فرزند امام و برادر امام است، مورد توجه علما و بزرگان است، قریب به 40 سال در شهر قم نفس کشیده است، یوسف آل محمد(ص) و مورد توجه علما و اهل قم است.

به گزارش قم خبر، ابواحمد موسی مبرقع، در سال 214 هـ . ق دو سال بعد از میلاد علی بن محمد، امام هادی(ع) در مدینه متولد شد و پرهیزکاری، امانت و تقوا را نزد پدر بزرگوارش امام جواد(ع) آموخت و به مراتب عالیه ای دست پیدا کرد تا به آن جا که حضرت امام جواد(ع) او را بعد از امام هادی(ع)، متولی موقوفات و صدقات خود نمود، بی آنکه ناظری بر وی بگمارد.
 
مادر بزرگوار ایشان حضرت سمانه نام دارد، وی بانویی باتقوا بوده و لقب سیده به ایشان اعطا شده است. 22ربیع‌الثانی مصادف با سالروز وفات فرزند بلا فصل امام جواد (ع) است.
 
موسی مبرقع در سن 42 سالگی و در سال 256 هجری قمری به قم آمدند،ورود موسی مبرقع(ع) به قم بعد از به امامت رسیدن برادرشان امام هادی(ع) است. امام هادی(ع) به موسی مبرقع ماموریت می‌دهند تا به شهر قم آمده، به ترویج دین بپردازند و پاسخ گوی سوالات و شبهات مردم باشند.
 
موسی مبرقع(ع) زمانی که به قم آمدند در خانه ابوخالد اشعری ساکن شدند. ابوخالد از یاران و وفاداران امام رضا(ع) بوده به همین دلیل منزل خود را در خدمت نوه امام رضا(ع) قرار داده و 40 سال در این خانه زندگی کردند.
 
امام‌زاده موسی مبرقع در طی 40 سال حضور در قم به طور مرتب به زیارت عمه شان خانم حضرت معصومه(س) مشرف می‌شدند وی خادم حرم ایشان بودند و به همراه خواهرشان بانو زینب، با اموال خودشان گنبد و حرم حضرت را بازسازی کردند.
 
موسی مبرقع(ع) همچون حضرت یوسف(ع) دارای چهره زیبایی بودند تا جایی که در هنگام عبور از بازار مردم دست از کسب و کار خود برداشته و به ایشان خیره می‌شدند به همین دلیل، برقع (روی بند) به صورت انداختند تا مبادا باعث گناه فردی شده و این از تقوای ایشان نشأت می‌گیرد و به موسی مبرقع(ع) معروف شدند.
 
ایشان در شب چهارشنبه آخر دی ماه، هشت روزمانده به آخر ربیع الثانی سال 296 ه . ق در سن 82 سالگی دار فانی را وداع و روح بلندش به ملکوت اعلی پیوست.
 
امیر قم، عباس بن عمرو غنوی بر او نماز خواند و در سرای خودش موضعی که امروز به مشهد موسی مبرقع در محله چهل اختران معروف است به خاک سپرده شد.
 
از همان روز تاکنون مزار وی مورد احترام مؤمنین و دوستداران اهل بیت (ع) می باشد. حتی شیعیان دور از قم، مانند اهالی هندوستان، پاکستان و دیگر کشورها نیز وقتی به قم مشرف می شوند به زیارت موسی مبرقع می روند و احترام مرقد و ضریح بوسی وی را بر خود لازم می دانند.
 
 آستان این امامزاده در خیابان شهید طالقانی قم و در محله معروف به چهل اختران قرار دارد. در این مکان 43 امامزاده گرد هم آمده‌اند.
 
این امامزاده همواره در طول زمان مورد توجه علما قرار داشت و بزرگانی همچون امام خمینی(ره) و حضرت آیت‌الله بهجت، آیت الله بروجردی(ره) و مراجع کنونی نیز آیت الله نوری همدانی، آیت الله صافی گلپایگانی و آیت الله جوادی آملی نیز به طور متناوب به زیارت این امام‌زاده می‌آیند.
 
اکثر تاریخ نویسان و محدثان و علمای اسلامی اتفاق نظر دارند که موسی مبرقع از کوفه به قم هجرت نموده و در همین شهر رحلت کرده و در محلّی که هم اکنون در خیابان آذر (طالقانی) محلّه چهل اختران معروف است به خاک سپرده شده است.
 
در تاریخ قم درباره او چنین آمده است: «غير از سادات حسینیّه از سادات رضائیه از فرزندان امام رضا(ع)، موسی بن محمد بن علی بن موسی الرضا(ع) صاحب رضائیّه است. ابوعلی الحسین بن محمد بن نصر بن سالم گوید: که اول کسی که از سادات رضوئیه به قم آمدند از کوفه، ابوجعفر موسی بن محمّد بن علی بن موسی بن جعفر(ع) بود و وی در سال 256 از کوفه به قم آمد.»

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری