کد خبر: 12458

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء گفت: قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء موفق شد در شرایط کاملاً تحریمی فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی را به بهره‌برداری برساند.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، سردار عبادالله عبدالهی فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا همزمان با راه‌اندازی سکوهای فازهای ۱۵ و ۱۶ و بهره‌برداری از ردیف چهارم این پالایشگاه در پارس جنوبی اظهارداشت: علی‌رغم شرایط سخت تحریمی استکبار جهانی علیه ملت ایران اسلامی، به منظور صیانت از ذخایر ملی و افزایش سهم برداشت ایران از این میدان مشترک، رزمندگان عرصه سازندگی کشور با روحیه جهادی و با تبعیت از فرمان رهبر معظم انقلاب، فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به بهره‌برداری رساندند.


وی همچنین افزود: جای بسی مباهات است که این پروژه عظیم با مهندسی، ساخت و راه‌اندازی صد درصد ایرانی و با خلاقیت و ابتکار جوانان حزب‌اللهی این مرز و بوم اجرا شده و این در حالی است که شرکت‌های بزرگ جهانی مانند استاداویل، شل، توتال و هیوندا و سایر شرکت‌ها، هنگام ترک پارس جنوبی هیچگاه فکر نمی‌کردند روزی برسد که این پروژه‌های عظیم به بهره‌برداری برسند.

سردار عبدالهی در ادامه افزود: با بهره‌برداری از این پروژه روزانه بیش از ۵۰ میلیون متر مکعب گاز به شبکه سراسری برای مصارف صنعتی و خانگی، ۲۶۰۰ تن گاز اتان برای خوراک پتروشیمی‌ها، ۳۲۵۰ تن گاز مایه (ال‌پی‌جی)، برای صادرات و ۸۰ هزار بشکه میعانات گازی برای صادرات تولید می‌شود.

شایان ذکر است تاکنون بیش از ۵.۵ میلیارد متر مکعب در ردیف‌های چهارگانه پروژه فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی گاز شیرین تولید و به شبکه سراسری تزریق شده است و میعانات گازی در مخازن مربوطه ذخیره‌سازی و آماده صادرات است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری