معاون عملیات اورژانس کشور گفت: به طور میانگین روزانه ۱۱ حادثه پر تلفات در کشور اتفاق می افتد که زیرساخت های ضعیف از مهمترین عوامل بروز آنها است.

به گزارش قم خبر به نقل از ایرنا؛ \'محمد سرور\' شامگاه چهارشنبه در کارگاه هماهنگی فرایند بهره گیری از اورژانس هوایی ۱۱۵ در همدان افزود: یکی از بسته های خدمتی وزارت بهداشت در بخش اورژانس هوایی است که سرعت عمل را بالا برده و موجب کاهش نسبی تلفات شده است.


وی ایران را دهمین کشور حادثه خیز دنیا دانست و افزود: کشور ما ششمین در آسیا به لحاظ وجود حوادث غیر مترقبه است و تعداد کشته شدگان و مجروحان ایران به دلیل زیر ساخت های ضعیف، بیشتر از سایر کشورها است.

معاون عملیات اورژانس کشور اظهار کرد: نظام سلامت با استفاده از تجهیزات هوایی و به کارگیری نیروهای متخصص می تواند ارزیابی اولیه صحیحی از بحران ها داشته باشد.

وی با بیان اینکه تعداد پایگاه های اورژانس هوایی در ایران ۱۴، آمریکا ۳۲۰ و در ترکیه ۱۸ مورد است، گفت: کشور ترکیه ۱۸ پایگاه هوایی با مسوولیت خدمات پیش بیمارستانی دارد که هر پایگاه از سه یا چهار بالگرد برخوردار است.

معاون عملیات اورژانس کشور با یادآوری وجود ۲۹۰ پایگاه اورژانس خدمات پیش بیمارستانی در کشور گفت: با چیدمان پایگاه ها در جاده های اصلی،نیروهای اورژانس به طور میانگین حداکثر در مدت ۱۵ دقیقه در محل حادثه حاضر می شوند.

وی با بیان اینکه هر پایگاه جاده ای سالانه دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال هزینه دارد، اضافه کرد: برای سرویس دهی به جاده های فرعی مشکلاتی وجود دارد زیرا خدمات رسانی در این جاده ها از نظر اقتصادی توجیه ندارد.

سرور اظهار کرد: طبق برنامه ریزی ها باید ۴۴ فروند بالگرد در ۴۴ نقطه کشور مستقر شود تا ۸۵ درصد کشور تحت پوشش خدمات پزشکی قرار گیرند.

این کارگاه آموزشی با حضور ۱۰۰ نفر از نیرو های درون سازمانی و برون سازمانی مرکز فوریت های پزشکی استان همدان به منظور هم اندیشی و تبادل اطلاعات در رابطه با فعال سازی و استفاده از خدمات اورژانس هوایی برگزار شد.

شرکت کنندگان در قالب گروه هایی مختلف راهکارهایی را برای بهبود عملکرد اورژانس هوایی ارایه دادند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری