کد خبر: 13818

قم خبر گزارش می دهد/

رویای شیرین بچه دار شدن و اینکه چراغ خانه با حضور فرزند روشن شود موضوعی است که همواره مورد توجه خانواده‌ها است و در طول زندگی خانواده‌ها با آن مواجه هستند.

به گزارش قم خبر، «اجاق کور» در گذشته به کسی  می‌گفتند که نمی‌توانست صاحب فرزند شود و در فرهنگ لغت دهخدا نیز به فرد نازا، عقیم می گویند.

پیامبر اسلام (ص) در حدیثی در نهج الفصاحه می‌فرمایند: خانه ‏اى كه كودك در آن نباشد، بركت ندارد.

رویای شیرین بچه دار شدن و اینکه چراغ خانه با حضور فرزند روشن شود موضوعی است که همواره مورد توجه خانواده‌ها است و در طول زندگی خانواده‌ها با آن مواجه هستند.

 

اما امروزه هستند خانواده‌هایی که از این نعمت محروم هستند. در گذشته بی فرزندی  درد بی درمان خانواده‌ها بود و همین امر سبب از هم پاشیدن خانواده‌ها می‌شد اما امروز با پیشرفت تکنولوژی و تلاش متخصصان داخلی این رویای دست نیافتنی برای بسیاری از خانواده‌ها رنگ واقعیت به خود می‌گیرد.

استان قم نیز  از این قافله عقب نمانده و با نهایت تلاش با همت متخصصان بومی در راستای درمان زوج‌های نابارور گام بر می‌دارد و می‌کوشد تا بیشترین نتیجه مثبت را از 35 هزار مراجعه را در طول سال کسب کند.

 

مرضیه و علی زوج جوانی که می گویند بیش از 8 سال است چشم انتظار فرزنددار شدن هستند ولی هر چه منتظر ماندند صاحب فرزند نشدند. یکی از اقوامشان در قم این مرکز را به آن‌ها معرفی کرده و مدتی است تحت درمان هستند.

علی می‌گوید حاضر است تمام دارایی خود را بدهند ولی در عوض لذت پدر شدن را بچشد و کودکش را در آغوش بگیرد.

آن‌ها با وجودی که با رضایت هزینه‌های درمان را می‌پردازند ولی از اینکه نمی‌دانند دوره درمان به طول می‌انجامد از آینده هزینه‌ها ابراز نگرانی می‌کنند.

 

درمان ناباروری نیازمند چتر حمایتی بیمه‌ها

 اکنون که افزایش جمعیت سیاست کلان ملی کشور شده است و همه دستگاه‌های اجرایی و سیاستگذار وظیفه دارند از این خانواده‌ها حمایت کنند و هزینه درمان ناباروری را به حداقل و حتی در حد رایگان برسانند، تا دیگر هیچ کس برای بچه دار شدن دغدغه پول نداشته باشد.

چندی پیش بود که ابوالفضل ایرانی‌خواه رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قم از درمان رایگان زوج‌های نابارور خبر داد.

سید حسن هاشمی وزیر بهداشت  نیز در این خصوص گفت: به منظور کمک به درمان و ارائه خدمات بیمه ای به زوج‌های نابارور، قول‌هایی داده شده است و امیدواریم در لایحه بودجه سال آینده، اعتباری از محل اعتبارات جمعیتی برای این منظور در نظر گرفته شود.

اهمیت باروری خانواده‌ها از منظر اجتماعی

فارغ از مباحث اقتصادی و مالی درمان ناباروری برای خانواده‌ها این موضوع از منظر اجتماعی نیز قابل توجه است. اینکه بر اساس آمار موجود نازایی به عنوان سومین عامل طلاق در کشور بیان می‌شود زنگ خطری است برای مسئولان تا حمایت خود را از متخصصان و مراکز درمانی بیش از پیش مورد توجه قرار دهند.

از منظر اجتماعی و فرهنگی باروری و تولید مثلِ، انسانی فرایند پیچیده‌ای محسوب می‌شود چرا که همواره ترکیبی ازعوامل اجتماعی، محیطی و بیولوژیک بر آن اثرگذار است  و با مجموعه پیچیده‌ای از سازمان‌های اجتماعی، باورها، هنجارها و شعائر احاطه شده است، همچنین در فرهنگ‌های مختلف و در قالب مباحث سیاست، حقوق، اقتصاد، مذهب، خویشاوندی تجلی می‌یابد.

اوایل دهه 40 شعار فرزند کمتر، زندگی بهتر به عنوان نخستین برنامه کنترل جمعیت در ایران اجرایی شد.  این شعا رکم و بیش به فرهنگی برای خانواده‌های ایرانی تبدیل شده بود که هر خانواده ای که فرزند کمتری داشت در نظر عموم با فرهنگ تر و با کلاس تر به نظر می‌رسید. اما با گذشت سال‌ها مسئولان در تحقیقات خود متوجه شدند که ادامه این سیاست غلط می‌تواند کشور را به سمت نابودی بکشاند.

ابلاغ سیاست افزایش جمعیت

در همین راستا رهبر معظم انقلاب اردیبهشت ماه سال جاری در ابلاغ سیاست‌های افزایش جمعیت اظهار داشتند: با عنايت به اهميّت مقوله جمعيّت در اقتدار ملّي؛ و با توجه به پويندگي، بالندگي و جواني جمعيّت كنوني كشور به عنوان يك فرصت و امتياز؛ و در جهت جبران كاهش نرخ رشد جمعيّت و نرخ باروري در سال‌هاي گذشته، سياست‌هاي كلي جمعيّت ابلاغ مي‌گردد.

ایشان در ادامه افزودند: با در نظر داشتن نقش ايجابي عامل جمعيّت در پيشرفت كشور، لازم است برنامه‌ريزي‌هاي جامع براي رشد اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي كشور متناسب با سياست‌هاي جمعيّتي انجام گيرد. همچنين ضروري است با هماهنگي و تقسيم كار بين اركان نظام و دستگاه‌هاي ذيربط در اين زمينه، اقدامات لازم با دقّت، سرعت و قوّت صورت گيرد و نتايج رصد مستمر اجراي سياست‌ها گزارش شود.

فعالیت‌های علمی استان قم در تحقق شاخص رشد جمعیت

فعالیت در حوزه درمان ناباروری علم نوینی  است که روز به روز در دنیا در حال گسترش است که با فعالیت‌های شکل گرفته در استان قم نیز متخصصین بومی استان قم  در اقدامی جهادی فعالیت خود را در این زمینه آغاز کردند.

محمد ابراهیم فقیه زاده رئیس جهاد دانشگاهی استان قم در باره فعالیت‌ها و اقدامات مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی استان قم می‌گوید: با توجه به سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب در راستای افزایش جمعیت کشور و جلوگیری از پیر شدن جمعیت این مجموعه با حضور متخصصین بومی خود سعی کرده گام بلندی در این راستا بردارد.

وی با اشاره به اینکه آمار نازایی در کشور بیشتر از آمار جهانی است تصریح می‌کند: براساس آمار جهانی 15 درصد زوج‌های جوان نابارور هستند که این آمار در کشور 20 و دو دهم درصد است.

به عقیده وی سبک زندگی مردم، صنعتی شدن زندگی‌ها، امواج الکترومغناطیس تاثیرات نامطلوبی بر فرزندآوری خانواده‌ها دارد.

فقیه زاده از حمایت‌های استاندار قم در حوزه تحقیق و پژوهش تقدیر می‌کند و می‌افزاید: مرکز درمان ناباروری استان قم یک مرکز بومی شده است که افتخاری برای قمی‌ها بوده و تلاش می‌کنیم در این راستا بیش از پیش تلاش کنیم.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری