کد خبر: 12971

معاون امور تالاب‌های دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست از پیش بینی ۴۰ میلیارد بوجه در حوزه محیط زیست خبر داد.

به گزارش قم خبر ، مسعود باقرزاده کریمی در گفت‌و‌گو با ایسنا افزود: در حال حاضر ۱۵۰۰ کیلومتر مربع از وسعت آب حوضه آبریز دریاچه ارومیه و قرار می‌گیرد خاطرنشان کرده بود که عمده مصرف‌کنندگان این حجم آب، کشاورزان منطقه هستند.

وی در خصوص آخرین وضعیت تالاب دریاچه ارومیه گفت: در حال حاضر دریاچه ارومیه و ۲میلیارد مکعب نسبت به کم ترین وضعیت که از نظر مساحت ۶۰۰کیلومتر مربع و حجم ۵۰۰ میلیون متر مکعب افزایش داشته است.

وی در خصوص افزایش بارش در اینمنطقه گفت: بارش در این دوره نسبت به میانگین بارندگی کمی افزایش داشته است و پیش بینی می‌شود در بهار و تابستان سال آینده بیش از نرمال است.

به گزارش ایسنا، دریاچه ارومیه به عنوان بیستمین دریاچه بزرگ جهان با مساحتی حدود ۴۸۳ هزار هکتار یکی از مهمترین و با ارزش‌ترین اکوسیستم‌های آبی و بزرگترین دریاچه داخلی ایران به شمار می‌آید که از سال ۱۳۵۴ در فهرست کنوانسیون حفاظت از تالابها (رامسر) ثبت شده است. دریاچه ارومیه و جزایر متعدد آن به لحاظ ویژگی‌های منحصر به فرد اکولوژیکی از سال ۱۳۴۶ به عنوان منطقه حفاظت شده و از سال ۱۳۴۹ به عنوان پارک ملی مورد حفاظت قرار گرفته است.

این دریاچه از سال ۱۳۵۴ به عنوان ذخیره‌گاه بیوسفر در برنامه انسان و کره مسکون سازمان یونسکو معرفی و در آن ثبت شده است و در سال ۱۳۵۴ دریاچه ارومیه و تعدادی از دریاچه‌های آب شیرین جنوبی آن به علت دارا بودن معیارهای جهانی کنوانسیون حفاظت از تالابها (رامسر ۱۹۷۱) در لیست تالاب‌های کنوانسیون قرار گرفته است و هم اکنون به دلیل مشکلات زیست محیطی در لیست فهرست تالاب‌های در معرض تغییرات شدید اکولوژیکی این کنوانسیون جهانی قرار دارد.

 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری