کد خبر: 12907

قم خبرگزارش می دهد:

اصل کار طرح پیشگیری از اعتیاد با رویکرد اجتماع محور، اعتیاد است اما با این برچسب جلو نمی رود و اول نیاز سنجی می شود که بنا به تخیقات اعتیاد جز اولین مشکل هر منطقه است.

به گزارش قم خبر، شیشه از خانواده آمفتامین‌هاست که از سال 1384 وارد کشور شد. تبلیغات دروغین در ‌خصوص عدم اعتیادآور بودن آن باعث افزایش میزان مصرف آن توسط جوانان شد.
مخدرها و محرک های صنعتی در واقع ترکیبی از مواد سنتی با مواد شیمیایی هستند که به علت ترکیب شیمیایی که دارند، سیستم مرکزی اعصاب را تحریک کرده و باعث بروز نوعی تشنج و حرکات غیر قابل کنترل می‌شوند.
 
این مواد روانگردان جدید از جمله شیشه به دلیل مصرف آسان، بی بو و بی دود بودن مورد استقبال گسترده جوانان قرار گرفته‌ و متأسفانه به علت خاصیت بی‌اشتهایی که می آورد موج بالایی از مصرف را در میان زنان به منظور لاغری نیز ایجاد کرده است.
 
آخرین آمار تعداد معتادان کشور که مورد تأیید ستاد مبارزه با مواد مخدر هم قرار گرفته ۲ میلیون و تا 202 میلیون نفر است که مصرف روزانه مواد مخدر دارند.
 
همه افراد در اولین مصرف شیشه گمان می کنند که این آخرین مصرف آنها خواهد بود، اما پژوهش های مختلف در عوارض مصرف شیشه نشان داده  مصرف شیشه باعث تحریک قسمت لذت در مغز می شود و چنان اثری از خود به جا می گذارد که فرد را به ادامه مصرف وادار می کند. بنابراین مصرف کنندگان تفننی مواد فقط یک قدم تا اعتیاد فاصله دارند.
 
بعضی از مردم اعتقاد دارند که در دوره جوانی فرد مجاز است رفتارهای مختلفی را تجربه کند، از جمله مصرف مواد را. این عده ممکن است به مصرف تفریحی و گاه و بیگاه مواد بپردازند اما حقیقت این است که این افراد دید بسیار ساده انگارانه ای نسبت به مواد دارند و این نگاه مانع توجه به حقایق خطرناک مربوط به مصرف مواد می شود.
 
عوارض مصرف شیشه
 
رانندگی بی دقت و پرسرعت پس از مصرف شیشه یکی از رفتارهای خطرناک است که احتمال تصادفات سنگین را افزایش می دهد. از دیگر عوارض مصرف شیشه، رفتارهای جنسی پرخطر است که احتمال ابتلا به ایدز را افزایش می دهد. پس می توان گفت هر چیزی ارزش یک بار تجربه کردن را ندارد.
 
بر اثر تصور غلطی که در مورد عوارض  شیشه وجود دارد خیلی افراد بر این باورند که شیشه یک ماده صرفا شادی آور است، بدون آن که اعتیاد ایجاد کند.برخی جوانان برای به دست آوردن شادی و هیجان در مهمانی ها و جمع های دوستانه و کسب هیجان به مصرف شیشه اقدام می کنند با این تصور که مصرف تفننی عیبی ندارد و مصرف شیشه عوارضی ایجاد نمی کند؛ اما این خیالی است کاملا باطل.
 
مصرف شیشه ممکن است باعث شادی و هیجان کاذب شود، اما این شادی زودگذر است و ادامه مصرف شیشه، توهم، بی خوابی یا اختلال شدید در خواب و بی اشتهایی شدید برای ساعت ها و حتی روزها ایجاد می کند.
 
69 تیم اجتماع محور در استان قم دایر است
 
معاون پیشگیری بهزیستی استان قم بااشاره به فعالیت های بهزیستی در زمینه پیشگیری از اعتیاد اظهارداشت: طرح پیشگیری از اعتیاد با رویکرد اجتماع محور در استان قم اجرا می شود که در این طرح اجتماع و جامعه و منطقه مجری کار هستند.
 
حجت‌الله محمدزاده افزود: در سطح استان 69 تیم اجتماع محور دایر است که 11 تیم اجتماع محور در روستاهای استان قم فعالیت می کنند.
 
وی عنوان کرد: در این طرح از اهالی منطقه نیاز سنجی می شود و اعتیاد که عامل اصلی مشکلات طلاق، کودک آزاری و... است با آموزش ها و مهارت های زندگی درمان می شود.
 
معاون پیشگیری بهزیستی استان قم خاطرنشان کرد: اصل کار طرح پیشگیری از اعتیاد با رویکرد اجتماع محور، اعتیاد است اما با این برچسب جلو نمی رود و اول نیاز سنجی می شود که بنا به تخیقات اعتیاد جز اولین مشکل هر منطقه است.
 
انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری