کد خبر: 12233

در طی سالیان گذشته، شاید بیشتر از ۱۵ مرتبه از فساد های اخلاقی، مالی و رشوه گیری های روسای فیفا پرده برداری شده است، اما آب از آب تکان نخورده.

به گزارش قم خبربه نقل از طرفداری، " ما یک سازمان ورزشی هستیم که دارای یک کمسیون اخلاق مجزا است، هیچ کس، حتی کمیته بین المللی المپیک این چنین نیست."

این جمله را شخصی به زبان آورده، که در نهاد تحت ریاستش تا کنون n رسوایی و فساد کشف شده است. سپ بلاتر در مزرعه ای قدم می گذارد که بیش از ۱۵ سال است آن جا را به تنهایی شخم می زند و به نظر می رسد حتی در سن ۷۹ سالگی هم قصد باز نشستگی ندارد.

بلاتر در ماه ژوئن، در شهر سائوپائولو به شکل رسمی اعلام کرد و گفت: " ماموریت من تمام نشده است، من آماده هستم تا در آینده شما را همراهی کنم."" این جلمه ای بود که پیرمرد نزدیک به ۸۰ سال به زیان آورد تا خیلی ها را متعجب کند، همه این سوال را از خود می پرسند، که آیا فکر نمی کنید دوران شخم زدن و رشوه گیری تمام شده است؟

ساندی تایمز، کشف کرد که در جریان مسابقات جام جهانی برزیل،تمام اعضای کمیته فنی اجرایی فیفا و ده ها تن از مقامات همین بنیاد، ساعت هایی دریفات کرده اند که هر کدام قیمتی نزدیک به ۱۹ هزار دلار دارند.
هفته قبل از آن، بلاتر و دار و دسته اش محکوم به این شده بودند که در فروش و هزینه بلیط فروشی ها سفره ای بزرگ پهن کرده اند و طبق معمول در حال چپاول هستند.
چه گوارا می گوید زمانی که شما با دریایی از فساد و پلیدی رو به رو هستید، نمی توانید قطره ها را محکوم کنید که چرا با آن همزیستی می کنید.

در تابستان Economist، در مقاله ای بلند بالا نوشت که در تمامی سازمان ها، زمانی که رسوایی مالی رخ می دهد، باعث اخراج ابدی رئیس سازمان مربوط خواهد شد، اما چرا در بزرگ ترین بنیاد ورزشی جهان که این فساد به شکل متوسط، همیشه در جریان بوده چنین اتفاقی نیوفتاده است؟ به خصوص برای شخص بلاتر؟

در واقع همیشه باید از بلاتر پرسید، سال ۱۹۹۸ و زمانی که قصد داشت لنارت یوهانسون را از منصب رئیس فیفا پایین بکشاند، چرا به نصف اعضای آن که همان فدراسیون های فوتبال در سر تا سر جهان هستند، پیشنهاد رشوه ۱۰۰ هزار دلاری داده شد؟ یکی از آن کشورها سومالی بود که در سال ۲۰۰۲ اعتراف کرد چنین پولی را دریافت کرده اند. به ظاهر اعتراف بسیار سنگینی به نظر می رسد، شما فکرش را بکنید در اتحادیه اروپا کشوری چنین سخنی را به شکل رسمی اعلام کرده باشد، اعتراف کرده باشد برای رای دادن به ریاست بنیاد نام برده شده، مبلغی را دریافت کرده است، خب به نظر شما چه اتفاقی رخ می دهد؟ من فکر نمی کنم به شکل کدخدا منشی همه چیز حل و فصل شود!

هنوز سو ظن های رشوه گرفتن در جریان میزبانی کشورهای روسیه و قطر به شدت خود وجود دارد، هم چنان کمیته های بشر دوستانه فریاد می زنند کارگران در قطر و در گرمای بالای ۵۰ درجه تکه تکه شده اند، اما اصلا انگار نه انگار. فساد تا جایی در فیفا رخنه کرده که اعضای این نهاد حتی حوصله پاسخ گویی به این اتهامات را هم ندارند. پس از رشوه گیری و فساد مالی و اخلاقی، حال باید نظاره گرد برده داری در قرن جدید باشیم، عملی که فیفا و در راس آن ها شخص سپ بلاتر مسئولش است.

ما با یک نهادی سر و کار داریم که خودش تا گردن در لجن فساد، تبانی، رشوه، فساد اخلاقی و برده داری فرو رفته است و قصد دارد برای دیگران حکم صادر کند، خیلی خوب بود که اگر بنیادی پیدا می شد به مسائل و مشکلات عمیق نهاد سپ بلاتر و دوستانش رسیدگی کند، مطمئنا آن روز دیگر پیرمرد ۷۹ سال در خانه اش در حال چرت زدن بود، نه شخم زدن مزرعه فوتبال...

 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری