کد خبر: 12268

قم خبر گزارش می دهد:

در منابع مهم دینی نهم ربیع‌الاول سال 260 ه.ق، به عنوان سالروز آغاز امامت مهدی(عج) ثبت کرده اند بی شک این روز حیاتی ترین روز در منبع شیعی است...

به گزارش قم خبر، در منابع مهم دینی نهم ربیع‌الاول سال 260 ه.ق، به عنوان سالروز آغاز امامت مهدی(عج) ثبت کرده اند بی شک این روز حیاتی ترین روز در منبع شیعی است، از آنجایی که هرگز زمین از حجت خداوند خالی نمی ماند؛ پس از شهادت امام حسن عسگری(ع) امام مهدی(عج) فرزند آن حضرت در سنین کودکی به امامت رسیدند.

 
در منابع فقهی و روایی نوشته شده است زمانی که مردم نگران وجود آخرین امام از نسل امام حسین(ع) بودند، امام مهدی(عج) با کنار زدن عموی خود بر جنازه و پیکر پاک پدرخود نمازخواند؛ در این لحظه بود که توجه مردم به آخرین معصوم جلب شد و بارقه ای از امید در دل های خسته درخشید.
 
اگرچه همه مردم منتظر اجرای احکام الهی، عدل و داد در جامعه هستند و غیبت صغری و کبری نیز این امر را کمی طولانی کرده است اما هیچ خللی در شادی مردم از امامت امام مهدی(عج) به وجود نمی آورد.
 
نهم ربیع الاول بهترین زمان برای شادی منتظران ظهور
 
در متون دینی و اسلامی اشاره شده است که مهم ترین وظیفه افراد انتظار فرج برای ظهور امام مهدی و منجی وعده داده شده است، البته برای هر کار پاداشی در نظر گرفته شده است و حداقل پاداش منتظران ظهور، همجواری و همراهی با امام عصر(عج) است. با کمی جست و جو در گنجینه احادیث می توان دریافت که از منظر امام صادق(ع)«موضوع غیبت سری است از اسرار خداوند و غیبی است از غیوب الهی، چون خدا را حکیم می‌دانیم باید اعتراف کنیم که کارهایش از روی حکمت صادر می‌شود؛ گرچه تفصیلش برای ما مجهول باشد».
 
دربرخی از روایات نیز آمده است که مسئله غیبت امام مهدی(عج) سری از مهمترین اسرار الهی و فلسفه اصلی آن بر بندگان پوشیده است و تنها بعد از ظهور حضرت این مسئله روشن می شود.
 
در شرایطی که مردم روز آغاز امامت حضرت مهدی(عج) را به جشن و سور تاجگذاری و امامت امام مهدی(عج) می پردازند، در گوشه هایی دیگر و شاید همین اطراف ما عده ای امروز را به نام وفات خلیفه دوم و قاتل حضرت زهرا(س) می نامد و به جشن و سرور می پردازند.
 
از دامن زدن به آتش اختلافات بپرهیزیم
 
در شرایط کنونی که دشمنان دین از این فرصت برای دامن زدن به اختلاف شیعه و سنی فکر می کنند، نباید شرایط را برای این امر میسر کرد؛ در همین راستا مقام معظم رهبری در 27 آذر سال 1387 با تاکید به پرهیز از آتش افروزی ها، فرمود: «این جور نباشد که کسى از یک گوشه‌اى خیال کند، دارد از شیعه دفاع می‌کند و تصور کند دفاع از شیعه به این است که بتواند آتش دشمنى ضد شیعه و غیر شیعه را برانگیزد، این دفاع از شیعه نیست؛ این دفاع از ولایت نیست، اگر باطنش را بخواهید، این دفاع از آمریکاست؛ این دفاع از صهیونیست‌هاست».
 
بی شک بشر برای یافتن پاسخ سئوالت ذهنی خود از هیچ کوششی نباید دریغ کند، در این راستا نیز به بررسی تاریخ وفات خلیفه دوم می پردازیم.
 
مرگ خلیفه دوم اواخر ذی‌الحجه یا اول محرم است؟
 
از منظر مورخان و عالمان دینی تاریخ وفات خلیفه دوم اواخر ذی‌الحجه یا اول محرم است، بنابراین باید از هرگونه خرافه گرایی پرهیز کرد، زیرا این رسم غلطی است که در بین برخی از مردم رواج دارد، بنابراین با توجه موضوع بیداری اسلامی و الگو بودن ایران اسلامی در تحقق بیداری اسلامی باید از ترویج خرافه و دامن زدن به اختلافات به شدت پرهیز کرد.
 
نهم ربیع الاول آغاز امامت آخرین ذخیره امامت است که شایسته تر و مبارک است که به برپایی جشن و سرور برای آغاز امامت امام مهدی(عج) بپردازیم. باید توجه داشت شیعه و سنی دارای مشترکات زیادی دارند که باید به این مشترکات تمرکز ویژه داشت و از رواج
اختلافات پرهیز کرد.
 
با بررسی بیانات رهبر فرزانه انقلاب در میابیم که ایشان درباره برگزاری این گونه مراسمات، می فرمایند: بعضی‌ها به نام شاد کردن دل فاطمه زهرا(س)، این روزها و در این دوران کاری می‌کنند که انقلاب را که محصول مجاهدت فاطمه زهرا(س) است، در دنیا لنگ کنند ... اگر امروز کسی کاری کند که آن دشمن انقلاب، آن مأمور سیاسی آمریکا، آن مأمور استخبارات کشورهای مزدور آمریکا، وسیله‌ای پیدا کند، دلیل پیدا کند، نواری پیدا کند، ببرد اینجا و آنجا بگذارد، بگوید کشوری که شما می‌خواهید انقلابش را قبول کنید این است، می‌دانید چه فاجعه‌ای اتفاق می‌افتد؟ بعضی دارند به نام فاطمه زهرا(س) این کار را می‌کنند، در حالی‌که فاطمه زهرا راضی نیست، این همه زحمت برای این انقلاب کشیده شده ... آن وقت یک نفری که معلوم نیست تحت تأثیر کدام محرکی واقع شده، به نام شاد کردن دل فاطمه زهرا، کاری کند که دشمنان حضرت زهرا را شاد کند کند.
 
غیبت، سنتی الهی
 
با بررسی روایات و احادیث از معصومین در میابیم که غیبت معصوم همیشه به عنوان یک سنت مهم مطرح شده است تا جایی که صالح پیامبر(ع) نیز در کهنسالی برای مدتی از میان قومش غایب شد و زمانی که بازگشت قومش او را نشناختند و یا غیبت موسی(ع) از میان قومش یبب شد تا قومش دچار حیرانی شوند.
 
به همین سبب در شرایط کنونی که ما در شرایط غیبت امام معصوم به سر می بریم  و از انوار تابنده خورشید پشت ابر بهره مند می شویم، واجب است که امروز را به عنوان روز آغاز امامت موعود و به دور از حواشی به جشن و سرور بپردازیم و از خداوند مسئلت کنیم تا در این روز مقدس مقدمات ظهور آخرین ذخیره امامت را فراهم کند.

زهرا رئیسی

انتهاي پيام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری