کد خبر: 13195

پدر علم کویر‌شناسی گفت: پاشیدن مالچ‌نفتی در اهواز به مصلحت نیست.

به گزارش قم خبر، پروفسور پرویز کردوانی در گفت‌و‌گو با تسنیم با اشاره به این‌که زمین‌های اهواز به دلیل استفاده بی‌رویه تبدیل به بیابان شده است، اظهار داشت: منشأ آلودگی هوای اهواز مربوط به گردوغبار از کشور عراق و گرد و غبار محلی است.


وی با بیان این‌که باد محلی از شمال شرق و جنوب غرب وارد اهواز شده و همچنین ریزگرد‌هایی نیز از کشور عراق ورود می‌کنند که باید در این خصوص فکری اساسی کرد، گفت: در دهه ۷۰ مطرح کردند که ۵۵۰ هکتار از زمین‌های خوزستان را زیر کشت ببرند که این امر رد شد و مجدد اخیراً این موضوع مطرح شده است که به نظر بنده این امر صحیح نیست و مشکلات بسیاری را به دنبال دارد.

پدر علم کویر‌شناسی با اشاره به این‌که خوزستان بدترین نقطه آب و هوایی را دارد، عنوان کرد: طرح نکاشت نیز برای خوزستان مطرح شد که به نظر بنده خود موجب گرد و غبار و مشکلات جبران‌ناپذیری می‌شود.

* مالچ‌نفتی بسیار گران و بی‌فایده است/ مهار ریزگرد با پوشش گیاهی

کردوانی با اشاره به این‌که مالچ‌نفتی بسیار گران و بی‌فایده است، اظهار داشت: مالچ‌نفتی آلوده کننده است و بعد از ۳ سال مجدد این مالچ نفتی از بین می‌رود که باید دوباره اقدام به پاشیدن آن کرد؛ در واقع باید به فکر پوشش گیاهی بود تا ریزگرد را در اهواز مهار کنیم.

وی عنوان کرد: در خصوص ریزگردی که از سوی عراق به اهواز می‌آید باید تفاهمنامه‌‌ای را منعقد کرد تا بتوانیم شن و ریگ بپاشیم و در راستای گرد و‌ غبار محلی اهواز نیز باید به دنبال پوشش گیاهی یا پاشیدن شن روان باشیم تا دیگر مشکلاتی در خصوص ریزگرد پیش‌ نیاید.

پدر علم کویر‌شناسی با بیان این‌که تثبیت ریزگرد‌ها با پاشیدن شن و ماسه که ارزان، سیستم کار راحت دارد، باید صورت گیرد که این امر موجب می‌شود منظره اهواز نیز زشت نشود، گفت: با پاشیدن مالچ‌نفتی منظره و چهره اطراف اهواز سیاه و زشت کرده و بوی بدی به همراه دارد و مشکلات جبران‌ناپذیری از جمله مرگ موجودات ریز مانند سوسک و هزار‌پا در زیر خاک را به دنبال دارد.

* پاشیدن بذر گیاه بر روی تپه‌ها

کردوانی با اشاره به این‌که ریزگرد‌های اهواز ممکن است سرطان‌زا باشد، افزود: با پاشیدن مالچ‌نفتی نیز گیاهان منطقه از جمله "دم گاوی" از بین می‌رود. در نهایت نیز می‌توان به جای مالچ‌نفتی، مالچ رسی بپاشیم درواقع این امر بهتر از مالچ‌نفتی است.

وی ادامه داد: باید بذر گیاهان منطبق با آب و هوای اهواز بر روی تپه‌های پاشیده شود و این امر راهکار مناسبی است و با این اقدام یک بار برای همیشه مشکل را حل خواهیم کرد در واقع برای مقابله با ریزگرد عراق شن و ریگ بریزیم و برای ریزگرد داخلی اهواز بر روی تپه‌ها بذر گیاه بپاشیم.

پدر علم کویر‌شناسی گفت: نباید طرح‌هایی که در حال حاضر مطرح می‌کنند، در خصوص اهواز انجام شود چرا که کار را با مشکل بیش‌تری مواجه می‌کند.

 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری