کد خبر: 13917

رئيس فرهنگستان علوم و انديشه اسلامي:

رئيس فرهنگستان علوم و انديشه اسلامي گفت: نگاه به مسجد گاهي اينگونه است كه فقط محلي براي عبادت و تهذيب اخلاق است، اما نكته‌اي كه بايد توجه داشت اين است كه اخلاق سياسي، اجتماعي و فرهنگي جامعه بايد شكل گيرد؟ و اين جايي نيست جز مساجد و ظرفيت مساجد بايد ظرفيت پرورش اخلاق باشد.

به گزارش قم خبر، حجت‌الاسلام و المسلمين ميرباقري در دومين همايش طرح آفاق انديشه كه با عنوان مسجد طراز اسلامي از سوی کانون های مساجد استان قم برگزار شد، گفت: مسجد بايد محور هدايت مردم باشد و فردي كه به مسجد مي‌آيد بايد آثارش را ببيند.
 
وي گفت: مساجد يك موقعيت تكويني خاصي دارند كه اين موقعيت مي‌تواند اثر گذار باشد، مسجد محل خون شهيد است و اگر مكاني مسجد شد اجزاي آن نيز خصوصيات مسجد دارند.
 
رئيس فرهنگستان علوم و انديشه اسلامي عنوان داشت: مساجد داراي يك نظام هستند و اگر براي مساجد يك نظام و شبكه قائل شويم، اثر بخش و تاثيرگذار است.
 
حجت‌الاسلام و المسلمين ميرباقري با طرح اين سئوال كه مساجد چقدر مي‌توانند محور باشند گفت: مسجد يك نهاد معنوي است كه مي‌توان حول آن به ابعاد معنوي پرداخت و به عنوان يك محور در تمام مسائل كاركرد اساسي داشته و مي‌تواند اثر بخش باشد.
 
وي تصريح كرد: اينكه فقط ساختمان مسجد باشد كافي نيست، بلكه بايد كارهاي فرهنگي و همچنين اقدامات گسترده با برنامه‌ريزي‌هاي متنوع و مناسب باشد.
 
رئيس فرهنگستان علوم و انديشه اسلامي عنوان داشت: مسجد محور صف بندي و انسجام اجتماعي است و دشمنان با اين موضوع مخالف بوده و نمي خواهند كه اينچنين شود.
 
حجت الاسلام و المسلمين ميرباقري گفت: براي اينكه اجتماع‌ها و حكومت‌هاي اسلامي شكل گيرد، خداوند مساجد را در اختيار پيامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) قرار دادند.
 
وي گفت: نگاه به مسجد گاهي اينگونه است كه فقط محلي براي عبادت و تهذيب اخلاق است، اما نكته‌اي كه بايد توجه داشت اين است كه اخلاق سياسي، اجتماعي و فرهنگي جامعه بايد شكل گيرد؟ و اين جايي نيست جز مساجد و ظرفيت مساجد بايد ظرفيت پرورش اخلاق باشد.
 
رئيس فرهنگستان علوم و انديشه اسلامي با اشاره به ديدگاه سكولارهاي مسلمان گفت: آنها هيچ اعتقادي به تمدن سازي توسط مساجد ندارند و تنها مسجد را براي خواندن نماز مي‌دانند.
 
حجت‌الاسلام و المسلمين ميرباقري تصريح كرد: بايد به دنبال اين باشيم كه كاركرد مساجد را ارتقا دهيم و بايد به گونه‌اي رفتار كنيم كه مسجد به عنوان يك جايگاه اساسي و دقيق در راستاي رفع مشكلات تلاش كنند.
 
وي گفت: بايد مسجد را به عنوان محور مطالبات مردم از ولي اجتماعي و مطالبات ولي اجتماعي از مردم در نظر بگيريم و همه مسائل از طريق مساجد مطرح گردد.
 
رئيس فرهنگستان علوم و انديشه اسلامي گفت: مساجد بايد انتظارات اجتماعي را ساماندهي كند و مسجد بايد ظرفيت سازي كند و در اين راستا قدم بردارد.
 
حجت‌الاسلام و المسلمين ميرباقري گفت: در كنار مساجد سرمايه‌هاي بسياري از جمله بسيج و مردم وجود دارند، كه بايد از آنها استفاده كرده و اين ظرفيت‌ها مي تواند در گسترش هم‌افزايي تلاش كند.
 
انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری