کد خبر: 13713

قم خبر گزارش می دهد:

مجید کودکی 8 ساله نان آور خانه اشان است و به نام کودک کار در گوشه خیابان روزگار می گذراند، دستانش پینه بسته است ...

به گزارش قم خبر، نگاهش به خیابان است و این بار نان آور خانه به جای اینکه امیدش به دست ها باشد خیره خیره به کفش ها نگاه می کند.

 
و هرزگاهی به کتاب درسش نیم نگاهی می اندازد و خمیازه می کشد اما با دست های کوچک پینه بسته اش کثیفی های کفش ها را پاک می کند و با تما وجود و بدون اینکه از کارش کم بگذارد واکس می زند.
 
مجید کودکی 8 ساله نان آور خانه اشان است و به نام کودک کار در گوشه خیابان روزگار می گذراند.
 
طبق آخرین اطلاعات مرکز آمار ایران 1 میلیون و 700 هزار کودک در ایران به صورت مستقیم درگیر کار هستند و بررسی‌ها نشان می دهد هر کودک ماهیانه 80 تا 100 هزارتومان درآمد دارد. سازمان جهانی کار اعلام کرده است که 215 میلیون کودک 5 تا 14 ساله کشورها در دام کار گرفتار هستند.
 
تعریف کودکان کار
 
تعریف ارائه شده در کنوانسیون‌های سازمان بین‌المللی کار (ILO) برای کار کودک به این شرح است:«کاری که کودکان به علت سن پایین‌شان نباید انجام دهند یا حتی با وجود سن کافی، آن کار خطرناک بوده یا برای آن‌ها مناسب نیست.» البته نباید همه کارهایی را که کودکان انجام می‌دهند، با هدف ریشه‌کن کردن این معضل، در دسته کار کودک قرار دهیم.
 
مشارکت کودکان و نوجوانان در فعالیت‌هایی که سلامت و پیشرفت آن‌ها را در پی دارد و لطمه‌ای به روند تحصیلی آنها وارد نمی‌کند، تاثیر مثبتی در روند رشد آنها دارد. به طور کلی بر اساس شرح کنوانسیون سازمان بین‌المللی کار، کارهای مشخصی براساس سن کودک، نوع و زمان کار انجام شده و شرایط کاری، به عنوان « کار کودک» شناخته می‌شوند.
 
انواع بسیار زیادی از کار کودک در جهان وجود دارد؛ از کودکانی که در کشاورزی، معدن، تولید، خدمات خانگی، کارهای ساختمانی، زباله‌گردی و گدایی در خیابان‌ها به کار گماشته می‌شوند، تا دیگر انواع کار که در واقع کودک به دام آن‌ها می‌افتد که از جمله آنها می‌توان به سربازی اجباری در درگیری‌های نظامی، کار اجباری یا بردگی در مقابل قرضی که والدین به بار آورده‌اند، بهره‌برداری جنسی از کودکان برای درآمدزایی و فعالیت‌های غیرقانونی از قبیل رد و بدل کردن مواد مخدر و گدایی سازماندهی شده اشاره کرد. بسیاری از این‌ها به عنوان بد‌ترین انواع کار کودک شناخته می‌شوند؛ کارهایی که مضر و از نظر اخلاقی شرم‌آور هستند و آزادی کودک را مورد خشونت قرار می‌دهند.
 
اما در قسمت غیررسمی اقتصادی، کار کودک در حال شناخته شدن است. برای اغلب کار‌ها، کودکان حقوقی دریافت نمی‌کنند بلکه تنها غذا و جایی برای خوابیدن برایشان فراهم می‌شود. کودکان در بخش غیر رسمی اقتصادی در صورت بیماری یا صدمه نیز حقوقی دریافت نمی‌کنند و حتی در مقابل بدرفتاری و خشونت کارفرما هیچ پناهگاهی ندارند.
 
در این میان برای حمایت از کودکان کار، برنامه ریزی برای بازگشت افراد به خانواده وبرنامه ریزی برای دسترسی این گروه از کودکان به خدمات اجتماعی، فرهنگی و بهداشتی. مرکز تشخیص و جایگزینی کودکان خیابانی درسازمان بهزیستی کشور که از سال 1378 در کشور راه اندازی شد.
 
60درصد کودکان کار در قم غیر بومی هستند
 
در این میان با معاون امور اجتماعی اداره کل بهزستی قم مریم علیشیری گفتگو کردیم وی بابیان اینکه در دفاترپیشگیری از آسیب های اجتماعی یکی ازاقداماتی که انجام می شود ساماندهی کودکان کار و خیابانی در مرکزی به نام مرکزکودکان مهرپرور است، اظهارداشت: براساس معرفی از کلانتری و خود معرف و رابط قضایی این کودکان ارجا داده می شوند به این مراکز و بعد از بررسی اولیه در دوره 21 روزه در قرنطینه برای بررسی مشکلات فرد، شناسایی پدر و مادر، آدرس منزل و...که بعد از این اقدامات بر اساس مشکلات خانوادگی فرد مالی و...که منجر به کار او در خیابان شده است، را مددکاران مورد بررسی قرار می دهند و به وضعیت کودک و خانواده او بر حسب نیاز رسیدگی می کنند.
 
به گفته معاون امور اجتماعی اداره کل بهزستی قم اگر کودکان کار از تخصیل بازمانده باشند اقدامات اشتغال به تحصیل آن ها فراهم می شود، دوره های مهارت 7 گانه برای کنترل خشم، چگونگی مقابله با مشکلات و راهنمایی های روانشناس در این 21 روز به کودکان کار و خانواده هایشان به صورت رایگان خدمات رسانی می شود.
 
علیشیری بابیان اینکه بعد از شناسایی افراد و رسیدگی به مشکلات، آن ها را ترخیص و تحویل به خانواده هایشان داده می شود، عنوان کرد: کودکانی که رها شده و بدون سرپرست هستند در مراکز شبانه روزی بهزیستی استان قم  مستقر می شوند.
 
وی تصریح کرد: نیروهای مددکار بهزیستی در روزهای سه شنبه و پنج شنبه هر هفته به خیابان های شهرمی آیند و در اتباط با این کودکان کار آن ها را با این مراکز آشنا می کنند.
 
معاون امور اجتماعی اداره کل بهزستی قم خاطرنشان کرد: 350 کودک کار و خیابانی در استان قم در سال گذشته پذیرش شده اند که در سال جاری تا این زمان 224 کودک کار و خیابانی پذیرش شده است  که 60درصد این کودکان غیر بومی هستند.
 
انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری