کد خبر: 13739

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت : مکان یابی ۲۵ سد ساخته شده ،اشتباهاتی داشته ،چرا که این سدها در زمان ترسالی مطالعه و ساخته شده است.

به گزارش قم خبر، محمد حاج رسولیها درپاسخ به واحد مرکزی خبر، گفت: البته مشکلات سد سازی شامل کمتر از ۱۰ درصد سدهای کشور می شود و بزرگترین دستاورد در ایران تامین آب شرب است که می تواند پاسخی برای منتقدان باشد.


وی گفت:در شهر تهران ۵۰ تا ۷۰ درصد آب آشامیدنی از سدها تامین می شود ودر خیلی از شهرهای دیگر مثل شیراز، همدان، شیراز نیز سدها برای تامین آب آشامیدنی ساخته شده است.

افزایش خروجی آب ازسدهای خوزستان

حاج رسولیها درباره منتقدان سدسازی در خوزستان که منشاء ریزگردهای این استان را سدسازی می دانند ، گفت: میزان خروجی آب سدهای خوزستان امسال ۴ میلیارد و ۹۰۰ میلیون متر مکعب بود که این رقم پارسال ۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون متر مکعب ثبت شده ،بنابر این خروجی آب از سدهای استان ۶۰۰ میلیون متر مکعب افزایش یافته است.

سد های بزرگ و مشکلات

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران درباره برخی از سدهایی که آورد آبی که برای آنها پیش بینی شده ، محقق نشده یا در زمان ترسالی و مطالعه و ساخته شده است ، گفت: سدهای رئیسعلی دلواری ، کارده ، درونگه ، شهید یعقوبی، فریم صحرا و سد شیروان از سدهای بزرگی است که مشکل دارد.

حاج رسولیها درباره شرایط ۱۲ کلان شهری که پارسال دچار بحران آب بود ، نیز گفت: شرایط برخی از این کلان شهرها بحرانی تر شده و حتی ۲ کلان شهر دیگر به آن اضافه شده است.وی برخی از این کلان شهرها را شیراز، اصفهان، یزد ، تهران ، بندرعباس ، کرج ، مشهد ، سنندج، کرمان اعلام کرد.

۲۰ درصد کاهش پوشش برفی

مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران همچنین گفت : وسعت پوشش برفی امسال ۱۶۰ هزار کیلومتر مربع برآورد شده که این رقم پارسال ۲۰۵ هزار کیلومتر مربع بوده است و ۲۰ درصد کاهش پوشش برفی داریم.وی افزود : از نظر بارش و پوشش برفی شرایط بسیار بحرانی داریم و البته با توجه به ۸ سال خشکسالی شرایط سختی پیش رو نیست.وی اضافه کرد : در سالی آبی جاری آورده سدها ۲۲ درصد کاهش یافته است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری