بنا به اعلام دبیر‌کل سازمان ملل متحد ، بیش از ۶۰۰ هزار نفر سالانه بر اثر تنفس دود سیگار و نه سیگار کشیدن در دنیا می‌میرند.

به گزارش قم خبر، 60 میلیارد نخ سیگار سالانه در کشور مصرف می‌شود که با توجه به آمار تولید سیگار توسط شرکت دخانیات ایران، باید گفت که بیش از نیمی از این سیگارها به کشور وارد شده است.
در ضمن گفته می‌شود که بین ۱۵ تا ۲۵ میلیارد نخ از این سیگارها قاچاق است. مصرف سرانه سیگار در ایران ۸۵۵ نخ در سال است.
 
سیگارچیست؟
 
سیگار برگ بریده یا خردکردهٔ توتون که معمولاً در کاغذ نازک پیچیده شده‌است که برای «کشیدن دود» آن بکار می‌رود. سیگار به این معنی را فرنگی‌ها سیگارت می‌گویند. و در اصطلاح آنها به آنچه ما سیگار برگ میگوئیم، سیگار اطلاق می‌شود
در سال ۱۹۰۲، جیمز باکانان دوک شرکت دخانیات بریتانیا آمریکا را بنیاد نهاد که در آن سوی اقیانوس رقیب معتبری به نام دخانیات سلطنتی را داشت.
 
در این زمان که یک دهه تا تولید خودروهای فورد مدل تی باقی مانده بود، دوک برای نخستین بار محصولی تولید کرده بود که در سطح دنیا توزیع می‌شد و جهانی‌سازی سیگار توسط وی بنیان‌گذاری شد.
 
آمار مصرف کنندگان سيگار در ايران
 
بر اساس آمارهاي گوناگون، بالغ بر 12 تا 15 ميليون نفر در ايران سيگاري هستند، که حدود 3 درصد را زنان و 28 درصد را مردان شامل مي شود .طبق آمارهاي گرفته شده سالانه در ايران 65 ميليارد نخ سيگار مصرف مي شود.از سوي ديگر 28درصد از زنان ايران قليان مي کشند. سرانه مصرف سيگار در ايران براساس آمارهايي که مراکز و مسوولين داخلي اعلام مي کنند چيزي نزديک به 1050 تا 1176 نخ در سال براي هر بزرگسال است. 121 کشور جهان جزو پرمصرف ترين کشورها در دخانيات هستند که کشور ايران در رتبه 67 قرار دارد.خديجه محصلي،کارشناس دبيرخانه کشوري کنترل دخانيات وزارت بهداشت گفته: «3 درصد از گروه سني 13 تا 15 سال سيگاري هستند و از اين ميزان، 5 و يک دهم درصد را پسران و 9 دهم درصد را دختران تشکيل مي دهند.»
 
مردان سيگاري حدود 12 نخ و زنان سيگاري روزانه 5 نخ سيگار مي کشند. براساس آخرين آمار وزارت بهداشت 09 /11 درصد جمعيت 15 تا 64 به طور روزانه مصرف کننده مواد دخاني در کشور هستند.
 
آمار مصرف کنندگان سيگار در جهان
 
آمارها از 187 کشور جهان حاکي از آن است که در سال 2012 ميلادي، 967 ميليون نفر روزانه سيگار کشيده‌اند در حالي که اين آمار در سال 1980 ميلادي 721 ميليون نفر بوده است. در بررسي‌هاي آماري همچنين مشاهده مي‌شود چندين کشور بزرگ جهان همچون بنگلادش، چين و روسيه طي سال‌هاي اخير بيشتر با افزايش تعداد مصرف‌کنندگان سيگار روبه‌رو بوده‌اند.همچنين در سال 2010، حدود 200 ميليون زن در سراسر جهان سيگار مصرف مي‌کردند.
 
تجارت سيگار
 
گردش مالي محصول سيگار در کشور سالانه 4هزار و 500 ميليارد تومان است که 55درصد اين رقم يعني 2هزار و 500 ميليارد تومان سهم قاچاق سيگار است و هزار و 500ميليارد تومان نيز سهم واردات و توليد داخل مي‌شود. براساس آمار ارائه شده، سالانه پنج هزار و 600 ميليارد نخ سيگار در دنيا مصرف مي‌شود كه تجارتي معادل 330ميليارد دلار در سال را به خود اختصاص مي‌دهد.
 
بیش از 600هزار نفر سالانه بر اثر مصرف سیگار می میردند
 
بنا به اعلام دبیر‌کل سازمان ملل متحد ، بیش از ۶۰۰ هزار نفر سالانه بر اثر تنفس دود سیگار و نه سیگار کشیدن در دنیا می‌میرند.
۳۰ میلیارد تومان هزینه روزانه سیگار کشیدن و خرج درمان بیماری‌های ناشی از دخانیات توسط ایرانی‌هاست.این آمار را چند وقت قبل دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات بیان کرده است.
 
۱۲/۵درصد از مرگ‌ها در جهان بر اثر سیگار است. همچنین براساس برآوردهای بانک جهانی ۲ تا ۳ برابر هزینه مصرف دخانیات، صرف درمان بیماری‌ها، ناتوانی‌ها و مرگ‌های زودرس ناشی از استعمال دخانیات می‌شود که تنها با افزایش آگاهی عمومی می‌توان از مصرف دخانیات و ترفندهای صنایع دخانیاتی جلوگیری کرد.
 
هردقیقه۱۰ نفر در دنیا بر اثر استعمال سیگار می‌میرد. همچنین سیگار سالانه جان ۶ میلیون نفر در جهان را می‌گیرد و عامل اصلی بیماری‌های غیرواگیر همچون بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان و عفونت‌های حاد ریوی است که این بیماری‌ها موجب ۶۰ درصد از مرگ‌ومیرها در جهان هستند.
 
دود ناشی از استعمال دخانیات حاوی بیش از ۴۰۰۰ ماده سمی و بیش از ۸۰ ماده سرطان‌زا است که افراد غیرسیگاری به صورت غیرداوطلبانه در معرض ابتلا به بیماری‌های ناشی از آن هستند.
 
عوارض دود سیگار چیست؟
 
قرار گرفتن در معرض دود سیگار، خطر بیماری‌های تنفسی را در بالغان تا حدود ۲۵ درصد و در بچه‌ها تا حدود ۵۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش خواهد داد.
 
ریه‌های فرد غیرسیگاری در مجاورت فرد سیگاری، عملکرد ضعیف‌تری نسبت به یک فرد غیرسیگاری سالم دارد.
 
طبق آمار سازمان بهداشت جهانی بیش از ۳۰ درصد بیماری‌های قلبی عروقی و یک سوم بیماری‌های تنفسی در میان سیگاری‌های تحمیلی به وجود می‌آید.
 
تاریخچه تدخین در ایران
 
توتون و تنباکو نخستین بار در دوره صفویه و توسط پرتغالی‌ها وارد ایران شد؛ لذا سابقه‌ای ۳۰۰ ساله در کشورمان دارد. شواهد تاریخی نشان می‌دهد که بذر توتون به‌ احتمال زیاد از بنادر جنوبی کشور وارد و به‌تدریج در نواحی جنوبی، مرکزی و شرقی کشت شده است.
 
بذر توتون سیگار در سال ۱۲۵۱ و به توصیه محمدخان ناصرالملک همدانی فرمانفرما و توسط دکتر استپان هاراطونیانس که در گیلان به نام «حکیم فانوس» مشهور بود به ایران وارد شده است. بذر این توتون از نوع «سامسون» ابتدا در گیلان کشت شد و سپس توسط شخصی به نام «کوسیس» به مازندران برده و در اطراف بابل کشت شد. کشت این بذر به‌تدریج به گرگان (استرآباد) و ارومیه رسید.
اما این سیگار کشیدن موجب مشکلاتی هم شده است و این افراد سیگاری تنها خود را از بین نمی برند بلکه خانواده های خود را نیز دچار بیماری های تنفسی و آلرژی می کنند و به هیچ وجه مراعات اماکن عمومی را نمی کنند.
 
اعتراضات مردمی از دود سیگار
 
زهرا دختری 22 ساله می گوید: پدرم سیگار می کشد و با وجود اینکه جندین سال است که در محل زندگی سیگار کسیدن برایش ممنوع شده است اما باز هم اذیت می شویم و به جای اینکه نفسی بکشیم در فضای باز حیاتمان باید دهان و بینی هایمان را هم ببندیم تا اول صبحی با دود سیگار پدرم در فضای حیات حفه نشویم.
 
مریم به دلیل اینکه دانشجوی شهر تهران است مجبور است برای صرفه هزینه ها از اتوبوس استفاده کند اما او گله دارد از بی فرهنگی بعضی از مسافران که بی احتیاتی می کنند و داخل ماشین سیگار می کشند.
 
نفیسه هم می گوید: من به هیچ عنوان به پارک های شهر قم نمی روم به دلیل اینکه به محض نشستن و استفاده کردن از فضای سبز باید بوی سیگار را استشمال کنم به همین دلیل ترجیح می دهم در خانه بمانم.
 
علی جوانی تحصیل کرده است او با اعتراض می گوید چرا کشورمان قانون و جریمه ای برای افراد سیگاری نمی گذارد چینی ها از جمله قهار ترین سیگاری های جهانند اما سیگار کشیدن در اماکن عمومی سربسته درپکن، پایتخت چین ممنوع است.
 
كشور كانادا يكي از كمترين نرخ هاي مصرف سيگار را در جهان دارد
 
چين بزرگ ترين توليد كننده و مصرف كننده محصولات دخاني در جهان است.از ماه مه سال 2008 و قبل از شروع بازي هاي المپيك، مقامات اين كشور سيگار كشيدن را در بسياري از اماكن عمومي پكن، پايتخت اين كشور ممنوع اعلام كردند. اين اقدام دولت با هدف كاهش مصرف سيگار در ميان 350 ميليون سيگاري در اين كشور صورت گرفت.تقريبا يك سوم تمام سيگارهاي جهان در چين دود مي شوند و يك چهارم مردم اين كشور معتاد به مصرف سيگار هستند.
 
كشور كانادا يكي از كمترين نرخ هاي مصرف سيگار را در جهان دارد. بعد از اعلام ممنوعيت مصرف سيگار در اماكن عمومي و ادارات و همچنين تصويب قانون ثبت تصاوير هولناك روي پاكت هاي سيگار، اين آمار باز هم كاهش داشته است.در كانادا حتي ساخت اتاق هاي مخصوص مصرف دخانيات مجاز نيست.اكنون در شش ايالت و منطقه كانادا و استراليا مصرف دخانيات در خودروهايي كه سرنشين كودك دارند ممنوع شده است.كانادا اولين كشوري كه در سال 2001 تصاوير هشداردهنده بزرگ روي پاكت سيگار قرار داد، از هر 10 سيگاري سابق، سه نفر گفته بودند كه اين تصاوير آنها را به ترك سيگار واداشته است، و يك چهارم سيگاري ها هم گفتند اين تصاوير به ترك آنها كمك كرده است.
 
جریمه های هنگفت سیگار کشیدن در فرانسه
 
کشورفرانسه از تاريخ 1 فوريه سال 2007 قدم مهمي را براي پيشگيري و كاهش مصرف سيگار در اين كشور آغاز كرد. قانون شكني در اين مورد در كشور فرانسه جريمه يي 450 يورويي دارد.
 
وزير بهداشت مالزي اعلام كرد شهر مالاكا كه جزيي از ميراث جهاني شمرده مي شود، به اولين شهر عاري از دود سيگار در اين كشور بدل مي شود.افرادي كه اين قانون را زيرپا بگذارند 300 رينگيت (100دلار) جريمه خواهند شد، البته ممكن است جريمه تا حداكثر 5000 رينگيت افزايش يابد.
 
اروگوئه اين كشور بزرگ ترين تصاوير هشداردهنده روي پاكت هاي سيگار را دارد كه 80 درصد سطح پاكت را مي پوشاند و در رده هاي بعدي مكزيك (65 درصد) و موريتاني (نيز با 65 درصد) قرار دارند.
 
تركمنستان تنها كشور سابق اتحاد شوروي كه ممنوعيت شديدتري از قزاقستان در زمينه سيگاركشيدن اعمال كرده است، كشور همسايه آن تركمنستان است كه رهبر سابق آن صفر مراد نيازوف، سيگار كشيدن حتي در خيابان ها را ممنوع كرد.
 
چه خوب بود که در کشور ما ایران اگر قانونی گذاشته می شد به آن عمل هم می شد و جریمه ای برای این افراد بی ملاحظه سیگاری در نظر گرفته میشد.
 
انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری