کد خبر: 13936

قم خبر گزارش می دهد:

احتیاط و هشدار فلسفه وجودی بوق در خودروهاست، اما در فرهنگ غنی بوق در مرامنامه رانندگی، بوق های معنادار دیگری هم ابداع شده و به کار می رود.

به گزارش قم خبر، آلودگی های صوتی می توانند روند طبیعی کار، تمرکز، آرامش و خواب را بر هم بزنند و باعث استرس و مشکلات جسمی مانند فشارخون بالا و خستگی های مزمن شوند و ناراحتی های قلبی عروقی را افزایش دهند.
 
بوق زدن در فرهنگ جامعه امروزی ما به یک آلودگی صوتی تبدیل شده است که می توان آرامش را بر هم زند.
بوق یک وسیله نقلیه، یک دستگاه تولید کننده صدا است که جهت هشدار دادن برای رسیدن و یا حضور وسیله نقلیه به دیگران مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 
 اتومبیل‌ها، کامیون‌ها، کشتی‌ها و قطار‌ها همه به وسیله قانون ملزم به استفاده از بوق هستند. دوچرخه‌ها نیز در بسیاری از موارد، در حوزه‌های قضایی و قانونی ملزم به استفاده از یک دستگاه هشدار دهنده شنیداری هستند، اما این قانون جهانی نبوده و دستگاه مورد استفاده همیشه و الزاماً یک بوق نیست.
 
بوق زدن های بیجا تنها گوشه ای از فرهنگ نادرست رانندگی در جامعه ماست. بخشی از ذهنیت افراد جامعه درباره شهرها و سکونت شهری با همین صدای بوق های مزاحم پیوند خورده است. برخلاف نارسایی های فرهنگی جورواجور که در اغلب حوزه ها سکونت شهری را برای افراد دشوار می سازد بوق ها در قاموس رانندگی ایرانیان از فرهنگی غنی، پویا و خلاق برخوردارند که به تناسب زمان و شرایط پیش می رود و هیچ قانون و اخلاقی حریفش نیست.
 
آنچه در این میان کمتر به آن توجه می شود معنای بوق هاست. هر شهروندی از صبح که چشم باز می کند تا شب هنگام که در رویای آرامشی دیده بر هم می گذارد صدها و شاید هم هزاران صدای بوق را می شنود بی آن که بداند هر کدام از آنها معنایی دارند.
 
احتیاط و هشدار فلسفه وجودی بوق در خودروهاست، اما در فرهنگ غنی بوق در مرامنامه رانندگی، بوق های معنادار دیگری هم ابداع شده و به کار می رود.
 
انواع بوق زدن
 
بوق سبقت؛ برای اعلام اراده راننده عقبی برای جلو زدن به کار می رود و اغلب به شکلی نواخته می شود که یعنی برو کنار، حوصله ام را سر بردی!
 
بوق مسافرکشی؛ یعنی کجا می روی؟ مقصدت کجاست؟ اصلا تاکسی می خواهی؟
 
بوق سلام؛ ویژه رانندگانی که با یکدیگر آشنایی یا رابطه سببی و نسبی دارند و بوق جواب سلام را هم به دنبال دارد.
 
بوق تشکر؛ این بوق جنبه اخلاقی قوی دارد و برای قدردانی و اظهار لطف راننده به فردی دیگربه کار می رود.
 
بوق خداحافظی؛ این بوق هنگام مراجعت از مهمانی ها یا وقتی راننده از دوست و آشنایش دور می شود نواخته می گردد و ریز و نقلی است.
 
بوق خسته نباشید؛ مخصوص رانندگان خطوط تاکسیرانی که در طول مسیر یکدیگر را ملاقات می کنند و به این وسیله به هم خسته نباشید می گویند.
 
بوق ارادت؛ این بوق برای اظهار ارادت و به صورت ممتد یا ۲ بوق کوتاه نواخته می شود و ویژه ملاقات افرادی است که راننده برایشان احترام بسیاری قائل می شود.
 
بوق راه بازکن؛ بیشتر برای نشان دادن سر رفتن کاسه صبر رانندگان در ترافیک های سنگین به کار می رود وگرنه اگر راه باز باشد که کسی توقف بیجا نمی کند. به صورت پیش فرض در ترافیک سنگین لحظه ای مکث با هجوم بوق ها همراه است.
 
بوق ضد جریمه؛ راننده ای که خواسته یا ناخواسته مرتکب خلافی شده، ولی سریعا متوجه وجود افسر راهور می شود و از خلافش منصرف می گردد از این بوق همراه با تکان دست و نشان دادن حالت شرمندگی و عذرخواهی برای فرار از جریمه استفاده می کند.
 
بوق اعلام موجودیت؛ مخصوص افرادی که با سرعت زیاد و غیرمجاز حرکت می کنند و هنگام رسیدن به تقاطع و سرپیچ حضورشان را اعلام می کنند که دفع خطر شود.
 
بوق بچه؛ نشانه عشق به فرزند و راهکاری برای اظهار محبت به اوست. این بوق توسط راننده یا خود بچه نواخته می شود.
 
بوق عروسی و سایر شادی ها، بوق تونلی؛ این بوق در تونل های تازه تاسیس شهری برای شنیدن و لذت بردن از طنین بوق و گاهی سنجش قدرت بازتاب دیواره های تونل نواخته می شود.
 
بوق سنجش صوتی؛ این بوق در مجاورت تابلوهای سنجش آلودگی صوتی در معابر اصلی شهر و برای آگاهی از قدرت بوق خودرو یا احتمالا از روی تفریح و دلخوشی نواخته می شود.
 
بوق دعوا؛ اوج غنای فرهنگ بوق ایرانی و اغلب به معنای پیاده بشم دعوا کنیم؟!
 
در بعضی از شهرها، بوق زدن بین ساعاتی خاص خلاف قانون است. بوق زدن در نزدیکی بیمارستان‌ها و آسایشگاه‌ها نیز ممنوع اعلام می‌شود. اگر فقط در مواقع ضروری از بوق ماشینتان استفاده کنید، لازم نیست نگران شکستن قانون باشید.
 
بوق زدن در اين شهر ممنوع است
 
جزيره زيباي كيش تنها به‌خاطر اماكن زيبا، ساحل رويايي و معابر خلوتش معروف نيست. فرهنگ شهرنشيني حاكم بر اين جزيره هم توانسته آن را از ساير مناطق پرجمعيت كشورمان متمايز سازد. در اين جزيره با پديده‌اي به نام ترافيك مواجه نمي‌شويد، همه به قوانين راهنمايي و رانندگي و حقوق عابران پياده به‌شدت پايبندند و از آن تخطي نمي‌كنند. نكته جالب اينكه طبق يك قانون نانوشته، بوق‌زدن در همه جاي شهر ممنوع است، به‌طوري كه همه رانندگان ساكن كيش سعي مي‌كنند به هيچ‌وجه از بوق خودرويشان استفاده نكنند. اگر خودرويي در كيش بوق بزند، همه بلافاصله متوجه مي‌شوند كه سرنشين‌هاي آن اهل كيش نيستند و جزو توريست‌هايي‌ هستند كه براي چند روزي مقيم جزيره شده‌اند!
 
روز بدون بوق در در هندوستان
 
بسياري از كار‌شناسان فرهنگي معتقدند كه تغيير رفتارهاي نادرست در رانندگي با فرهنگسازي‌ و معرفي الگوهاي مناسب امكان‌پذير است. اينگونه رفتارسازي‌ها در كنار به كارگيري جرايم رانندگي مي‌تواند در درازمدت تأثير خوشايندي داشته باشد. يكي از اينگونه رفتارسازي‌ها، اعلام يكي از روزهاي سال به نام «روز بدون بوق» است.
 
 اين پيشنهاد در شهرهايي كه با مشكل اصلي بوق زدن روبه‌رو هستند مي‌تواند اجرايي شود. شهر بمبئي در كشور هند، ازجمله كلانشهرهايي است كه چنين پيشنهادي را عملي كرده و توانسته در راننده‌ها تغييراتي ايجاد كند.
 
در اين شهر بزرگ بيش از 1/5ميليون خودرو تردد مي‌كنند و بسياري از راننده‌ها حتي در شرايط عادي هم عادت دارند مقابل مكان‌هايي مثل بيمارستان‌ها بوق بزنند. هدف از معرفي روز بدون بوق در بمبئي، افزايش آگاهي عمومي درخصوص تأثير منفي اجتماعي و بهداشتي بوق‌زدن خودرو‌ها و آلودگي صوتي است. هرچند پليس اين شهر طي ۴ ساعت بيش از ۳ هزار خودرو را به‌دليل بوق زدن جريمه كرد اما پس از گذشت يك سال از اين روز، رفتار راننده‌هاي شهر بمبئي نسبت به گذشته تغييراتي را نشان مي‌دهد. شايد معرفي يك روز از سال به همين نام بتواند تمرين جدي براي راننده‌هايي باشد كه عادت دارند براي رساندن هر پيامي از بوق خودرويشان استفاده كنند.
 
اما در ایران این فرهنگ غلط بوق زدن جا افتاده است و در بعضی از شهرها هم از آن استقبال خوبی شده است که شهر قم که شهر زیارتی است هم با این فرهنگ غلط اخت شده است.
 
در نتیجه می توان گفت باید این فرهنگ غلط بوق زدن به جای سلام و چه خبر و... را از مدارس یا از بچگی در ذهن ها نهادینه کرد یا در کلاس های راهنمایی و رانندگی بیشتر به این موضوع پروبال دهند یا جریمه ای برای آن در نظر گرفته شودکه رانندگان در عمل انجام شده قرار گیرند و راه کارهای دیگر تا این فرهنگ غلط بوق زدن به فراموشی سپرده شود. پس شهر ما هم قم می تواند جزیره زیبای کیش را الگو قرار دهد تا روزی بدون آلودگی صوتی داشته باشد.
 
انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری