کد خبر: 12673

به مناسبت سالروز ورود حضرت معصومه به قم:

حضرت معصومه (ع) در 23 ربيع الاول سال 201 قمري به شهر قم وارد شده و مورد استقبال عده زيادي از مردم مشتاق و شيفته اهل بيت (ع) قرار گرفت.

به گزارش قم خبر، در آغاز ماه ذیقعده، در سال 173 هجری قمری دختری از آسمان ولایت و امامت، در مدینه طلوع کرد، قلب پدرش حضرت موسی بن جعفر(ع) و برادرش امام رضا(ع) را جلا ‏داد و چشمانشان را روشن و کانون مقدس اهل بیت(ع) را گرم...
 
حضرت نجمه (ع) تا 25 سال بعد از تولد امام رضا (ع) صاحب فرزندی نشد وبعد از یک انتظار وصف نشدنی در آغاز ماه ذیقعده، در سال 173 هجری قمری دختری از آسمان ولایت و امامت، در مدینه طلوع کرد، قلب پدرش حضرت موسی بن جعفر(ع) و برادرش امام رضا(ع) را جلا ‏داد و چشمانشان را روشن و کانون مقدس اهل بیت(ع) را گرم ‏نمود.
 
اسم ایشان فاطمه، ملقب به معصومه که نشان عصمت و معصوم بودن آن حضرت است، لقب «معصومه» را امام هشتم به خواهر گرامی‏شان اعطاء فرموده‏اند.
 
از سویی ابن جوزی، دانشمند معروف اهل تسنن در قرن هفتم، به هنگام شمارش فرزندان حضرت کاظم(ع) از چهار دختر آن حضرت به نام «فاطمه» یاد کرده است«فاطمه کبری، فاطمه وُسطی، فاطمه صغری، فاطمه اُخری»
 
علامه مجلسی نیز از «فواطم اربعه» یاد کرده است"حضرت معصومه(س) همان فاطمه کبری است که چون نگینی شهر قم را آراسته است"
 
ورود حضرت معصومه به قم
 
در سال 201 قمري در پي انتقال اجباري امام رضا(ع) به خراسان، حضرت معصومه (س)  بعد از يک سال تحمل دوري برادر بزرگوارش از مدينه منوره عازم خراسان گرديد.
 
از آن جايي که حضرت فاطمه معصومه (س) پيام آور فرهنگ و معارف اهل بيت (ع) و مدافع مظلوميت امامان شيعه و تداوم بخش راه پدر بزرگوارش در مبارزه با طاغوت هاي زمان بود، عوامل حکومتي بني عباس، در شهر ساوه به کاروان حامل آن حضرت حمله کرده و همراهان آن حضرت را به شهادت رساندند. حتي طبق نوشته استاد محقق شيخ جعفر مرتضي عاملي در کتاب حياة الامام الرضا (ع)، آن حضرت را نيز مسموم نمودند.
 
 حضرت فاطمه معصومه (ع) بر اثر مسموميت و شدت غم و اندوه در شهر ساوه بيمار گرديد و فرمود: مرا به شهر قم ببريد; زيرا از پدرم شنيدم که مي فرمود: شهر قم مرکز شيعيان ماست.
 براي همين حضرت معصومه (ع) در 23 ربيع الاول سال 201 قمري به شهر قم وارد شده و مورد استقبال عده زيادي از مردم مشتاق و شيفته اهل بيت (ع) قرار گرفت.
 
آن بزرگوار بعد از 17 روز اقامت در منزل موسي بن خزرج که به «بيت النور» شهرت يافت، در دهم ربيع الثاني سال 201 هجري ديده از جهان فرو بسته و در «باغ بابلان » محل فعلي مزار آن حضرت دفن گرديد.
 
قم قبل از اسلام به صورت چند قلعه بوده که عده اي زرتشتي و يهودي در آن زندگي مي کردند.
 
 بعد از اسلام با آمدن اشعري ها (که اصالتا شيعه و يمني تبار بوده اند)، کم کم اين سرزمين توسعه يافت.
 
 در اوائل قرن اول و در سال 23 هجري شهر قم توسط لشکر اسلام فتح گرديد و رفت و آمد مسلمانان عرب به قم آغاز شد. نخستين کساني که از اشعري ها به قم آمدند عبدالله بن سعد و عبدالله احوص و عبدالرحمن و اسحاق از فرزندان سعد بن مالک بن عامر اشعري بودند و به اين ترتيب ارتباط شيعيان خالص علوي با قم برقرار شده و مامن شيعيان گرديد.
 
 از آن زمان مردم قم به مذهب اهل بيت (ع) علاقه خاصي پيدا کرده و به همين جهت مورد سختگيري و بي مهري خلفاي حاکم و ستمگر عصر خود بودند.
 
شهر قم قبل از ورود حضرت معصومه (س) از آباداني ظاهري بي بهره بود و اهالي شيعي مذهب آن در اثر بي توجهي حاکمان مورد آزار و اذيت بودند، اما از لحاظ ايمان و اعتقاد مذهبي، اين شهر بهترين فضاي معنوي را داشته و زمينه پذيرش اهل بيت پيامبر صلي الله عليه و آله و ياران با وفاي آنان در اين منطقه کاملا فراهم بود.
 
به همين جهت امامان معصوم (ع) در مناسبت هاي مختلف، شهر قم و اهالي آن را مورد عنايت قرار داده و عبارات زيبايي را که حاکي از علاقه مندي آن بزرگواران به اين خطه ايران بود، بيان مي کردند. حتي گاهي ائمه اطهار با فرستادن تحفه ها و هدايا اهل قم را مفتخر مي ساختند.
 
کریمه اهل البیت (ع) دست رد به سینه کسی نمی زند
 
کریم به کسی گفته می شود که از در خانه اش کسی دست خالی برنگردد، اهل بخشش باشد، آدمی که کالای دنیا برایش کم ارزش باشد و حضرت معصومه(س) به سبب مقام والایشان در نزد خدا صفت کریمه را از آن خود کرده است.
 
و در بلند مرتبه بودن این بزرگ زن جهان اسلام همین بس که امام معصوم امام صادق(ع) نیز به ولادت چنین بانویی بشارت داد و فرمود:«بانویی از فرزندان من به نام دختر موسی(ع)، در آنجا (قم) رحلت می‏کند که با شفاعت او همه شیعیان ما وارد بهشت می‏شوند»
 
و بعد از صدیقه طاهره، از جهت گستردگی شفاعت هیچ بانویی به شفیعه محشر، حضرت معصومه(س) دخت موسی بن جعفر(ع) نمی‏رسد.
 
و به جهت مقام و شان بالای آن حضرت، امام رضا(ع) پاداش زیارت خود را برابر با حضرت معصومه(س) دانستند.
 
و فرموده اند:«هر کس حضرت معصومه(س) را در قم زیارت کند همانند کسی که مرا زیارت کرده باشد»
 
حضرت معصومه(س) 17 روز میهمان قم بود که در این چند روز طلوع شخصیت ایشان همه را شیفته خود کرد.حرم حضرت معصومه (س) روزنه ای به بهشت خداست و عطر دل انگیز مدینه و روح و ریحان نجف و کربلا و معنویت کاظمین و سامرا کاملا در این حرم امن الهی مشهود است. 
 
حضرت معصومه (س) الگویی برای دختران جامعه
 
حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا ضمیری بااشاره به شخصیت حضرت معصومه (س) که آیینه عفت و پاک دامنی است، اظهار می کند: حضرت معصومه (س) بعد از حضرت فاطمه زهرا(س) و حضرت زینب (س) شخصیتی بی نهایت، قابل اهمیت و وجودش محور همه خوبی هاست.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور استان قم بابیان اینکه پیروان مکتب اسلام به چنین دختری افتخار می کند، می افزاید: حضرت معصومه(س) سومین شخصیتی در میان زنان بنی هاشم است که حیا، عفت، صبر، شکیبایی، علم  و عمل را توأمان در زندگی شریفشان نمایان نمودند.
 
وی حضور ایشان در قم را از الطاف الهی می داند و می گوید: وجود نازنین دختر موسی بن جعفر(ع) که همچون آفتاب در آسمان ایران می درخشد افتخای است برای مردم قم که همجوار کریمه اهل البیت نفس می کشند.
 
ضمیری  بابیان اینکه دختران جامعه اسلامی امروز، دیروز و فردا الگویی مثل حضرت معصومه (س) را به عنوان پیشوای خود به یادگار دارند، می گوید: حرم حضرت معصومه (س) که مالامال نزول و پرواز ملائکه است.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور استان قم این مکان مقدس را باغچه درخت انقلاب می داند و می گوید: امام خمینی (ره) شاگردانی را درعصر خود در کنار این مرجع پرورش داد که مسیر تقوا و عدالت را پیش گرفتند.
 
بارگاهی که بود مد نظرها این جاست تربیت فاطمه، معصومه کبری این جاست، اختر برج ولایت، اخت الرضا، عمه سادات، دّر دریای شرف، معدن شرم و حیاء، فاطمه معصومه... اشفعی لنا.
 
کیست که داند وصف خاک بی مثالش را جزء ذات رب، اوست که داده است از روز ازل بر این زمین و این دیارآبرو، جاه، عزت و دری از دریای عصمت به قم، تا کند فردا شفاعت بهرابنای بشر.
 
او که فخر نسوان جهان اختر دین است، ثانی فاطمه، درة بیضاست، او که گرد در و دیوارش، سرمه ی چشمان ملک است، مأمن، ماوأ و ملجأ اوصیاء حق است، بارگاهش طعنه بر عرش می زند و ملائک عالم بوسه بر تربت پاکش، آری خاک پاکش سرمه چشمان دل ماست، چشمه فیض خدا، دختر موسی این جاست.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری