کد خبر: 12629

«تو لک‌لکی یا دارکوب» تنها کتاب ایرانی است که از سوی دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY) در فهرست کتاب‌های منتخب این دفتر برای کودکان با نیازهای ویژه قرار گرفته است.

به گزارش تسنیم به نقل از تسنیم؛ کار‌نمای بین‌المللی برای کودکان دارای نیازهای ویژه منتشر شد. «تو لک‌لکی یا دارکوب» تنها کتاب ایرانی است که از سوی دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY) در فهرست کتاب‌های منتخب این دفتر برای کودکان با نیازهای ویژه قرار گرفته است.


این فهرست هر دوسال یک بار متشکل از آثار ادبی برجسته‌ جهان برای این کودکان منتشر می‌شود و در سال ۲۰۱۵ نام این کتاب ایرانی اثر علی خدایی در آن به چشم می‌خورد.
از ایران شورای کتاب کودک به عنوان شعبه‌ ملی این آثار را به دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY)معرفی می‌کند.

بر اساس این گزارش آثار منتخب این فهرست، مجموعه کتاب‌هایی است که برای کودکان معلول تولید شده و شخصیت‌های موجود در آن‌ها معلولیت و ناتوانی دارند یا شامل کتاب‌های پارچه‌ای و کتاب‌های تصویری است که تمامی کودکان چه معلول و چه عادی، بتوانند از آن‌ها لذت ببرند.

در این میان هر دوسال یک‌بار این فهرست در قالب یک کارنما (کاتالوگ) منتشر و در اختیار تمام شعبه‌های ملی در ۷۷ کشور عضو دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان قرار می‌گیرد در عین حال اصل آثار نیز در نمایشگاه‌های بین‌المللی بسیاری شرکت داده می‌شود و سپس در کتاب‌خانه ملی‌ کانادا در تورنتو «مرکز اسناد کتاب‌های کودکان و نوجوانان معلول» نگهداری می‌شود.

بر همین اساس در این دوره کمیته‌ی جوایز (آثار برای کودکان با نیازهای ویژه‌) شورای کتاب کودک، کتاب حسی لمسی «دکمه‌ها» ساخته زهرا فرمانی، کتاب «تو لک‌لکی یا دارکوب» و «چی‌چی، قاشق و قیچی» از آثار علی خدایی، کتاب «چه و چه و چه یک بچه» نوشته محمد هادی محمدی و کتاب «لالو» نوشتة یوسف قوجق را برای داوری و انتخاب نهایی به (IBBY)معرفی کرد.

از این میان کتاب «تو لک لکی یا دارکوب»، اثر علی خدایی به دلیل منحصر به‌فرد بودن و تاثیرگذاری ایده و تصاویر برای حضور در فهرست سال ۲۰۱۵ انتخاب شد. این کتاب چندی پیش از مجموعه داستان‌های حیوانات برای گروه سنی الف (پیش از دبستان) و از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شد و نویسنده آن با استفاده از شیوه‌ای جالب صفحه‌ها را به صورت تاشو طراحی و تصویرگری کرده است.

خواننده‌ این کتاب با باز کردن یک صفحه کتاب تصویر حیوانی را می‌بیند و در صورت باز شدن هر یک از تاهای صفحه، تصویری از یک حیوان دیگر نمایان می‌شود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری