کد خبر: 13918

قم خبر گزارش می‌دهد:

امروزه با گسترش تکنولوژی و پیشرفت سیستم‌های گرمایشی شاید از بوی دود بخاری‌های نفتی و زغالی خبری نباشد، اما خرابی سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی نیز یکی از مهم‌ترین معضلات مدارس استان قم شده است.

به گزارش خبرگزاری قم خبر، سال‌ها قبل شاید در دهه شصت و هفتاد همزمان با فصل سرما مدارس را با بخاری‌های نفتی و هیزمی گرم می‌کردند، آن روز‌ها خبری از پیشرفت و تکنولوژی‌های امروزی نبود؛ اما از آتش سوزی‌های پر خبر مدارس و سوختن دانش آموزان هم خبری نبود اما امروزه با گسترش تکنولوژی و پیشرفت سیستم‌های گرمایشی شاید از بوی دود بخاری‌های نفتی و زغالی خبری نباشد، اما خرابی سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی نیز یکی از مهم‌ترین معضلات مدارس استان قم شده است.
 
سیده فاطمه حسینی یکی از دانش آموزان مدارس قم است که از سیستم‌های گرمایشی خاموش و سرمای کلاس درس یکی از هنرستان‌های قم صحبت می‌کند.
 
فاطمه از سرمای صبحگاهی کلاس که برای دانش آموزان غیر قابل تحمل نیست صحبت می‌کند، قیافه‌اش سراسر شور و شیطنت دخترانه است و با نگاهی خیره به حیاط مدرسه می‌گوید: خانم شما اصلا بیا کلاس‌ها را ببین همه شوفاژ‌ها خاموش هست.
 
خرابی سیستم‌های گرمایشی یکی از مهم‌ترین معضلات مدارس قم است که در فصول سرد سال سبب شده تا شیوع سرماخوردگی‌ها در بین دانش آموزان نیز بیشتر از قبل شود.
 
علی فیض با اشاره به خاموشی سه هفته‌ای سیستم گرمایشی یکی از هنرستان‌های قم اظهار داشت: این مسئله به سبب خرابی زیر ساخت‌های شوفاژ مدارس به وجود آمده است و در حال حاضر نیروهای تاسیساتی در حال تعمیر سیستم گرمایشی این هنرستان هستند.
 
مدیر آموزش و پرورش ناحیه چهار قم با اشاره به فرسودگی برخی از مدارس قم افزود: عمر زیاد این مدارس در قم سبب شده است تا مدارسی که از عمر زیادی برخوردار هستند با مشکلات تاسیساتی مواجه شوند
 
تجهیز بیش از ۴۰۰ کلاس درس در قم 
 
وی با اشاره به اهمیت فراهم کردن تجهیزات گرمایشی و سرمایشی در مدارس استان قم تصریح کرد: قطع کردن بی‌مورد سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی در مواقع ضروری و فصل استفاده از سیستم، خطا است و با متخلفان در این زمینه برخورد می‌شود.
 
مدیر کل نوسازی مدارس استان قم با اشاره به تلاش برای بازسازی مدارس عنوان کرد: سیاست سازمان بر استاندارد سازی وسایل گرمایشی مدارس قرار گرفته که در سال ۹۲ در استان قم، ۱۰۸ مدرسه استاندارد سازی شده‌اند و در سال ۹۳ نیز پیش بینی براین است که در ۴۰۰ کلاس درس، سیستم گرمایشی نصب شود.
 
محسن پورگلیان با اشاره به فرسودگی مدارس قم گفت: مدارسی که کمتر از سی سال عمر داشته باشند در زمره مدارس قدیمی و نیازمند به تعمیر و بازسازی به حساب نمی‌آیند اما باید سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی را بازسازی کرد.
 
سریال دنباله دار بی‌نظمی‌های اداری 

وی با اشاره به مشکل هنرستانی که سه هفته است سیستم گرمایشی آن قطع است تاکید کرد: سیستم گرمایشی این هنرستان ازنوع شوفاژ و نیازمند تعمیر است.

به گفته وی خرابی سیستم مشکلی است که امکان دارد هر لحظه اتفاق بیفتد و باید با توجه به سرمای هوا این مسئله را رفع کرد.

با توجه به مسئله خرابی تاسیسات مدارس به نظر می‌رسد که مشکلات زیرساخت‌ها تنها مربوط به شهر قم نیست، انگار خرابی تجهیزات در مدارس، سریالی دنباله دار در سراسر کشور است و بر اساس آمار‌ها نیز یک سوم مدارس کشور نیازمند تخریب و بازسازی هستند اما بر اساس فاکتورهای اداره کل نوسازی مدارس برای هر مدرسه طول عمری در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور با اشاره اعتبارات در نظر گرفته شده برای نوسازی مدارس بیان کرد: در سال جاری ۴۳۰ میلیارد تومان اعتبار در زمینه نوسازی و مقاوم سازی مدارس هزینه شده است.

تخصیص بودجه ۵۴۰ میلیارد تومانی برای تجهیز مدارس

مرتضی رئیسی با اشاره به بودجه پیشنهادی برای تجهیز مدارس در سال آینده اظهار داشت: ۵۴۰ میلیارد تومان بودجه برای تجهیز نو سازی مدارس در نظر گرفته شده است که انتظار می‌رود این بودجه در مجلس با حمایت ویژه روبه رو شود.

صحبت کردن کار‌شناسانه و نظر دادن درباره مشکلات مدارس فرسوده هیچ دردی را دوا نمی‌کند، آنچه که لازم است عزمی جدی همراه با روحیه‌ای جهادی است تا بتوانیم با تکیه به دانش و فناوری نوین که مهمان این روزهای زندگی مردم شده است مشکلات را حل کنیم. اینکه قبل از فصل سرما و گرما تاسیسات گرمایشی و سرمایشی مدارس کنترل نشود و خرابی‌های یک باره، معضل جدی مدارس شود نشان دهنده نبود نظم کاری و اداری است.
باید در نظر داشت که بیشتر مدارس استان قم مدارسی قدیمی با سیستم‌هایی فرسوده هستند که باید به هر شکل نواقص آن‌ها را رفع کرد، شاید نتوان مدارس قدیمی را تخریب و نوسازی کرد اما باید در نظر داشت که قبل از شروع فصل سرما تنها با کنترل سیستم گرمایشی مدارس می‌توان از بروز مشکلات جلوگیری کرد.

حمیدرضا دژاکام با اشاره وضعیت سیستم‌های گرمایشی گفت: در زمینه سیستم‌های گرمایشی دو نکته میزان مصرف و هزینه نصب را باید مورد توجه قرار داد که امسال میزان مصرف به شدت افزایش داشته است و نصب تجهیزات گرمایشی نیز بر عهده اداره کل نوسازی مدارس و حفظ و نگهداری آن بر عهده آموزش و پرورش است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان قم با اشاره به یارانه در نظر گرفته شده برای حفظ و نگهداری سیستم‌ها گرمایشی مدارس استان تصریح کرد: به ازای هر دانش آموز سرانه‌ای برای مصرف آب، برق، گاز تلفن، تعمیرات یا حتی کاغذ مصرفی در نظر گرفته شده است که در ابتدای سال تحصیلی به مدارس پرداخته می‌شود؛ البته باید در نظر داشت که این هزینه‌ها بازهم اندک است.

ورود اکیپ‌های نظارتی در مدارس قم

وی با اشاره نحوه کنترل مصرف مدارس تاکید کرد: اکیپ‌های بازرسی از ساعت ۸ شب وارد مدارس می‌شوند و مدارسی که شوفاژ و روشنایی آن‌ها خارج از ساعت درسی روشن باشد را شناسایی می‌کنند و از سوی نواحی آموزشی با تذکر کتبی مواجه می‌شوند.

دژاکام با اشاره به خرابی سه هفته‌ای سیستم گرمایشی یکی از هنرستان‌های قم اظهار داشت: سیستم‌های گرمایشی پکیج و شوفاژ موجود در مدارس در پاره‌ای از مواقع با خرابی مواجه می‌شود که تعمیر و تجهیز این سیستم‌ها چندین روز زمان نیاز دارد و گاهی اوقات سبب شکل گیری بحران می‌شود.

مدیرکل آموزش و پرورش قم تاکید کرد : در طول سال تحصیلی گاهی اوقات ۲۰۰ مدرسه استان با مشکلاتی مواجه می‌شوند که ناشی از مسائل زیر ساختی است و برای رفع این مشکلات نیازمند چندین روز صبر و بردباری دانش آموزان و اولیای آن‌ها هستیم.

صحبت‌های مسئولان آموزش و پرورش در زمینه مشکلات زیرساختی سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی شاید منطقی و صحیح به نظر برسد اما بازهم نمی‌توان عدم رعایت نظم را نادیده گرفت، چراکه اگر سیستم‌های گرمایشی و سرمایش پیش شروع فصل سرما و گرما بررسی و خرابی آن‌ها رفع شود در طول سال با کاهش هزینه‌های تعمیر نیز مواجه هستیم.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری