کد خبر: 12899

فروش اینترنتی بلیت نوروزی قطارها از ساعت ۱۹ امروز آغاز می‌شود که برای‌ محورهای شمال، شمال غرب و محور آذربایجان است، همچنین پیش‌فروش اینترنتی بلیت قطار برای محورهای خراسان، تهران و مشهد از ساعت ۱۹ روز ۶ بهمن‌ماه آغاز خواهد شد.

به گزارش جهان به نقل از فارس، فروش بلیت قطار نوروزی برای تاریخ‌های ‌‌۲۵ اسفند ۹۳ به مدت ۲۰ روز تا ۱۵ فروردین ۹۴ است.

بر اساس برنامه‌ریزی‌های راه‌آهن، فروش بلیت‌های نوروزی از امروز تا ۶ بهمن‌ماه به صورت اینترنتی و از روز آینده پنجم بهمن‌ماه به صورت فروش آنلاین از طریق دفاتر فروش بلیت انجام می‌شود.

فروش اینترنتی بلیت قطار از ساعت ۱۹ ‌امروز آغاز می‌شود؛ ‌پیش فروش بلیت نوروزی قطارها از طریق آژانس‌های فروش بلیت هم از روز یکشنبه پنجم بهمن ساعت ۷ صبح برای محورهای شمال، شمال غرب و آذربایجان آغاز می‌شود.

‌پیش فروش بلیت به صورت اینترنتی برای محورهای شمال، شمال غرب و محور آذربایجان از امروز شنبه ۴ بهمن‌ماه ۹۳ ساعت ۱۹ آغاز می‌شود.

‌همچنین پیش فروش بلیت اینترنتی برای محور جنوب، جنوب شرق، بندرعباس، زاهدان، کرمان، اصفهان، شیراز و اهواز از روز ۵ بهمن ساعت ۱۹ آغاز می‌شود.

‌پیش فروش اینترنتی بلیت قطار برای محور خراسان، تهران و مشهد نیز از روز ۶ بهمن از ساعت ۱۹ آغاز خواهد شد.

همه قطارهای کمربندی از سایر شهرها به مقصد مشهد، در روز پیش فروش اینترنتی بلیت هر محور انجام خواهد گرفت.

پیش فروش بلیت نوروزی قطارها از طریق آژانس‌های فروش بلیت از روز یکشنبه ۵ بهمن ساعت ۷ صبح برای محورهای شمال، شمال غرب و آذربایجان آغاز می‌شود.

‌پیش فروش بلیت قطار برای محور جنوب و جنوب شرق از ساعت ۷ صبح روز ۶ بهمن‌ماه جاری و برای محور خراسان، تهران و مشهد روز سه‌شنبه ۷ بهمن‌ماه ۹۳ از ساعت ۷ صبح و از طریق دفاتر فروش بلیت انجام می‌شود.

همچنین در مسیرهای تهران-‌آنکارا، و تبریز-وان هم پیش فروش بلیت نوروزی از روز چهارشنبه ۸ بهمن ساعت ۸:۳۰ صبح از طریق دفاتر فروش بلیت انجام می‌شود.

مسافران توجه کنند که ‌صدور بلیت بر اساس شماره کد ملی انجام می‌شود‌؛ با توجه به اتصال سامانه فروش بلیت قطار سامانه ثبت احوال در سال جاری، هر فرد‌ تنها با کد ملی می‌تواند نسبت به خریداری بلیت اقدام کند، بنابراین همراه داشتن کارت ملی برای مسافران متقاضی در هنگام خرید بلیت الزامی است؛ با توجه به کنترل بلیت به وسیله دستگاه بارکدخوان در ایستگاه‌های مسافری، مسافران توجه کنند که فقط از طریق مراکز رسمی فروش بلیت در آژانس‌های مسافرتی دارای مجوز، اقدام به خرید بلیت کنند.

در این دوره پیش‌فروش بلیت قطار، ‌‌۵۰ درصد سهمیه بلیت قطارها به فروش اینترنتی و ۵۰ درصد هم به فروش از طریق آژانس‌ها اختصاص یافته است.

‌مسافران می‌توانند با شماره تلفن ۵۱۴۹ از تهران و ۵۱۴۹-۰۲۱ از تمام نقاط ایران نسبت به کسب اطلاع از حرکت قطارها و طرح شکایات و پیشنهادات خود اقدام کنند‌.

* بازگشت وجه پرداختی بابت بلیت در صورت تأخیر قطار‌ها‌

‌طبق اعلام مسئولان راه‌آهن، جدولی تعیین شده است تا بر حسب ساعت تأخیر از ۵۰ تا ۱۰۰ درصد نرخ بلیت به مسافران بازگردانده می‌شود مثلاً اگر در قطارهای تهران-‌مشهد سه ساعت تاخیر رخ دهد ۵۰ درصد از وجه بلیت برگشت داده می‌شود و اگر ۵ ساعت به ۳ ساعت اضافه شود ۱۰۰ درصد پول به مسافر بر گردانده می‌شود.

‌متوسط تاخیر در قطارهای مسافری ۳۰ تا ۴۰ دقیقه است؛ مسافران در صورت بروز تاخیر تا یک ماه می توانند با مراجعه به آژانس ها پول بلیت خود اقدام کنند.

‌طبق اعلام مسئولان راه‌آهن در نوروز سال گذشته تعداد ۵۶ قطار یا ۵۳ رام در مسیر تهران- مشهد وجود داشت که این تعداد در نوروز ۹۴ به ۵۴ رام یا ۶۰ قطار افزایش داده شده که نشان از رشد ۷ درصدی دارد؛ تعداد قطارهای منتهی به مشهد از دیگر شهرها نیز در سال جاری افزایش یافته است؛ ‌برنامه حرکت قطارهای در مسیرهای زنجان-‌مشهد، قزوین-‌مشهد و قم-مشهد نیز به صورت روزانه شده است.

‌یک میلیون و ۹۶۰ هزار صندلی در نوروز سال ۹۴ آماده ارائه خدمات به مسافران است؛ این تعداد در مقایسه با نوروز سال قبل ۵ درصد افزایش داشته است‌

به گزارش فارس فروش بلیت همه قطارهای مسافری نوروز ۱۳۹۴ حد فاصل مورخ ۲۵ اسفندماه ۱۳۹۳ تا ۱۵ فروردین ماه ۱۳۹۴،‌ که از طریق مراکز فروش بلیت قطار سراسر کشور انجام خواهد شد‌؛ به شرح زیر است:

۱- روز یکشنبه پنجم بهمن‌ماه از ساعت ۷صبح فروش بلیت مسیر‌های محور شمال، شمال غرب، آذربایجان و همه قطارهای کمربندی این محورها

۲- روز دوشنبه ۶ بهمن‌ماه از ساعت ۷صبح فروش بلیت قطار مسیر‌های محور جنوب، جنوب شرق، هرمزگان، شیراز،‌کرمان‌، یزد‌، اصفهان و زاهدان و همه قطارهای کمربندی این محورها

۳- روز سه شنبه هفتم بهمن‌ماه از ساعت۷ صبح فروش بلیت قطار مسیر‌های محور خراسان و قطار طبس و خواف و شاهرود

زمان فروش بلیت‌های اینترنتی در روزهای چهارم تا ۶ بهمن‌ماه به تفکیک مسیر و روزهای مختلف همانند بند‌های فوق ( ۱ تا ۳) در ساعت ۱۹ انجام می‌شود.

زمان فروش بلیت قطارهای بین‌المللی ‌روز چهارشنبه هشتم بهمن‌ماه ‌ساعت ۸:۳۰ صبح تعیین شده است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری