کد خبر: 13576

قم خبرگزارش می دهد:

به دلیل رشد ناقص اجتماعی شدن، فرد در مسیر انحرافات اخلاقی قرار می گیرد.

به گزارش قم خبر، رسول اکرم(ص) فرمود:«آزار خود را از مردم باز دار، که این «صدقه»ای است که بر خویشتن انفاق و تصدق می کنی.» این روزهای این حدیث را کمتر در عمل جوان ها می توان یافت و آن ها با انجام به ظاهر گناهان سرگرم کننده شخصیت خود و خانواده خود را زیر سوال می برند.

 
در واقع رفتار انسان نتیجه نظام تربیتی گذشته و شرایط فعلی وی از بعد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی است بعضی رفتارها مانند علایق و سلایق و برخی از بیماری ها مانند وسواس معمولا ریشه در ضمیر ناخود آگاه فرد دارد.
 
اما برخی دیگر از بیماری ها نتیجه سیستم آموزشی و خانوادگی و اجتماعی است و به اجتماعی شدن فرد در خانواده، مدرسه و دیگر نهاد هایی که در آن فعالیت می کند بستگی دارد که گاهی اوقات به دلیل رشد ناقص اجتماعی شدن، فرد از خود رفتاری انحرافی بر خلاف قانون انسانی بروز می دهد که موجب نظم گریزی در جامعه می شود.
 
پدیده نظم گزیزی از نظر آسیب شناسی ثمره چند پارامتر متفاوت اما متحد است یکی از مهمترین مشکلات جامعه ما مسائل اقتصادی است که تعادل رفتاری را بر هم می زند و تفاوتی نمی کند که مساله اقتصادی ناشی از فقر باشد یا ثروت.
 
آنکه آسایش دیگران را به هم بزند، «مزاحم» است. به تعبیر دیگر می توان گفت: مزاحم، از دایره اسلام بیرون است. این کلام صاحب شریعت و رسالت محمدی(ص) است، آنجا که به اصحاب خویش فرمود:«آیا شما را خبر دهم که «مسلمان» کیست؟ مسلمان کسی است که مسلمانان از دست و زبانش آسوده باشند.»
 
مزاحمت تلفنی، جزهنجارهای اخلاقی جامعه
 
مزاحمت های تلفنی یکی از هنجارهای اخلاقی جامعه است که تاثیر مستقیم فرد با اجتماعی شدن و شکل گیری شخصیت او را می رساند، وجود مزاحمان تلفنی را در تمام طبقه های اجتماعی می توان دید و نمی شود این افراد را به قشری خاص در جامعه نسبت داد مثلا افراد اقشار کم درآمد یا متوسط یا توانمند و...اما این تحقیق و پژوهش های مشابه ثابت کرده که بیشتر مزاحمان حرفه ای تلفن تربیت ضعف داشته اند و از نگاه آسیب شناسی در جایگاه جزء افراد هنجارشکن قرار دارند و95 درصد از مزاحمان تلفنی از مشکلات رفتاری و روانی رنج می برند و کاستی های فرهنگی باعث این رفتارهای بیمارگونه شده است.
 
یکی از این انحرافات اخلاقی که حاصل اجتماعی شدن ناقص فرد در جامعه است مزاحمت های تلفنی به اورژانس110، 115 می باشد که موجب از بین رفتن امنیت، نظم و در نتیجه به خطرافتادن سلامت افراد می شود.
 
نقش خانواده در اجتماعی شدن فرد
 
باید از نظر فردی علت را در شخصیت اجتماعی افراد مزاحم جستجو کرد و به دلیل رشد ناقص اجتماعی شدن، فرد در مسیر انحرافات اخلاقی قرار می گیرد.
در واقع اجتماعی شدن و درونی کردن هنجارها توسط خانواده و نهادهای آموزشی با نقصان ارزش ها روبرو شده است و در نتیجه خوب اجتماعی نشدن، علت این رفتارهای غلط و مزاحمت برای دیگران می باشد.
 
البته فقر فرهنگی و تربیت خانواده  هم می تواند یکی از دلایل عمده این هنجار رفتاری باشد در واقع خانواده اولین نهادی است که در شخصیت افراد از لحاظ اجتماعی شدن نقش دارد.
 
در دوران کودکی بخش شخصیت کودک شکل می گیرد و در بزرکسالی بروز می دهد، خانواده ارزش های اجتماعی جامعه را به فرزند خود در دوران کودکی انتقال می دهد.
سن 14 سالگی مهمترین مرحله شکل گیری شخصیت هر انسانی است که اگر از دروان کودکی ارزش های اجتماعی در وجود افراد نهادینه نشود در بزرکسالی به انحراف کشیده می شود.
 
گروه دوستان در شکل گیری شخصیت فرد می تواند تاثیرگذار باشد گروه دوستان دومین گروهی است که بعد از خانواده در اجتماعی شدن فرد نقش بسزایی دارد.
 
نقش رسانه های جمعی در اجتماعی شدن فرد
 
دوست بد و ناباب می تواند رفتارهای انحرافی خود را منتقل کند و تاثیرگذار باشد و جوانان باید درانتخاب دوست سالم و مناسب دقت کنند.
واحد های آموزشی مدرسه و رابطه معلم و دانش آموز از دیگرنهاد های موثر در اجتماعی شدن فرد در جامعه هستند.
 
گروه شغلی و غیر رسمی در حاشیه ادارات هم می توانند در انحرافات اجتماعی افراد نقشی ایفا کنند.
 
"ژودیت لازار" در مورد اهمیت و نقش رسانه ها می گوید: رسانه ها نقش های متعددی را در حیات اجتماعی به عهده دارند، از جمله اینكه صحنه ای را ایجاد می كنند كه حیات سیاسی در آن به نمایش گذاشته می شود، فرهنگ بال می گستراند، مدها جولان می دهند، سبك های تازه و هنجارهای زندگی رخ می نمایند.
 
رسانه ارتباط جمعی باید ارزش های اجتماعی را با برنامه ریزی و مدیریت به جا به افراد جامعه منتقل کنند.
 
در واقع رسانه های جمعی به تمام ابزارهای غیر شخصی ارتباط گفته می شود كه به وسیله آن، پیام های دیداری و یا شنیداری به طور مستقیم به مخاطبان انتقال می یابند، تلویزیون، رادیو، سینما، اینترنت، ماهواره و مجلات، كتب در زمره رسانه های جمعی محسوب می شوند.
 
اما شاعر چه خوب گفته است«خدا را بر آن بنده بخشایش است/ که خلق از وجودش در آسایش است»
 
فرقی نمی کند که این «سلب آسایش» و «آزاررسانی»، با حرف باشد یا عمل، مادی باشد یا روحی، برای فرد باشد یا جامعه، از سوی فرد باشد یا جمع، شخصی باشد یا دولتی، در خانه باشد یا اجتماع، یا محیط کار و مطالعه و استراحت، آگاهانه باشد، یا غافلانه، با حسن نیت باشد یا سوء نیّت.اما مزاحمت مزاحمت است و دین و اسلام ما هم این کار را تایید نمی کند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری