کد خبر: 13113

قم خبر از تاثیر فضای سبز در انسان ها گزارش می دهد:

انسان موجودی تأثیر پذیر است؛ محیط اطراف بر او اثر می گذارند و شخصیت او در محیط زندگی او شکل می یابد.

به گزارش قم خبر، «چهار چیز چهره را نورانی و روشن می کند که یکی از آنها تماشای گیاهان خرّم و سرسبز است»این روایت از امام صادق (ع) نقل شده است. در واقع تأثیر محیط زیست در زندگی انسان را نمی توان نادیده گرفت.

 
انسان موجودی تأثیر پذیر است؛ محیط اطراف بر او اثر می گذارند و شخصیت او در محیط زندگی او شکل می یابد.
 
محیط زیست طبیعی سالم تأثیر شگرفی بر روح و روان آدمی دارد. محیط پاک و آراسته و خرّم، زندگی را شاداب و معطر می سازد.
 
شنیدن آواز روح بخش پرندگان، ترنم لطیف جویباران، آهنگ دلربای چشمه ساران، صفای سبز سبزه زاران، نسیم لطیف کوهستان، رقص دلنشین درختان و زیبایی شهر و دیار، همه و همه تأثیر اعجاب انگیزی بر زندگی و حیات انسان دارند. هر کسی از تماشای چنین منظره های زیبایی احساس آرامش و نشاط کرده و امنیت و آسایش را در حیات خویش لمس می کند.
 
بر عکس، آسیب رساندن به محیط زیست و نابودی طبیعت باعث وارد آمدن صدمات و زیان های جبران ناپذیری به بشریت می شود.
 
گیاهان و درختان، سهمی به سزا و نقشی بسیار مهم در زندگی بشر دارند.
گیاهان و به طورکلی فضای سبز که شامل مراتع و جنگلها و پارکها می شود، تأثیر بسیار مثبتی بر روح و روان آدمی دارند.
 
تماشای گلبرگ های لطیف و خوش رنگ، غنچه های زیبا و بانشاط، شکوفه های دلربا و جذاب، گلهای رنگارنگ و باطراوت، ترکیب موزون برگها، چشم انداز بهجت آور بوستان ها و جنگل ها، انسان را غرق در لذت و شادی می کند. افسردگی ها و غم ها را می زداید و در انسان تازگی سرورآمیز می آفریند.
 
تماشای گیاهان خرم و سرسبز و نگاه به مناظر جذاب آنها، از مواردی است شریعت اسلام بدان دعوت نموده است، و تعبیرهای پیشوایان معصوم (ع) نیز در بیان فوائد فراوان این نعمت های خدادادی (گیاهان)، بسار حیرت انگیز است.
 
قرآن کریم در چندین آیه، گیاهان را «شادی آفرین» دانسته و آنها را به «بهجت انگیزی» توصیف می کند.
 
در سخنان گوهربار معصومان (ع) نیز از تأثیر بسیار مثبت گیاهان و درختان در جسم و روح آدمی، تعبیرهای گونانی آمده است.
 
در برخی از قبیل روایات، از تأثیر مناظر سرسبز بر تقویت دیده و بصیرت انسان و زودن افسردگی ها و از بین رفتن بیماری ها روحی و روانی، سخن به میان آمده است، و در بعضی از رقابت لذت تماشای گیاهان با لذت های دیگر بحث شده است.
 
از امام کاظم(ع) نیز روایت شده که فرمود: نگاه به گیاهان خرم و سرسبز، چشم را جلا می دهد و بر روشنایی آن می افزاید.»
 
براین اساس، امام علی(ع) در مذمت اهل بصره می فرماید: «اخلاق شما پست، پیمان های شما سست، سیره و روشتان دورویی و آب شهرتان شور(بدطعم) است.» و در بیانی دیگر فرمود: خاک سرزمین شما بدبوترین خاکهاست؛ از همه جا به آب(سطح دریا) نزدیکتر و از آسمان دورتر است (منطقه پست و پایین) که 9دهم بدیها در محیط شماست.
 
آب تأثیر شگرفی بر جسم و روح انسان دارد، به تعبیر قرآن کریم «مایه حیات» همه چیز آب است. و به بیان امام صادق (ع) طعم آب، طعم زندگی است: از امام صادق (ع) در باره طعم آب پرسیدند، حضرت فرمود: «برای یادگرفتن بپرس، نه برای به دشواری انداختن؛ طعم آب، طعم زندگی است.»
 
علامه مجلسی (ره) در تشریح این حدیث می نویسد: «مراد از (طعم زندگی) این است که طعم آب با سایر مزه ها قابل مقایسه نیست و از بالاترین وسایل برای ایجاد و بقای حیات است؛ پس مزه آب، مزه حیات است.
 
تاثیر فضای سبز بر روح آدمی
 
فضای سبز تاثیر بسزای در روح و روان آدمی دارد که در این میان با محمود علی رکنی مدیر کل حفاظت محیط‌ زیست استان قم گفتگو کردیم.
 
وی بابیان اینکه فضای سبز تاثیری در روح انسان ها دارد، اظهار کرد: تعدیل درجه حرارت و رطوبت هوا، تقویت ذخایر آب های زیرزمینی، عایق صوتی و مانع صوتی، تولید اکسیژن، جذب دی اکسید کربن و گازهای آلاینده، باعث پالایش هوا، جذب آلودگی هوا و از جمله فواید ایجاد فضای سبز در محیط های شهری است.
 
رکنی بااشاره به اینکه ایجاد فضای سبز در روح آدمی ارزش های زیبا شناسی و روانشناسی دارد، افزود: آدمی در این فضا لذت می برد و باعث آرامش روحی و روانی او می شود.
 
مدیر کل حفاظت محیط ‌زیست استان قم خاطرنشان کرد: باید این ایجاد فضای سبز وسعت مناسب داشته باشد و یک خیابانی که تمامش بتون و آسفالت باشد نازیباست و باید در سطح شهر این پوشش توزیع و پراکندگی مناسب داشته باشد.
 
انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری