کد خبر: 13065

قم خبرگزارش می دهد:

شهر قم گران ترین شهر کشور از بعد معنوی است که به خاطر وجود حضرت معصومه (س) با خیر و برکت شده است.

به گزارش قم خبر، "در شهر ائمه تا درخشیدی، قم را شرف مدینه بخشیدی" در آغاز ماه ذیقعده، در سال 173 هجری قمری دختری از آسمان ولایت و امامت، در مدینه طلوع کرد، قلب پدرش حضرت موسی بن جعفر(ع) و برادرش امام رضا(ع) را جلا ‏داد و چشمانشان را روشن و کانون مقدس اهل بیت(ع) را گرم...
 
اسم ایشان فاطمه، ملقب به معصومه که نشان عصمت و معصوم بودن آن حضرت است، لقب «معصومه» را امام هشتم به خواهر گرامی‏شان اعطاء فرموده‏اند.
 
ورود حضرت معصومه به قم
 
در سال 201 قمري در پي انتقال اجباري امام رضا(ع) به خراسان، حضرت معصومه (س)  بعد از يک سال تحمل دوري برادر بزرگوارش از مدينه منوره عازم خراسان گرديد.
 
از آن جايي که حضرت فاطمه معصومه (س) پيام آور فرهنگ و معارف اهل بيت (ع) و مدافع مظلوميت امامان شيعه و تداوم بخش راه پدر بزرگوارش در مبارزه با طاغوت هاي زمان بود، عوامل حکومتي بني عباس، در شهر ساوه به کاروان حامل آن حضرت حمله کرده و همراهان آن حضرت را به شهادت رساندند. حتي طبق نوشته استاد محقق شيخ جعفر مرتضي عاملي در کتاب حياة الامام الرضا (ع)، آن حضرت را نيز مسموم نمودند.
 
 حضرت فاطمه معصومه (ع) بر اثر مسموميت و شدت غم و اندوه در شهر ساوه بيمار گرديد و فرمود: مرا به شهر قم ببريد، زيرا از پدرم شنيدم که مي فرمود: شهر قم مرکز شيعيان ماست.
 
 براي همين حضرت معصومه (ع) در 23 ربيع الاول سال 201 قمري به شهر قم وارد شده و مورد استقبال عده زيادي از مردم مشتاق و شيفته اهل بيت (ع) قرار گرفت.
 
یكی از عالی‌ترین نمونههای عبادت و بندگی خدا از خاندان ولایت و امامت، كریمه اهل بیت فاطمه معصومه (س) میباشد. او با عبادت و شب زندهداری هفده روزهاش در واپسین روزهای عمر شریفش در مدت اقامتش در منزل موسی بن الخزرج، گوشهای از یك عمر عبودیت و خضوع و خشوع آن زاده عبد صالح خدا در برابر ذات پاك الهی است.
 
آن بزرگوار بعد از 17 روز اقامت در منزل موسي بن خزرج که به «بيت النور» شهرت يافت، در دهم ربيع الثاني سال 201 هجري ديده از جهان فرو بسته و در «باغ بابلان » محل فعلي مزار آن حضرت دفن گرديد.
 
برکت وجود حضرت معصومه به قم
 
«كارل بروگش‏» جهانگرد آلمانى نيز كه اوضاع ايران را در سده نوزدهم ميلادى از ديد مادى خود بررسى كرده است، در مورد عظمت ظاهرى شهر قم و حضرت معصومه (ع) چنين می گويد:«دورنماى قم به معناى واقعى كلمه از فاصله چند ميلى می درخشد، زيرا گنبد زيارتگاه اين شهر را با ورقه ‏هايى از طلا پوشانده ‏اند كه نور آفتاب را به شكل خيره كننده‏اى منعكس مى‏كند. شاهان ايران علاقه زياد دارند به اين كه گنبد بناهاى مقدس را با ورقه‏ هاى طلا و نقره بپوشانند. طلا كارى‏ها و نقره كارى‏هاى زيباى ضريح مقدس واقعا چشم را روشن مى‏كنند. خدمتكارانم پيوسته از شكوه و جلال گنبد و مقبره فاطمه در قم سخن می گفتند.»
 
امام صادق (ع) روزى با اشاره به عيسى بن عبدالله قمى فرمود:«سلام بر مردم قم! خداوند شهرهاى آنان را با باران سيراب كند و بركت‏ها را بر آنان نازل كند و بدى‏هاى آنان را به خوبى مبدل گرداند. آن‏ها اهل ركوع و سجود و قيام و قعودند. آنان فقيه و دانشمند و اهل درك حقايق و روايت و عبادت نيكو هستند»
 
قم قبل از اسلام به صورت چند قلعه بوده که عده اي زرتشتي و يهودي در آن زندگي مي کردند.
 
شهر قم قبل از ورود حضرت معصومه (س) از آباداني ظاهري بي بهره بود و اهالي شيعي مذهب آن در اثر بي توجهي حاکمان مورد آزار و اذيت بودند، اما از لحاظ ايمان و اعتقاد مذهبي، اين شهر بهترين فضاي معنوي را داشته و زمينه پذيرش اهل بيت پيامبر صلي الله عليه و آله و ياران با وفاي آنان در اين منطقه کاملا فراهم بود.
 
به همين جهت امامان معصوم (ع) در مناسبت هاي مختلف، شهر قم و اهالي آن را مورد عنايت قرار داده و عبارات زيبايي را که حاکي از علاقه مندي آن بزرگواران به اين خطه ايران بود، بيان مي کردند. حتي گاهي ائمه اطهار با فرستادن تحفه ها و هدايا اهل قم را مفتخر مي ساختند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری