با تحلیل‌هایی که در این سامانه انجام می‌شود می‌توان نوع و میزان آسیب را در هر استان و منطقه و نیز هر جنس و گروه سنی مشخص کرد تا بسته به نیاز هر استان،‌ اقدامات لازم انجام شود؛ برای مثال اگر در یک استان آمار خودکشی بالا باشد، کارشناسان سازمان بهزیستی دوره‌های آموزشی در این خصوص را به صورت حرفه‌ای طی می‌کنند.

به گزارش قم خبر، حبیب‌الله مسعودی‌فرید در گفتگو با مهرخانه، در خصوص راه‌اندازی سامانه رصد آسیب‌های اجتماعی گفت: هدف از راه‌اندازی این سامانه تشکیل پرونده الکتریکی برای تمامی مراجعین به اورژانس اجتماعی است تا با تحلیل و رصد اقدامات انجام‌شده در مراکز استان‌ها، بتوان از این اطلاعات در مراجعات بعدی نیز استفاده کرد.


معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور صحبت خود را با یک مثال کامل کرد و گفت: برای مثال این سامانه کمک می‌کند تا اگر یک مورد کودک‌آزاری بنا به دلایلی به مراکز شبه‌خانواده فرستاده شد، با رصد در آن مرکز بدانیم چه خدماتی به این کودک ارایه می‌شود و یا در صورت ارجاع فردی به مرکز مشاوره و مددکاری با اطلاع از اقدامات انجام‌گرفته، بدانیم چه اتفاقی رخ می‌دهد.

وی با بیان این‌که ممکن است اشخاصی در مراجعات بعدی خود نام‌و‌نام‌خانوادگی خود را به‌دلیل فراموشی و یا هر دلیل دیگری بیان نکند، تصریح کرد: به همین‌منظور با مرکز IT سازمان صحبت شده تا برای تمامی افراد یک کد منحصربه‌فرد بر اساس قرنیه چشم تعیین شود تا در مراجعات بعدی آنها در سراسر کشور، بتوان این افراد را بازشناسایی کرد و با اطلاع از شرح‌ حال و پیشینه و خدماتی که برای آنها انجام شده، خدمات را با کیفیت بهتری ارایه داد.

مسعودی‌فرید ادامه داد: با تحلیل‌هایی که در این سامانه انجام می‌شود می‌توان نوع و میزان آسیب را در هر استان و منطقه و نیز هر جنس و گروه سنی مشخص کرد تا بسته به نیاز هر استان،‌ اقدامات لازم انجام شود؛ برای مثال اگر در یک استان آمار خودکشی بالا باشد، کارشناسان سازمان بهزیستی دوره‌های آموزشی در این خصوص را به صورت حرفه‌ای طی می‌کنند.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با بیان این‌که این کار در راستای طرح وزارت کشور است، گفت: طرح وزارت کشور در سطح کلان کشوری است و این کار در سطح اطلاعات سازمان بهزیستی است. سامانه رصد آسیب‌های اجتماعی کمک می‌کند تا تصویر درستی از وضعیت فوریت‌های اجتماعی و مراجعات به اورژانس اجتماعی در کشور داشته باشیم و از این اطلاعات در برنامه‌ریزی‌های سازمان بهزیستی به بهترین وجه استفاده کنیم.

مسعودی‌فرید از اجرای این طرح در سه‌ماهه اول سال آینده در چندین مرکز اصلی خبر داد و گفت: طراحی سامانه رصد فوریت‌های اجتماعی در مرحله پایانی قرار دارد. آخرین بازبینی‌ها در حال انجام است و قرار است اجرای این کار در سه ماهه اول سال آینده در چندین مرکز اصلی آغاز شود و تا ۶ ماهه دوم سال، همه مراکز توانایی ثبت اطلاعات را به‌دست آورند.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با بیان این‌که بحث رازداری حرفه‌ای در طراحی این سیستم لحاظ شده است، گفت: سطوح دسترسی در این طرح به‌گونه‌ای تعیین شده است که مددکاران، مسئولین مراکز و استان‌ها بتوانند تنها به پرونده‌های حوزه خود دسترسی داشته باشند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری