کد خبر: 12703

ابراهیم حقیقی می‌گوید، هنرمندی چون محمد ناصری‌پور در طول عمر هنری خود همواره دغدغه آموزش هنر داشته و کم‌کاری دولت در این بخش را هنرمندانی نظیر او جبران کرده‌اند.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، مراسم رونمایی از کتاب "مجموعه آثار محمد ناصری پور" از هنرمندان پیشکسوت در نقاشی ایرانی همراه با نمایش شماری از آثار این هنرمند عصر روز پنج‌شنبه ۲۵ دی‌ماه در موزه هنرهای معاصر ایران برپا شد.

مجید ملانوروزی مدیر کل مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخشی از این مراسم با تجلیل از شخصیت محمد ناصری‌پور در عرصه هنر ایران، اظهار کرد: من بیش از ۲۰ سال است که استاد ناصری‌پور را می‌شناسم و همواره به ایشان ارادت داشته‌ام، چه آن زمان که تلاش داشتند تا موزه استاد بهزاد را راه‌اندازی کنند و چه آن زمان که جلساتی را در منزل استاد کاتوزیان برگزار می‌کردند.

وی افزود: در دنیایی که همه چیز به سمت حرفه‌ای شدن پیش می‌رود، استاد ناصری‌پور توانستند هم در هنر شرق و هم در هنر غرب توانایی خود را به اثبات برسانند. تجربیات این استاد هنر ایران در معماری و نقاشی بسیار ارزنده است و در موارد بسیاری این استاد اقداماتی را انجام داده که در هنرهای تجسمی ایران بی‌نظیر بوده است.

در بخش دیگری از این مراسم ابراهیم حقیقی هنرمند پیشکسوت عرصه گرافیک ایران با اشاره به سابقه دیرین آشنایی خود با محمد ناصری‌پور گفت: دلیل حضورم در این مراسم آشنایی ۴۷ ساله با اوست. این آشنایی به سالهای بسیار دور بازمی‌گردد و هنوز هم ادامه پیدا کرده است.

وی ادامه داد: به یاد دارم وقتی وارد دانشگاه شدم، نخستین کاری که به ما دادند ستون‌های یونانی بود و در آن زمان من مجذوب آثار محمد ناصری‌پور شده بودم . این هنرمند هنوز هم توانایی گذشته خود را دارد و کارهایش اگر چه مختصر ولی حاصل یک عمر تلاش است.

این هنرمند با بیان اینکه محمد ناصری‌پور برای خلق آثارش ساعات بسیاری را زمان صرف کرده، گفت: هر کسی که بداند آثار هنر نگارگری نظیر گل و مرغ با چه دشواری خلق می‌شود، می‌داند که برای خلق این آثار چه زمان زیادی صرف شده است. می‌داند که برای خلق این آثار چه دشواری زیادی را هنرمند متحمل شده است. محمد ناصری‌پور می‌داند که باروری هنر همراه با درد است و برای بارور شدن یک اثر و ثمر دادن آن نیاز به زمان است.

حقیقی خاطر نشان کرد: هیچ‌کاری در هنر به ثمر نمی‌نشیند، مگر آنکه در خلوت انجام شود. هم‌جواری عشق و نیستی در آثار هنرمندان صاحب‌نام به چشم می‌خورد و محمد ناصر‌ی‌پور علاوه بر تمامی اینها همواره دغدغه آموزش داشته است. فراموش نکنیم اگر دولت در زمینه آموزش به فکرنیست هنرمندان باید در این زمینه ورود پیدا کنند.

این هنرمند گرافیست به نوآوری در آثار محمد ناصری‌پور اشاره کرد و گفت: یکی از نکات جالبی که در آثار محمد ناصری‌پور به چشم می‌خورد ترسیم نکردن آسمان به رنگ آبی است. آثار ناصری‌پور پیش زمینه‌ای خاکی دارد و به همین دلیل آسمان را در آثار او آبی‌رنگ نمی‌بینیم.

وی اظهار کرد: بر خلاف برخی که آثار محمد ناصری‌پور را ناتورالیسم می‌دانند من معتقدم آثار این هنرمند خیال‌پردازانه است و از خیالش برای خلق آثار خود بهره می‌برد. ای کاش می‌شد این خیال پردازی را به هنرمندان غربی نیز نشان داد. ناصری‌پور به دلیل دانستن نقاشی و معماری در آثارش عشق و عقل، هنر و هندسه را هم‌سو با یکدگیر پیش می‌برد. البته دانایی و حیرانی از دیگر مواردی است که در آثار این هنرمند به چشم می‌خورد.

در بخش دیگری از این مراسم سید محمد بهشتی رییس پژوهشگاه میراث ‌فرهنگی شعری از سعدی "نه صورتی است مزخرف سرودۀ سعدی / چنانکه بردر گرمابه می کند نقاش" را به خطاب به محمد ناصری‌پور خواند.

او در ادامه صحبت‌های خود از سبک هنری محمد ناصری‌پور تمجید کرد و گفت: اگر فقط بخواهیم به گل و مرغ در آثار این هنرمند نگاه کنیم باید بدانیم در غرب نیز این مضامین به چشم‌ می‌خورد ولی در آثار محمد ناصری‌پور مفهومی برگرفته از جوهر این هنرمند وجود دارد.

این فعال عرصه فرهنگ و هنر ایران، اضافه کرد: هنر نگارگری تلاش می‌کند تا ملکوت اشیا را به ما نشان دهد و این امر نیاز به برخی آداب دارد که باید در درون هنرمند وجود داشته باشد. هنرمند با عمل به این آداب مخاطب را در منظری قرار می‌دهد که به اثرش مشرف می‌شود.

وی با بیان اینکه ادب یک هنرمند در آثارش ‌هویداست، خاطر نشان کرد: وقتی هنرمند به محضر یک گل می‌رسد باید در برابر آن خم شود و زانو به خاک بزند و خضوع و خشوع داشته باشد. به همین خاطر است که ما باید ذره بین‌ در دست بگیریم تا ذره ذره زیبایی اثر یک هنرمند را ببینیم.

در بخش دیگری از این مراسم محمد مهدی داودی پور، مدیر انتشارات نگار در سخنان کوتاهی از مقام هنر محمد ناصری‌پور تجلیل کرد.

در ادامه این مراسم کتاب مجموعه آثار محمد ناصری‌پور با حضور اساتیدهنر و برخی از مسولان رونمایی شد.

در پایان این مراسم محمد ناصری‌پور نیز در سخنانی در مورد کتاب خود نیز که در این مراسم رونمایی شد، گفت: داستان انتشار این کتاب به ۲۰ سال پیش بازمی‌گردد. در آن زمان قرار بود مهندس فیرزوان به عنوان مدیر انتشارات سروش هفت کتاب را منتشر کند ولی در نهایت فقط کتاب استاد بهزاد منتشر شد و کتاب من به مرحله چاپ نرسید.

او ادامه داد: پس از سالها طلسم چاپ کتاب من توسط خانواده داوودی شکسته شد و آنها با وسواس‌های من کنار آمدند. خوشحالم در نهایت آثاری که قرار بود ۲۰ سال پیش منتشر شوند حالا به انتشار می‌رسند و البته باید به زحمات خانواده‌ام در مسیر این اقدام اشاره کنم و اعتراف کنم که بدون حمایت‌های همسرم هیچ اقدامی میسر نمی‌شد و امیدوارم بخش کوچکی از زحمات او را با انتشار این کتاب جبران کرده باشم.

به گزارش تسنیم، در این مراسم هنرمندانی چون فرهاد و فخرالدین فخرالدینی، خسرو سینایی، سیمون آیوازیان، حسین محجوبی، محمد حسین حلیمی، علیرضا مددی حضور داشتند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری