کد خبر: 13546

عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور استان قم:

عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور استان قم گفت: مزاحمت تلفنی، اذیت کردن و آزار دادن مومن است که به هر نحوی صورت گیرد حرام است و جز گناهان کبیره قلمداد می شود.د خارجی ممنوع است.

حجت الاسلام و المسلمین محمد رضا ضمیری در گفت و گو با قم خبر، بابیان اینکه موضوع مزاحمت تلفنی از بعد مذهبی، آثار منفی اجتماعی قابل بررسی است، اظهارداشت: مزاحمت تلفنی اذیت کردن و آزار دادن مومن است که به هر نحوی صورت گیرد حرام است و جز گناهان کبیره قلمداد می شود.
 
وی افزود: دومین حکمی که درمزاحمت های تلفنی اتفاق می افتد دورغ گفتن است، شخص مزاحم مرتکب دروغ و کذب گویی می شود که  این گناه از گناهان کبیره محسوب می شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور استان قم عنوان کرد: مزاحمت تلفنی باعث اتلاف وقت و هزینه ی رفت و آمد اورژانس شده و امکانات را در جای خود مصرف نکردن حرام است، همانطور که در قرآن آمده اسراف نکنید.
 
ضمیری خاطرنشان کرد: مزاحمت های تلفنی باعث ایجاد آثار منفی اجتماعی و اخلاقی و سلب اعتماد کارکنان و مردم می شود، مثلا با تکرار این مزاحمت های تلفنی، حساسیت و مسئولیت کارکنان اورژانس که هدف شان کمک به دیگران است سست خواهد شد و موجب مخدوش و خدشه دارشدن وجدان کاری، که مقام معظم رهبری به آن تاکید کرده است می شود و مسئولیت ایجاد این بی انگیزی در کارکنان اورژانس برعهده مزاحمان تلفنی است.
 
وی یادآوری کرد: مردم انتظار دارند اورژانس در مواقع ضروری به موقع به وظیفه خود عمل کند اما با تماس و اعلام اتفاق غیر واقعی، باعث می شود اورژانس خود را به موقع به محل حادثه واقعی نرساند و جان یک نفر به دلیل سهل انگاری و مزاحمت غیر اخلاقی از بین برود، آن گاه است که اعتراض و نارضایتی مردم بلند شود و اورژانس را مقصر در مرگ عزیزشان بدانند.
 
به گفته عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور استان قم مزاحمان تلفنی اگر خودشان را بگذارد جای افرادی که عزیزانشان درمرگ دست و پنجه می زند و نیاز به اورژانس دارند تا از خطر مرگ نجات یابند هرکز مرتکب این اشتباه  و سلب امنیت در جامعه و افراد نخواهند شد.
 
ضمیری معتقد است: به دلیل عدم آگاهی و ضعف تربیتی و ترویج ندادن فرهنگ استفاده از خدمات عمومی در جامعه، شاهد رواج این گونه انحرافات اخلاقی هستیم که با بالا بردن فرهنگ عمومی و ایجاد امنیت در این نهادها که از جان افراد حمایت می کنند، حس آرامش در شهروندان و جامعه ایجاد شود.
 
انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری