کد خبر: 13001

به مناسبت ولادت پدر خورشید پنهان آسمان:

امام حسن عسکری (ع) معصومی است که برای حفظ مهدویت و سلامت امام زمان مشکلات ،تنگناها و دوری از وطن را تحمل نموده است.

به گزارش قم خبر، امام حسن عسکري (ع) در سال 232هجري در مدينه چشم به جهان گشود. مادر والا گهرش سوسن يا سليل زني لايق و صاحب فضيلت و در پرورش فرزند نهايت مراقبت را داشت، تا حجت حق را آن چنان که شايسته است پرورش دهد.

 
اين زن پرهيزگار در سفري که امام عسکري (ع) به سامرا کرد همراه امام بود و در سامرا از دنيا رحلت کرد. کنيه آن حضرت ابامحمد بود.
 
به طور کلي دوران عمر 29ساله امام حسن عسکري (ع) به سه دوره تقسيم مي گردد:دوره اول 13سال است که زندگي آن حضرت در مدينه گذشت، دوره دوم 10سال در سامرا قبل از امامت، دوره سوم نزديک 6 سال امامت آن حضرت مي باشد.
 
دوره امامت حضرت عسکري (ع) با قدرت ظاهري بني عباس رو در روي بود. خلفايي که به تقليد هارون در نشان دادن نيروي خود بلندپروازيهايي داشتند.
 
امام حسن عسکري (ع) از شش سال دوران اقامتش، سه سال را در زندان گذرانيد. زندانبان آن حضرت صالح بن وصيف دو غلام ستمکار را بر امام گماشته بود، تا بتواند آن حضرت را  به وسيله آن دو غلام  آزار بيشتري دهد، اما آن دو غلام که خود از نزديک ناظر حال و حرکات امام بودند تحت تأثير آن امام بزرگوار قرار گرفته به صلاح و خوش رفتاري گراييده بودند.
 
وقتي از اين غلامان جوياي حال امام شدند، مي گفتند اين زنداني روزها روزه دار است و شبها تا بامداد به عبادت و راز و نياز با معبود خود سرگرم است و با کسي سخن نمي گويد.
بيدالله خاقان وزير معتمد عباسي با همه غروري که داشت وقتي با حضرت عسکري(ع) ملاقات مي کرد به احترام آن حضرت برمي خاست، و آن حضرت را بر مسند خود مي نشانيد. پيوسته مي گفت: در سامره کسي را مانند آن حضرت نديده ام، وي زاهدترين و داناترين مردم روزگار است.
 
پسر عبيدالله خاقان مي گفت: من پيوسته احوال آن حضرت را از مردم مي پرسيدم. مردم را نسبت به او متواضع مي يافتم. مي ديدم همه مردم به بزرگواريش معترفند و دوستدار او مي باشند.
 
با آنکه امام (ع) جز با خواص شيعيان خود رفت و آمد نمي فرمودند، دستگاه خلافت عباسي براي حفظ آرامش خلافت خود بيشتر اوقات، آن حضرت را زنداني و ممنوع از معاشرت داشت.
 
از جمله مسائل روزگار امام حسن عسکري (ع) يکي نيز اين بود که از طرف خلافت وقت، اموال و اوقات شيعه، به دست کساني سپرده مي شد که دشمن آل محمد (ص) و جريانهاي شيعي بودند، تا بدين گونه بنيه مالي نهضت تقويت نشود.چنانکه نوشته اند که احمد بن عبيدالله بن خاقان از جانب خلفا، والي اوقاف و صدقات بود در قم، و او نسبت به اهل بيت رسالت، نهايت مرتبه عداوت را داشت.
 
امام حسن عسکري (ع) بيش از 29سال عمر نکرد ولي در مدت شش سال امامت و رياست روحاني اسلامي، آثار مهمي از تفسير قرآن و نشر احکام و بيان مسائل فقهي و جهت دادن به حرکت انقلابي شيعياني که از راههاي دور براي کسب فيض به محضر امام (ع) مي رسيدند بر جاي گذاشت.
 
در زمان امام يازدهم تعليمات عاليه قرآني و نشر احکام الهي و مناظرات کلامي جنبش علمي خاصي را تجديد کرد، و فرهنگ شيعي که تا آن زمان شناخته شده بود در رشته هاي ديگر نيز مانند فلسفه و کلام باعث ظهور مردان بزرگي چون يعقوب بن اسحاق کندي ، که خود معاصر امام حسن عسکري بود و تحت تعليمات آن امام، گرديد.
 
در قدرت علمي امام (ع) که از سرچشمه زلال ولايت و اهل بيت عصمت مايه گرفته بود نکته ها گفته اند. از جمله: همين يعقوب بن اسحاق کندي فيلسوف بزرگ عرب که دانشمند معروف ايراني ابونصر فارابي شاگرد مکتب وي بوده است، در مناظره با آن حضرت درمانده گشت و کتابي را که بر رد قرآن نوشته بود سوزانيد و بعدها از دوستداران و در صف پيروان آن حضرت درآمد.
 
علت تخت نظر داشتن امام حسن عسکری(ع)
 
عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور استان قم بابیان اینکه امام حسن عسکری عمری کوتاه داشتند، می گوید: متوکل عباسی امام حسن عسکری(ع) را در محله ای که مربوط بوده به نظامیان سامرا ساکن می کنند و به همین منظور به امام حسن(ع) عسکری می گویند.
 
حجت الاسلام المسلمین محمدرضا ضمیری به علت تحت نظربودن امام حسن عسکری(ع) اشاره می کند و می گوید: خلفای عباسی می ترسیدند امام حسن عسکری(ع) با آن نفوذ و جایگاهی که دارند قیام کنند و حکومت را از دست عباسی ها بگیرند و علت دیگر تخت نظر داشتن امام حسن غسکری(ع) جلوگیری از تولد حضرت مهدی (عج) بود.
 
وی ادامه می دهد: عباسیان خانه امام حسن عسکری(ع) را می گشتند و هر کسی که باردار بود را با خود می بردند تا از تولد امام زمان (عج) جلوگیری کنند، اما به خواست خدا این اتفاق برعکس افتاد.
 
به گفته عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور استان قم امام حسن عسکری(ع) کاملا تحت مراقبت شدید قرار داشتند و ایشان مجبور بودند به صورت تقیه زندگی کنند.
 
انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری