کد خبر: 13612

قم خبر گزارش می دهد:

خرافات امروزه به بخشی از حیات روزمره ی ما حتی کمرنگ و ناچیز بدل گشته و کمتر کسی پیدا می شود که بتواند ادعا کند حداقل یک نوع از هزاران نوع خرافه ی مشترک بین فرهنگ ها را نمی پذیرد.

به گزارش قم خبر، خرافه نام مردی پری زاده از قبیله عذره از طوایف عرب بوده است، و او آنچه از پریان می دید نقل می کرد و مردم او را به دروغ متهم می ساختند و گفته او را باور نمی داشتند و می گفتند: هذا حدیث خرافة، و هو حدیث مستملح الکذب "یعنی این از گفته های خرافه است و این گفتاری نمکین اما دروغ است"
 
از این رو این باور و اعتقادی که پایه ی علمی و منطقی ندارد را خرافه می گویند.
 
معنی خرافه
 
واژه ی "خرافه" برای نخستین بار در درگیری ایدئولوژیک بین پیروان مذهب کاتولیک و پیروان مذهب پروتستان در آمریکا و انگلیس مطرح شد و هر کدام از این گروه ها سعی می کردند برای کمرنگ و بی اهمیت نشان دادن اعتقادات طرف مقابل، باورهای یکدیگر را خرافه یا superstitions بخوانند.
 
 از همان زمان بود که تصور وجود ارتباط بین اعتقادات دینی و خرافات نیز وارد افکار عمومی و رسانه ها شد و به یک فرصت تبلیغاتی برای گروه های ضددین بدل شد.
 
با این حال علی رغم سوء استفاده ی بسیاری از افراد فرصت طلب از ناآگاهی مردم در چنین زمینه ای، خرافات امروزه به بخشی از حیات روزمره ی ما حتی کمرنگ و ناچیز بدل گشته و کمتر کسی پیدا می شود که بتواند ادعا کند حداقل یک نوع از هزاران نوع خرافه ی مشترک بین فرهنگها را نمی پذیرد.
 
بدون تردید ما نیز مانند بسیاری از دیگر انسانهای ساکن در این کره خاکی به طرز ناخودآگاه و بدون داشتن آگاهی، بسیاری از عقاید و باورهایی که ریشه در خرافات دارند را به نوعی پذیرفته ایم.
 
در هر کشوری که زندگی می کنید یا به هر نقطه دنیا که سفر می کنید یا هر کجا که باشید از این خرافات گریزی نیست. هر چند باید پذیرفت که بعضی از کشورها در زمینه خرافات و خرافه پرستی شهرت بیشتری دارند.
 
در فرهنگ مردم ایران زمین چه پیش از اسلام و چه پس از آن، چنین است که اگر خروسی به هنگام غروب بانگ برآوَرَد، صاحب خروس باید آنرا گرفته و سر ببُرد. در غیر این صورت بلایی، دامن گیر او و افراد خانواده اش می گردد. مردم دَوان نیز از دیرباز دارای چنین اعتقادی بوده اند و هرآن که خروسی نا به هنگام بانگ زده است، آنرا سر بُریده اند و به اعتقاد خود بلایی را از سر گذرانده اند.
 
نمونه های خرافه در جهان 
 
بسیاری از انسان ها، بدون آگاهی و ناخودآگاه در بسیاری از عقاید و موهومات خرافه پرستی دخیل هستند. طی دهه های اخیر اعتقاد به خانه ارواح، سحر و جادو و جن و پری به شدت افزایش یافته است.آمارها نشان می دهد که بخش قابل توجهی از مردم، افرادی خرافاتی هستند.
 
واقعیت این است که مردم به سختی دست از افکار خرافی برمی دارند و سرسختانه به آنها چسبیده اند؛ به همین جهت احتمال می رود خرافات، ریشه در درون شخصیت افراد داشته باشد.
 
از نظر قرآن، خداوند در آیه168 سوره بقره به همه مردم (اعم از مسلمان ها و غیرمسلمان ها) فرموده و می گوید: و از گام های شیطان پیروی نکنید که او دشمن آشکار شماست.
از نظر روانشناسان، خرافات در مواقع حساس و لحظه های عدم اطمینان و اعتماد بر آینده به وجود می آید؛ مثلاً در ارتباط با مسائلی چون تولد ، مرگ ، مرض و ... تا از این طریق از اضطراب و تشویش رها شده تسکین خاطری یابند.
 
گروهی اعتقاد دارند که در تاریخ فرهنگ بشری، خرافه پرستی، تاکنون جلوه های متنوع و فراوانی داشته و از حد شمار خارج است. شاید بتوان آنها را از لحاظ اقبال فردی و جمعی اشخاص یا از لحاظ زیان هایی که به طور انفرادی یا اجتماعی برای بشر داشته اند، خرافاتی که جنبه فردی و عوام پسندانه دارد، خرافاتی که جنبه اجتماعی دارد.
 
محققان معتقدند که ترس از خرافات، زندگی برخی افراد را مختل می کند و باعث تنشهای بسیاری می شود.
 
خطر خرافه، شباهتی به خطری که ناآگاهی می تواند ایجاد کند، ندارد. ناآگاهی می تواند خطرناک باشد، اما قابل اصلاح است. ولی این اصلاح در مورد خرافه صدق نمی کند.
 افراد ناآگاه، ناآگاهی را انتخاب نمی کنند، اما افراد خرافه پرست، از روی آگاهی و به عمد، اعتقادات خرافی را پذیرفته اند؛
 
ناآگاهی آنها عمدی است. گاهی اوقات، فرد برای پذیرفتن یک عقیده خرافی، باید به عمد اعتقادی را به عنوان حقیقت در آغوش بکشد که به خوبی می داند خرافه ای بیش نیست.
 این عقاید خرافی نه تنها فرد را به تباهی می کشاند، بلکه نهادینه شدن اینگونه عقاید در جامعه، می تواند آن جامعه را از لحاظ ارزش های فرهنگی به ورطه نابودی بکشاند.
 
چند خرافه معروف
 
خارش کف دست، بسیاری از افراد وقتی کف دستشان می خارد آن را نشانه ای نیک از به دست آوردن پول در آینده ای نزدیک می دانند.
 
شکستن آیینه، آیینه را انعکاس وجود می دانند و شکستن آن را آسیب جان! برای دور ماندن از آسیب این بدیمنی باید تکه های آیینه شکسته را در زیر نور ماه دفن کرد.
عطسه کردن، عطسه زدن که یک پدیده بسیار ساده است در فرهنگ ما تعبیرهای مختلفی می شود که صبر آمدن یکی از آنها است. وقتی کسی عطسه می زند می گویند صبر آمد و بهتر است کاری را که آغاز کردی ادامه ندهی.
 
زدن به تخته یکی از باورهای خرافی انگلیسی ها است که متأسفانه وارد فرهنگ کشورمان نیز شده است. بر اساس این باور قدیمی، هنگامی که شرایط بر وفق مراد است با زدن به تخته، ادامه این روند را تضمین می کنند!
 
در بعضی کشورهای اروپایی اهل خرافه معتقدند نخ ریسی (و نه خیاطی یا بافندگی) در طول بارداری برای زن آبستن «بد» است و باعث خواهد شد تا کودکش در آینده به دار آویخته شود؛ روستاییان بریتانیا نیز معتقدند اگر زن بارداری روی گور کسی پا بگذارد «بد» است و بچه اش در شکم وی خواهد مرد. بنا به یک خرافه در اسکاندیناوی، اگر زن آبستنی از یک فنجان «ترک دار» چیزی بنوشد کودکش «لب شکری» به دنیا خواهد آمد.
 
عدم شناخت از علت ها
 
این خرافه پرستی در بعضی از شهرهای کشورمان مثل قم بیشتر است مثل زدن 7 درب مسجد در آخرین شب صفر، صدا دادن گوش و اینکه کسی داره حرفتو می زنه و...
که در این میان با داود شعبانیان جامعه شناس قمی بااشاره به علت این خرافه پرستی در این شهرگفت وگو کردیم، وی معتقد است:عدم شناخت از علت ها باعث شده است هر چیزی با خرافه گره بخورد.
 
به گفته شعبانیان همه چیز تابع شرایط علی است، و کسانی تحت تاثیر خرافه قرار می گیرند که شناخت ندارند.
 
به عقیده این جامعه شناس کسانی که همه چیز را حک تقدیر تعبیر کنند و بیش از باور خودشان به منابع اصلی و واقعی به دنبال تقدیر هستند دچار خرافه پرستی می شوند.
 
وی ادامه داد: کسانی که شناخت دقیقی از دین ندارند به خرافات رنگ دینی می دهند.
شعبانیان معتقد است: هر چقدر افراد از نظر سطح تحصیلات پایین تر باشند بیشتر تحت تاثیر خرافه پرستی قرار می گیرند.
 
انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری