن زمان خود را می شناختند ودر واقعه عاشورا بدون تردید راه حق را پیشه کردنند.
 
معین السلام معتقد است قوت شخصیت حضرت زینب(س) بود که توانست حادثه عاشورا را با عزت تاریخ ساز کند و پیام رسانی دقیق ایشان باعث شد دشمن نتواند جریان عاشورا را به نحو خود تحریم کند.
 
مدیر موسسه آموزشی و فرهنگی زنان منتظر قم، معتقد است یک زن می تواند اسیر تجملات و خوش گذرانی باشد یا با قوت نفس خود تبدیل به یک شخصیت بزرگ مانند زینب کبری(س) شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری